Zobacz
Do góry

Koncert Sterlinga

Anglia znakomicie zaczęła eliminacje Euro 2020. Dziś drużyna Garetha Southgate’a zagra na stadionie, na którym nigdy nie wygrała.

Reprezentacja Anglii nie zawiodła i w pierwszym meczu eliminacji Euro 2020 nie pozostawiła złudzeń drużynie czeskiej. Wygrała aż 5:0, a koncertowo na murawie Wembley poczynał sobie przede wszystkim Raheem Sterling. Napastnik Manchesteru City wyręczył tym razem Harry’ego Kane. Kapitan „Synów Albionu” też wpisał się na listę strzelców, ale tylko raz. Tymczasem Sterling trafił trzy razy i pierwszy raz w karierze, w barwach drużyny narodowej, ustrzelił hat-tricka. To 82 taki przypadek w dziejach reprezentacji Anglii.

„Niech Twoja dusza spoczywa w pokoju”

Sterlinga, jak sam przyznał po spotkaniu, najbardziej ucieszyło pierwsze trafienie. To on, w 24 minucie spotkania, dał prowadzenie swojej drużynie. – Pierwsza bramka dodała mi sił, energii i podbudowała – przyznał po spotkaniu piłkarz Manchesteru City, który chwilę po tym, jak wpisał się na listę strzelców, oddał hołd Damary’emu Dawkinsowi. To trzynastoletni kibic, który przegrał walkę z białaczką. Sterling, pod reprezentacyjnym trykotem, nosił koszulkę z wizerunkiem swoim i chłopca, która została opatrzona napisem „Niech Twoja dusza spoczywa w pokoju”. Kiedy Dawkins walczył z chorobą piłkarz bardzo zaangażował się w pomoc.

Zachęcał, za pośrednictwem mediów społecznościowych, do tego, aby zostać dawcą komórek macierzystych. Przeszczep, który chłopiec przeszedł w Nowy Rok, nie powiódł się. Młody kibic odszedł w minioną niedzielę i nie zobaczył wspaniałego występu reprezentacji Anglii, której największym bohaterem został jego idol. – Raheem był niesamowicie naładowany przez cały mecz. Zresztą tak samo wyglądał na wszystkich naszych wspólnych treningach. Bardzo się cieszę, że udało mu się rozegrać takie spotkanie. Myślę, że on dojrzał jako piłkarz i jako człowiek – powiedział po meczu Gareth Southgate, selekcjoner „Synów Albionu”.

Anglicy nie rozumieją zasad!

Teraz do Pogdoricy

Do podobnego wniosku można dojść obserwując całą reprezentację Anglii. Zespół ten stale dojrzewa i z meczu na mecz gra coraz lepiej. Poza trzema bramkami Raheema Sterlinga wydarzeniem numer dwa piątkowego spotkania na Wembley były dwa debiuty w koszulce z trzema lwami na piersi. Pierwszy raz w reprezentacji Anglii zagrali Declan Rice, którego podebrali angielscy działacze Irlandczykom, i Callum Hudson-Odoi. Drugi z wymienionych został najmłodszym piłkarzem reprezentacji Anglii, który zadebiutował w meczu o punkty. Do piątku takie miano – przez 64 lata – nosił legendarny Duncan Edwards, a teraz palmę pierwszeństwa przejął gracz londyńskiej Chelsea. Biorąc pod uwagę mecze towarzyskie Hudson-Odoi został piątym najmłodszym debiutantem w historii angielskiej drużyny narodowej. Młodsi od niego byli tylko Theo Walcott, Wayne Rooney, Raheem Sterling i Michael Owen.

Po triumfie nad Czechami drużyną angielską czeka dziś kolejny mecz o stawkę. Podopieczni Garetha Southgatea zmierzą się w Podgoricy z Czarnogórą. Co ciekawe Anglicy dwa razy grali tam o punkty i oba te spotkania kończyły się remisami.

 

Na zdjęciu: Raheem Sterling został autorem 82 hat-tricka w historii reprezentacji Anglii.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w piłka nożna