Zobacz
Do góry

Honorowe pożegnanie

Tyszanie w dwumeczu z Bolzano dzielnie walczyli i podzielili się punktami. Występu w Lidze Mistrzów nie muszą się wstydzić…

Obawialiśmy się jak hokeiści GKS-u Tychy zaprezentują się w Lidze Mistrzów. A tymczasem ich występy przeszły najśmielsze oczekiwania, bowiem nie tylko zdobyli punkty na własnym lodzie z Bolzano, ale również dzielnie walczyli w rewanżu.

Pierwszy raz

Hokeiści Bolzano, mistrzowie EBEL, po raz pierwszy awansowali do fazy play off w tych prestiżowych rozgrywkach. Meczów przeciwko IFK Helsinki też nie należy się wstydzić. Tylko szwedzki zespół Skellleftea AIK okazał się niezwykle wymagający. Trudno się dziwić, wszak on ma wysokie aspiracje pragnie walczyć o jak najwyższą lokatę. Pierwsze punkty tyszanie już zdobyli i w pozostałych spotkaniach pozostawili dobre wrażenie. Jednym słowem furtka do kolejnej edycji Ligi Mistrzów dla mistrzów kraju została również otwarta…

Trener Andrej Gusow zdecydował się Kamila Lewartowskiego w bramce oraz debiut obrońcy Olafa Bizackiego io trzeba powiedzieć, że w dłuższym wymiarze czasowym spisywali się więcej niż poprawnie. Przecież dysponują mały stażem i raczkują w seniorskiej drużynie. Tyszanie po wygranej w pierwszym spotkaniu 5:3 w rewanżu również chcieli się zaprezentować w jak najlepszym świetle. Dzielnie sobie poczynali w 10 min. Jakub Witecki znalazł się w doskonałej sytuacji, ale Leland Irving wyczuł jego intencje. Kilak sekund później gospodarze przeprowadzili szybką kontrę i Michael Blunden zdobył pierwszego gola.

Bez kompleksów

Tyszanie grali bez większych kompleksów, choć stroną przeważającą byli gospodarze. Oni często nękali Lewartowskiego, ale ten zachowywał spokój. W końcu przewaga miejscowych hokeistów przyniosła wymierny efekt, bowiem Luca Frigo po podaniu Stefana Marchettiego zdobył 2. gola. Szkoda tej straty, bo tyszanie prezentowali się zupełnie poprawnie.

Na pożegnanie Ligi Mistrzów wygrali

Kiedy gospodarze w połowie II tercji objęli prowadzenie 4:0 mieliśmy spore obawy czy przypadkiem nie będzie pogromu. Tymczasem tyszanie już bez żadnej presji zaczęli śmiało atakować i coraz groźniej było pod bramka gospodarzy. Najpierw Radosław Galant wykorzystał gapiostwo miejscowych hokeistów, a potem popisał się precyzyjnym uderzeniem pod poprzeczkę popisał się Jarosław Rzeszutko. Włoski zespół tez miał swoje okazje, ale reprezentant młodzieżowej reprezentacji Lewartowski był niezwykle czujny. Po trafieniu Andreja Michnowa w liczebnej przewadze zaczęło się jeszcze ciekawiej, bo tyszanie nie chcieli spocząć na laurach. Gospodarze sprawiali wrażenie zdezorientowanych i hokeiści GKS-u mieli jeszcze okazję do wyrównania. Niemniej to była niezwykle udana tercja w wykonaniu tyszan.

Na tym nie skończyły się emocje, bowiem Michael Cichy wymienił krążek z Aleksem Szczechura i Irving znów skapitulował. Tyszanie mocno podekscytowani śmiało konstruowali akcje, ale zostali 2 razy skarceni przez Matti Karpinena i marzenia o korzystnym wyniku odfrunęły. Jednak mecz przyniósł wiele emocji i tyszanie zasłużyli na słowa uznania.

