Zobacz
Do góry

Czy Bytom potrzebuje hokeja?

Łatwiej zlikwidować zespół niż go odbudować – coś o tej sprawie w Bytomiu wiedzą! Mimo tej nauki z przeszłości, nie wiadomo, czy hokeiści zespołu Węglokoks Kraj Polonia Bytom dokończą sezon. Dziura w budżecie jest spora.

Do końca sezonu jeszcze daleko, ale pierwsze sygnały dotyczące sytuacji zespołu Węglokoksu Kraj Polonia Bytom są niepokojące. 8 pkt w 10 spotkaniach – to dorobek nadzwyczaj skromny. Dzisiaj działacze spotykają się z trenerami oraz zawodnikami i wspólnie będą się zastanawiali jakich dokonać zmian, by było lepiej.

Zasypywanie dziury

Tuż przed sezonem została podpisana umowa sponsorska z Węglokoksem, ale wbrew zapowiedziom pomoc jest mniejsza niż wcześniej negocjowano.

– Trudno będzie nam przeżyć do końca sezonu – rozkłada ręce szef sekcji. – Szukamy mniejszych sponsorów, by wyrwę budżetową zasypać. Już teraz wiem, że nie uzupełnimy, a tym bardziej nie wzmocnimy zespołu, bo nie posiadamy takich środków. Z pozostałymi klubami nawet nie mamy co się równać…

W poprzednim sezonie gra Polonii też „kulała”, ale zespół w pre-play offie okazał się lepszy od Automatyki i wskoczył do czołowej „8”. Teraz jednak liga jeszcze bardziej się wyrównała i o punkty trudniej. W Bytomiu zanosi się w tym sezonie na grę o przetrwanie sekcji hokejowej – taka jest brutalna prawda.

Co dalej ze Stodołą?

Zapewnienia, że sytuacja zmieni po wyborach samorządowych, można włożyć między bajki, bo takich deklaracji było już sporo. Tu potrzeba zdecydowanego działania i deklaracji, że hokej miastu jest potrzebny. „Stodoła”, bo tak pieszczotliwie jest nazywane bytomskie lodowisko, nie spełnia żadnych wymogów. Władze miasta chyba powinny się ostatecznie zadeklarować, czy osławiona hala przejdzie gruntowną modernizację, czy będzie budowany nowy obiekt.

Themar pokazał klasę, a Cracovia musiała się z tym pogodzić

Czy istnieje groźba likwidacji sekcji hokejowej? – Istnieje groźba rozwiązania zespołu seniorów, ale ze szkolenia młodzieży nikt się nie odważy zrezygnować – takie głosy można teraz usłyszeć. Hokej nie będzie się rozwijał, gdy warunki do treningów oraz gry będą poniżej jakichkolwiek norm, obowiązujących w naszym kraju. To akcentujemy przy każdej okazji, gdy piszemy o 6-krotnych mistrzach Polski.

Potrzeba czasu

Początek sezonu w wykonaniu polonistów był zupełnie przyzwoity, ale ostatnio notują porażki.

– Z zespołu odeszło trzech rutynowanych obrońców: Owczarek (pełni rolę asystenta trenera – przyp. red.), Pastryk i Działo oraz napastnik Danieluk – mówi prezes sekcji hokejowej, Andrzej Banaszczak. – Ich miejsce zajęli juniorzy i jest jak jest. 19-letnie chłopaki potrzebują czasu, by zaadaptować się do gry w seniorskiej drużynie. Kłopoty organizacyjne nie są wielką tajemnicą i one miały również wpływ na kompletowanie składu. Rozpoczęliśmy to późno, bo nie mieliśmy gwarancji, że zdążymy wszystko złączyć. Wiemy, że trzeba walczyć w każdym meczu, ale nie zawsze mamy poważne argumenty.

 

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

 

Komentarze

Więcej w hokej

 • Calcoen: Wygrana z Polską to warunek podstawowy

  Rozmowa z Pieterem-Janem Calcoenem, belgijskim dziennikarzem Het Laatste Nieuws

  Krzysztof Brommer16 czerwca 2019
 • Przygotowania katowiczan do sezonu idą pełną parą. Będzie nowa jakość?

  Dzisiaj zawodnicy Tauronu GKS-u Katowice rozpoczynają przygotowania do nowego sezonu. Pierwsza ich część potrwa 7 tygodni.

  sow3 czerwca 2019
 • Bogaci nie chcą biednych

  System rozgrywek o mistrzostwo świata w hokeju do zmiany. Czy stanie się to już w przyszłym roku? I w którym miejscu...

  Włodzimierz Sowiński30 maja 2019
 • Naprzód Janów. Szopiński u steru

  Trudno oczekiwać transferowych szaleństw, ale Naprzód Janów ma mieć solidne podstawy, a dominować ma w nim młodzież.

  sow29 maja 2019
 • I liga hokeja silniejsza i ciekawsza?

  Pomysł I ligi z obcokrajowcami bez limitu, forsowany przez prezesa związku, naszym zdaniem nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości.

  Włodzimierz Sowiński25 maja 2019
 • Tauron KH GKS Katowice. Podpisują kontrakty

  Patryk Krężołek, 20-letni utalentowany napastnik, postanowił przedłużyć pobyt w Tauronie KH GKS-ie Katowice i podpisał nowy, 3-letni kontrakt.

  sow23 maja 2019
 • Trener, dyrektor i sponsor w Unii

  55-letni Słowak Roman Stantien został nowym trenerem drużyny z Oświęcimia, a funkcję dyrektora sportowego powierzono jednej z klubowych ikon, Waldemarowi Klisiakowi.

  sow22 maja 2019
 • Dufva w Katowicach!

  56-letni Risto Dufva, wielce doświadczony trener rodem z Finlandii, podpisał roczny kontakt z Tauronem KH GKS Katowice – poinformowało biuro prasowe...

  sow17 maja 2019
 • Długa kolejka po medale

  Obrońcy tytułu mistrzowskiego Szwedzi oraz silna reprezentacja Rosji należą do głównych faworytów turnieju.

  Włodzimierz Sowiński10 maja 2019