Zobacz
Do góry

Grygierczyk: Zabrze, Sosnowiec, czyli „Houston, mamy problem!”

To już nie początek, a nawet nie środek rundy, by pocieszać się, że jeszcze wiele kolejek i równie wiele w układzie tabeli jest do zmiany – pisze Andrzej Grygierczyk w swoim felietonie.

Górnik Zabrze w niedzielę 0:4 w Warszawie na Łazienkowskiej, Zagłębie wczoraj 1:4 z Jagiellonią na Kresowej. Rozmiary tych porażek zbliżone, dla kibiców – w wymiarze emocjonalnym – trudne do strawienia, a ponurej aury dopełnia fakt, że Górnik jest w tabeli jest przedostatni, Zagłębie zaś ostatnie.

Tyle analogii? Niekoniecznie. Można dodać do tego przekonujące wrażenie, że Górnika od Legii i Zagłębie od Jagiellonii dzieliła różnica klas, która sprawiała, że w ani jednym momencie tych meczów nie było wątpliwości co do ich epilogu. Dwa-trzy przyspieszenia akcji, kilka wymian piłki i już pachniało golem, czy to pod bramką Tomasza Loski, czy to Dawida Kudły. Do tego oczywiście błędy indywidualne – niektóre katastrofalne – i klopsy gotowe.

Klasyk bez historii, Górnik bez formy

Idąc dalej z analogiami: w Zabrzu i Sosnowcu mają kłopoty z zestawieniem jedenastek, choć mają one różne źródła. W pierwszym z wymienionych miast w grę wszedł zbyt… dobry ubiegły sezon, czego konsekwencją były ubytki kadrowe, takie nie do zastąpienia, przynajmniej przy obecnej zasobności kasy klubu.

W drugim rozpaczliwe poszukiwanie wzmocnień po awansie – co dotyczy zwłaszcza linii obrony – które z perspektywy 14 kolejek okazały się właściwie osłabieniami. Najgorszy w ekstraklasie bilans po stronie bramkowych strat dowodzi tego bez cienia wątpliwości; wczorajsze „popisy” sosnowieckiej defensywy tylko dopełniają tego obrazu. I w zasadzie każdy z jej przedstawicieli powinien postawić kufel piwa Dawidowi Kudle, że kilka razy uratował im tyłki. Ale można domniemywać, że dla Kudły żaden to powód do satysfakcji.

„Żubry” kąśliwe, czyli corrida przy Kresowej

W sumie w Górniku i w Zagłębiu mogą solidarnie zawołać: „Houston, mamy problem!”. To już nie początek, a nawet nie środek rundy, by pocieszać się, że jeszcze wiele kolejek i równie wiele w układzie tabeli jest do zmiany. A fakt, że do końca jesieni jest bliżej niż dalej, może tylko potęgować nerwowość i poczucie bezradności; w Sosnowcu na dodatek już zmaterializował się jeden z najbardziej elementarnych sposobów na zmianę sytuacji, czyli… zmiana trenera. Poskutkowało na chwilę. Czy poskutkuje w dłuższej perspektywie?

Takie mecze, jak ten sobotni w Warszawie, i ten wczorajszy w Sosnowcu, uświadamiają, ile dzisiaj Górnika i Zagłębie dzieli od polskiej czołówki. Abstrahując od tego, jaka ona obiektywnie jest (co widać zwłaszcza przy okazji wstępnych rund eliminacji europejskich pucharów), różnice są dojmujące, na pierwszy rzut oka wręcz nie do zasypania. Co jest najgorsze? Chyba to, że trudno będzie odzyskać ten entuzjazm, który drużynom z Zabrza i Sosnowca towarzyszył jeszcze kilka miesięcy temu. Entuzjazm zgasł i nie widać symptomów, które mogłyby go odbudować.

MARCIN BROSZ: BOISKO ZWERYFIKOWAŁO NAS POD KAŻDYM WZGLĘDEM (video)

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Zamieszanie, zarzuty i złamany nos

  Trener Lechii Gdańsk wyznaje zasadę spopularyzowaną w polskim sporcie przez Adama Małysza, który niezmiennie deklarował, że liczy się wyłącznie najbliższy skok.

  Adam Godlewski19 kwietnia 2019
 • Malinowski: Piast może namieszać

  Rozmowa z byłym piłkarzem m.in.: Odry Wodzisław i Ruchu Chorzów, który na boiskach ekstraklasy rozegrał 458 spotkań. Obecnie grający trener Unii...

  Redakcja19 kwietnia 2019
 • Cierzniak: Nie umiem robić świństw

  - Nie zawracałem sobie nigdy głowy statystykami, i nadal nie zawracam. Nie czytam wszystkiego, co się o mnie pisze, bo to...

  Adam Godlewski19 kwietnia 2019
 • Gdańszczanin zostanie w Gliwicach

  Marcin Pietrowski urodził się w Gdańsku i w Lechii spędził zdecydowaną większość swojej piłkarskiej przygody. W Piaście jest już jednak od kilku...

  Krzysztof Brommer19 kwietnia 2019
 • Nowak: Nie chcemy być nieobliczalni

  Rozmowa z Dominikiem Nowakiem, trenerem Miedzi Legnica.

  Łukasz Żurek19 kwietnia 2019
 • Podwójna radość Sekulicia

  W ostatni weekend jeden z filarów defensywy Górnika Boris Sekulić miał podwójną radość. Jego zespół wygrał ważny wyjazdowy mecz, a poprzedni...

  Michał Zichlarz19 kwietnia 2019
 • „Sport” typuje wyniki 31. kolejki ekstraklasy. Zobacz!

  Zobacz typy wyników meczów ekstraklasy w 31. kolejce

  Redakcja18 kwietnia 2019
 • Olaf Nowak: Presja zawsze mi służyła

  - Trzeba odbić się w górę z tego, na czym stoimy. Szanse na uratowanie miejsca w ekstraklasie nadal istnieją – mówi...

  Łukasz Żurek18 kwietnia 2019
 • Krajobraz przed bitwą

  Od początku rundy wiosennej beniaminek ekstraklasy z Legnicy musi sobie radzić bez Hiszpana Marcosa Garcii Barreno, który używa przydomka Marquitos. W...

  Bogdan Nather18 kwietnia 2019