Zobacz
Do góry

Memoriał Leszka Błażyńskiego rośnie w siłę

– Pięściarze chcą walczyć w Bytomiu. Przyjechało do nas ponad dwadzieścia klubów z Polski, Anglii, Ukrainy oraz Czech – cieszył się Damian Jonak, współorganizator XIII Memoriału Leszka Błażyńskiego.

Tegoroczny memoriał Leszka Błażyńskiego odbył się – tak jak cztery poprzedniej edycje – w Teatrze Rozbark w Bytomiu pod szyldem „Nadzieje polskiego boksu”. W walkach wieczoru wystąpili Damian Durkacz z Concordii Knurów i Oskar Safaryan z MOSM Bytom. Mistrz Polski w kategorii do 64 kg zdecydowanie przeważał w starciu z Ukraińcem Romanem Poljakowem. Trener tak obawiał się o jego zdrowie, że już w pierwszej rundzie poddał swojego zawodnika. Durkacz zamierza wystartować na igrzyskach w Tokio w 2020 roku i marzy o medalu.

W realizacji tego celu ma mu pomóc Ireneusz Przywara, który trenuje również Damiana Jonaka, a w przeszłości pomagał w przygotowaniach Tomaszowi Adamkowi. Olimpijskie marzenia ma również 19-letni Safaryan, który zmierzył się z trzy lata starszym Damianem Knybą z Astorii Bydgoszcz. Był to pojedynek zawodników mierzących ponad dwa metry i ważących ponad 110 kilogramów. Safarian był bardziej ruchliwy, zadawał więcej ciosów. Sędziowie przyznali mu jednogłośne zwycięstwo.

Nadzieje polskiego boksu w memoriale Leszka Błażyńskiego

 

Pod okiem Proksy

W rywalizacji turniejowej udział wzięło ponad 60 zawodników z 24 klubów, w tym zagraniczne ekipy z Anglii, Czech i Ukrainy. – Zgłosiło się wielu pięściarzy. Memoriał Leszka Błażyńskiego rośnie w siłę – przekonywał Damian Jonak, wychowanek Szombierek Bytom. Zmagania obserwował również m.in. były mistrz Europy Grzegorz Proksa.

Najlepszym pięściarzem turnieju został junior Daniel Piotrowski z klubu Potężnie Ciechocinek. W kategorii do 64 kg najpierw pokonał jednogłośnie na punkty Aziza Mohammeda z Strike 06 Luton, a w finale 3:0 Michala Zborila z Fight Club Ostrawa. Efektowne puchary otrzymali także najlepszy technik – kadet Anglik Saqib Mehmood (Strike 06 Luton) oraz najlepszy pięściarz wagi muszej – kadet Kamil Kopyto (Czarni Góral Żywiec).

To właśnie w tej ostatniej kategorii największe sukcesy odnosił zmarły w 1992 roku Leszek Błażyński. Podczas memoriału można było oglądać wszystkie trofea jednego z najlepszych sportowców w historii Bytomia. Pięściarz był dwukrotnym brązowym medalistą igrzysk olimpijskich (1972, 1976); mistrzem (1977) i wicemistrzem Europy (1971) oraz dwukrotnym mistrzem Polski (1971, 1973). Wygrał 282 pojedynki, cztery starcia zakończyły się remisem, a 31 walk przegrał.

 

Na zdjęciu: W XIII Memoriale Leszka Błażyńskiego wzięło udział ponad 60 pięściarzy z 24 klubów z Polski, Anglii, Czech i Ukrainy.

 

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w boks

 • Boks. Wytrzyma tę presję

  iodor Łapin, trener Krzysztofa Głowackiego, jest pewny, że jego podopieczny jest w najlepszej formie przed pojedynkiem z Mairisem Briedisem.

  Andrzej Wasik15 czerwca 2019
 • Boks. Wojna to złe słowo

  Wczoraj Krzysztof Głowacki i Mairis Briedis spotkali się na finałowej konferencji prasowej przed sobotnią galą w Rydze.

  awa13 czerwca 2019
 • Boks. Z tymczasowego pełnoprawny

  To była tylko formalność i federacja World Boxing Organizaton właśnie jej dopełniła. Ponieważ posiadacz jej mistrzowskiego tytułu w junior ciężkiej, Ukrainiec...

  awa9 czerwca 2019
 • Kownacki: Sercem można wygrać z każdym

  - Idziemy z Ruizem swoimi drogami, ale faktycznie sporo nas łączy – mówi Adam Kownacki, najwyżej klasyfikowany Polak w wadze ciężkiej.

  PAP8 czerwca 2019
 • Szpilka kłóci się z promotorem

  Artur Szpilka potrafi zaskakiwać. Nawet swojego promotora. Konflikt toczy się w mediach społecznościowych.

  awa5 czerwca 2019
 • Będzie krew i emocje

  W sobotę w Jeleniej Górze Ewa Brodnicka po raz trzeci będzie broniła pasa mistrzyni świata WBO w superpiórkowej.

  awa25 maja 2019
 • Turniej im. Stamma – rywalizacja Polskiego z Durkaczem

  Rozpoczynający się w poniedziałek turniej im. Feliksa Stamma będzie jednym z ostatnich sprawdzianów polskich bokserów przed Igrzyskami Europejskimi. Najciekawiej zapowiada się...

  PAP28 kwietnia 2019
 • Bokser Mariusz Cendrowski: wierzę, że jeszcze stanę w ringu

  Od wypadku samochodowego w 2016 roku Mariusz Cendrowski jest sparaliżowany od pasa w dół. Bokser się nie poddaje i wierzy, że...

  PAP24 kwietnia 2019
 • Boks. Będzie dzień górnika?

  Kto wie czy pojedynek Roberta Talarka z Patrykiem Szymańskim nie skradnie show podczas sobotniej gali w „Spodku”.

  awa6 kwietnia 2019