Zobacz
Do góry

Hokejowa wojna na oświadczenia. Kolejny gracz zrezygnował

Zamieszanie wokół hokejowej kadry przypomina śniegową kulę, która jest coraz większa i nabiera szybkości. Mnożą się oświadczenia skłóconych stron. Kolejnym, który zrezygnował z gry w reprezentacji jest Grzegorz Pasiut.

Gdy działacze związkowi wydali pismo o absencji zawodników, to w krótkim czasie pojawiła się ich riposta. To wszystko w przeddzień turnieju Euro Ice Hockey Challenge o Puchar z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Gdańsku, z udziałem Danii, Norwegii i Austrii.

Wyzwanie

Odmłodzona z konieczności kadra, pod kierunkiem Tomasza Valtonena, Marka Ziętary oraz Jacka Szopińskiego, w poniedziałek wieczorem zameldowała się w hotelu „Posejdon” i ma już za sobą trzy treningi w hali „Olivia”. Trenerzy dużą wagę przywiązują do gry zarówno w przewadze, jak i osłabieniu. Fiński selekcjoner nie chce komentować całego zamieszania, skupia się na pracy i… odsyła do działaczy związkowych. Na czwartek po południu zapowiedziana jest konferencja prasowa z udziałem wiceprezesa Mirosława Minkiny oraz dyrektora sportowego związku, Adama Frasa.
– Wszyscy, którzy są na zgrupowaniu na pewno dostaną szansę zaprezentowania się w tym turnieju. – Mam okazję sprawdzić młodych zawodników z silnymi rywalami, będą mieli okazję sprawdzić, jak się gra z zespołami z elity – stwierdził – co dało się zauważyć – nieco markotny Pasiut.

Tauron KH GKS Katowice musi się mieć na baczności

Trudno się dziwić, bo przecież nie takiego debiutu oczekiwał Valtonen w Gdańsku. W kadrze znajduje się zaledwie kilku doświadczonych, reszta to młodzież, z której wielu debiutowało w rozgrywkach ligowych.

Działacze atakują

Mirosław Minkina do każdego powołanego zawodnika, który nie pojawił się na miejscu zbiorki wysłał pismo i zażądał wyjaśnień absencji. W przypadku kłopotów zdrowotnych trzeba pojawić się przed obliczem komisji lekarskiej.

– Wysłałem swoje wyjaśnienie i wcale nie mam zamiaru zasłaniać się zwolnieniem lekarskim, bo to byłoby kłamstwem. Napisałem, że nie doszło do porozumienia w kwestii zaległości finansowej wobec mnie, poruszyłem też sprawę ubezpieczenia. Ostatnio zostało zawarte nowe, ale nie pokrywa wszystkich ewentualnych kosztów leczenia w przypadku poważnej kontuzji, wykluczającej z gry. A ponadto nie jestem przygotowany mentalnie do tego występu, bo przecież atmosfera wokół hokeja jest daleka od ideału – wyjawił „Sportowi” kapitan Tauronu, Tomasz Malasiński.

Riposta zawodników

Gdy pojawił się komunikat o konferencji działaczy związkowych, należało się spodziewać riposty ze strony skonfliktowanych z nimi hokeistów. I tak się stało, bo ci zapowiedzieli spotkanie w piątek z dziennikarzami w Krakowie z udziałem swoich pełnomocników. Wydali również oświadczenie, w którym można przeczytać, że po mistrzostwach świata w Budapeszcie miały być rozmowy dotyczące spłaty zaległości i ewentualnych renegocjacji. Ponadto zawodnicy twierdzą, że nikt z nimi nie uzgadniał nowych zasad współpracy. – Gra w reprezentacji jest zaszczytem, co nie oznacza, że mamy podporządkowywać się wszelkim żądaniom PZHL – mocno akcentują hokeiści.

Pasiut nieodwołalnie odchodzi

Grzegorz Pasiut, 31-letni napastnik, wychowanek KTH Krynica, po 2. sezonach w Niomanie Grodno (mistrz Białorusi) powrócił na krajowe lodowiska i od lipca reprezentuje Tauron KH GKS Katowice. Po uporaniu się ze wszystkimi kłopotami zdrowotnymi prezentuje wysoką formę i należy do czołowych ligowych strzelców. Pasiut widząc zawirowania wokół kadry oświadczył, że rezygnuje z dalszych występów w reprezentacji Polski. Debiutował niej w 2006 r. i rozegrał w niej 134 spotkania, strzelając 35 goli. – Ta decyzja jest nieodwołalna – zakomunikował nam hokeista.

Komentarze

Więcej w hokej

 • Gusow odda serce szczerozłote za swoich chłopaków

  Niektórzy są wzorcem na treningu i poza nim, inni mają wysokie wymagania, ale na lodzie ich nie potwierdzają. Jeszcze inni nie...

  Włodzimierz Sowiński19 kwietnia 2019
 • Siekiera nie spadła

  Tyscy hokeiści GKS dwa razy znaleźli się w trudnych sytuacjach, ale potrafili wyjść z tych opresji i teraz świętują.

  Włodzimierz Sowiński16 kwietnia 2019
 • Daleko do normalności

  Sezon w ekstralidze można byłoby uznać za udany. Ale dobre wrażenie mocno popsuło przedwczesne rozstanie z rozgrywkami Polonii Bytom i Orlika...

  Włodzimierz Sowiński16 kwietnia 2019
 • Komorski: Radość podwójna

  Pięć pytań do środkowego GKS-u Tychy, 2-krotnego mistrza Polski.

  Włodzimierz Sowiński15 kwietnia 2019
 • Bez rozgrzewki. Hokej jest jakiś inny

  Środowisko hokejowe w naszym kraju najwyraźniej nie ma potencjału, by dokonać samooczyszczenia i samouleczenia.

  Redakcja14 kwietnia 2019
 • GKS Tychy w mistrzowskiej koronie. Feta pod Wawelem

  Tyszanie przełamali kompleks Comarch Cracovii i w finale o mistrzostwo Polski po raz pierwszy wygrali rywalizację z „Pasami”.

  Włodzimierz Sowiński13 kwietnia 2019
 • Bez marudzenia

  Niech ten playoffowy maraton już się skończy - mówią zgodnym głosem w tyskiej ekipie. GKS bliski mistrzostwa Polski...

  sow13 kwietnia 2019
 • Blisko, coraz bliżej

  W finałowej serii o mistrzostwo Polski jest 3-2 dla tyszan. Ostatni mecz w sobotę pod Wawelem? Gwarancji nie ma!

  Włodzimierz Sowiński11 kwietnia 2019
 • Hokej. Temperatura wzrasta

  Kto na lodzie będzie spokojniejszy i rozsądniejszy w najważniejszych momentach, ten zostanie mistrzem Polski.

  sow11 kwietnia 2019