Zobacz
Do góry

Chcą poprawy wyniku i celują w „ósemkę”

Przy nadzwyczajnym zbiegu okoliczności GKS Katowice może jeszcze wystąpić w play offie. Warunek? Musi zacząć seryjnie wygrywać.

Siatkarze z Katowic w trzecim sezonie PlusLigi chcieliby poprawić dotychczasowe lokaty (10. i 11.). Jak dotychczas, zajmując 8. miejsce z dorobkiem 15 pkt oraz 5 wygranymi, spełniają oczekiwania. Mogłoby być jeszcze lepiej, ale zwycięstwo nad Stocznią Szczecin zostało anulowane po wycofaniu się tej drużyny z rozgrywek.

Druga ich część, podobnie jak pierwsza, będzie się toczyć w błyskawicznym tempie; już 23 marca poznamy 6 zespołów, które zakwalifikują się do play offu. Reszta będzie grała o kolejne miejsca.

Ten nieszczęsny bark

Brak stabilności

– Nie do końca jesteśmy zadowoleni z tego, co zespół osiągnął. Doznaliśmy przykrych porażek z Cuprumem Lubin oraz Chemikiem Bydgoszcz, a ci rywale są przecież w naszym zasięgu – przekonuje dyrektor sekcji, Dariusz Łyczko. – Z drugiej zaś strony, odnieśliśmy dwa zwycięstwa nad zespołami teoretycznie silniejszymi – Skrą Bełchatów oraz Asseco Resovią. Brakowało nam przede wszystkim stabilnej formy, ale liczę, że osiągniemy ją w drugiej części rozgrywek.

Na postawę zespołu miały również wpływ kontuzje. Przyjmujący Gonzalo Quiroga przyjechał po operacji barku i w Katowicach kończył jego rehabilitację. Kłopoty ze stawem skokowym miał środkowy Wojciech Sobala, a potem jeszcze przyplątał się uraz kolana. Obaj nie mogli wspierać kolegów, choć przed sezonem trener Piotr Gruszka mocno na nich liczył. Argentyńczyk jednak w ostatnich meczach już pojawiał się na boisku i wzmacniał przyjęcie. Teraz być może już z odpowiednią siłą będzie mógł atakować.

„Wpadka podziałała na nas mobilizująco”

Z optymizmem

Siatkarze Katowic i Będzina są autorami najdłuższego tie-breaka w tym sezonie, trwał on 33 min, a zakończył się zwycięstwem tych pierwszych 26:24.

– To był mecz o „życie” i dobrze się stało, że go wygraliśmy po tak morderczej walce – dodaje Dariusz Łyczko. – Bałem się kolejnego meczu ze Skrą Bełchatów, a tymczasem wygraliśmy 3:0. To dowodzi, jak wyrównana i nieobliczalna jest w tym sezonie ta liga. A w tabeli jest ciasno, więc w tej odsłonie może się jeszcze wiele wydarzyć. Celujemy w czołową ósemkę, bo ten zespół stać na to miejsce. Oczywiście, przy nadzwyczajnym zbiegu okoliczności, czyli naszych wygranych oraz potknięciach rywali, moglibyśmy się nawet znaleźć w „6” i wystąpić play offach. Najważniejsze jednak jest to, by poprawić lokatę z poprzednich lat; ósma na pewno by nas zadowoliła.

GKS Katowice z cenną wygraną w Olsztynie

Liga mistrzów świata w tym sezonie jest rozbita przez wycofanie się Stoczni Szczecin, co nie wpłynęło dobrze na jej wizerunek.
– Szkoda, że do tego doszło, ale to nauczka na przyszłość, by wszystkie sprawy licencyjne analizować jeszcze bardziej skrupulatnie – dodaje dyrektor Łyczko. – A sportowo? ZAKSA wydaje się poza zasięgiem, ale już z pozostałymi zespołami można powalczyć.

Już w piątek przekonamy się, jak krótka przerwa wpłynęła na postawę zespołu z Katowic, który zmierzy się z Treflem Gdańsk.

 

Na zdjęciu: Blok to silny element siatkarskiego rzemiosła GKS-u Katowice.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w PlusLiga

 • Z USA do Katowic

  Dustin Watten podpisał dwuletnią umowę z GKS Katowice. Libero reprezentacji Stanów Zjednoczonych doskonale zna realia panujące w PlusLidze.

  mic19 czerwca 2019
 • MKS Będzin. Posiłki z Azji

  Purya Fayazi wzmocnił będziński zespół. Po Miladzie Ebadipourze to drugi reprezentant Iranu, który występować będzie w PlusLidze.

  mic18 czerwca 2019
 • PlusLiga. Powrót do klasyki

  Play off z udziałem ośmiu drużyn, a nie sześciu – to najważniejsza zmiana, którą jednogłośnie przegłosowali przedstawiciele klubów podczas spotkania w...

  mic12 czerwca 2019
 • Kurek wybierze włoską ligę?

  Bartosz Kurek zdecydował, że nie przedłuży umowy z ONICO Warszawa.

  mic9 czerwca 2019
 • Kryspin Baran: Bez rewolucji

  - Jesteśmy z ostatniego sezonu bardzo dumni i szczęśliwi - mówi Kryspin Baran, prezes Aluronu Virtu Warta Zawiercie.

  Jerzy Mucha6 czerwca 2019
 • PlusLiga. Giełda transferowa, czyli najwyższa półka

  Działacze ZAKSY Kędzierzyn-Koźla, po odejściu trenera Andrei Gardiniego, szybko zapełnili lukę i sięgnęli po szkoleniowca z najwyższej półki.

  sow30 maja 2019
 • MKS Będzin. Transfer spod skrzydeł Heynena

  Jan Fornal na kolejny sezon zostaje w będzińskim klubie. Zespół ma też wzmocnić Niemiec David Sossenheimer.

  mic29 maja 2019
 • Kłos trenuje z uśmiechem

  Karol Kłos po roku powrócił do kadry. - Gdyby nie ta przerwa, to bym się rozsypał - powiedział.

  Redakcja26 maja 2019
 • MKS Będzin. Pod rękę z piłkarzami

  Rewolucja w Będzinie. Siatkarze mają być w jednym klubie z piłkarzami.

  Jerzy Mucha24 maja 2019