 

HC BOLZANO – GKS TYCHY 6:4 (2:0, 2:3, 2:1)

1:0 – Blunden – Findlay – Deluca (9:59), 2:0 – Frigo – Marchetti – Kuparinen (18:54), 3:0 – Blunden – Campbell – Findlay (28:57, 4 na 4), 4:0 – Insam – Campbell (30:02), 4:1 – Galant (30:22), 4:2 – Rzeszutko – Kogut (31:50), 4:3 – Michnow – Sykora – Novajovsky (38:08, w przewadze), 4:4 – Szczechura – Cichy (42:59), 5:4 – Kuparinen – Frigo (47:00), 6:4 – Kuparinen – Frigo (50:21).

Sędziowali: Miroslav Stolc i Manuel Nikolić – Ulrich Paratscher i Jakob Schauer. Widzów 3010.

BOLZANO: Irving; Glira (2) – Nordlund, Campbell – Geiger (2), Marchetti – Glira, MacKenzie (2) – Brighenti; Blunden – Findlay (2) – Deluca, Insam – Crescenzi – Miceli, Petan – Kuparinen – Frigo, Frank – Bernard – Schweitzer. Trener Kai SUIKKANEN.

TYCHY: Lewartowski; Pociecha (2) – Ciura (2), Bryk – Bizacki, Novajovsky – Kotlorz, Kolarz; Michnow – Komorski – Sykora, Kogut – Rzeszutko – Bagiński, Szczechura – Cichy – Klimenko, Witecki (2) – Galant (2) – Jeziorski, Gościński. Trener Andrej GUSOW.

Kary: Bolzano – 8 min., Tychy – 8 min.

W drugim meczu: Skellleftea AIK – IFK Helsinki 3:4 (1:1, 1:0, 1:2, 0:1) po dogrywce

1. Skelleftea 6 14 27:12

2. Bolzano 6 10 20:16

3. Helsinki 6 9 14:18

4. Tychy 6 3 16:30

 

Na zdjęciu: Radosław Galant występ w Lidze Mistrzow zaliczy do udanych, zwłaszcza dwumecz z Bolzano. GKS nie ma się czego wstydzić.

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w hokej

 • Gusow odda serce szczerozłote za swoich chłopaków

  Niektórzy są wzorcem na treningu i poza nim, inni mają wysokie wymagania, ale na lodzie ich nie potwierdzają. Jeszcze inni nie...

  Włodzimierz Sowiński19 kwietnia 2019
 • Siekiera nie spadła

  Tyscy hokeiści GKS dwa razy znaleźli się w trudnych sytuacjach, ale potrafili wyjść z tych opresji i teraz świętują.

  Włodzimierz Sowiński16 kwietnia 2019
 • Daleko do normalności

  Sezon w ekstralidze można byłoby uznać za udany. Ale dobre wrażenie mocno popsuło przedwczesne rozstanie z rozgrywkami Polonii Bytom i Orlika...

  Włodzimierz Sowiński16 kwietnia 2019
 • Komorski: Radość podwójna

  Pięć pytań do środkowego GKS-u Tychy, 2-krotnego mistrza Polski.

  Włodzimierz Sowiński15 kwietnia 2019
 • Bez rozgrzewki. Hokej jest jakiś inny

  Środowisko hokejowe w naszym kraju najwyraźniej nie ma potencjału, by dokonać samooczyszczenia i samouleczenia.

  Redakcja14 kwietnia 2019
 • GKS Tychy w mistrzowskiej koronie. Feta pod Wawelem

  Tyszanie przełamali kompleks Comarch Cracovii i w finale o mistrzostwo Polski po raz pierwszy wygrali rywalizację z „Pasami”.

  Włodzimierz Sowiński13 kwietnia 2019
 • Bez marudzenia

  Niech ten playoffowy maraton już się skończy - mówią zgodnym głosem w tyskiej ekipie. GKS bliski mistrzostwa Polski...

  sow13 kwietnia 2019
 • Blisko, coraz bliżej

  W finałowej serii o mistrzostwo Polski jest 3-2 dla tyszan. Ostatni mecz w sobotę pod Wawelem? Gwarancji nie ma!

  Włodzimierz Sowiński11 kwietnia 2019
 • Hokej. Temperatura wzrasta

  Kto na lodzie będzie spokojniejszy i rozsądniejszy w najważniejszych momentach, ten zostanie mistrzem Polski.

  sow11 kwietnia 2019