Nasza droga po złoto!

Gdy wiele osób zaczęło już omawiać ich szanse na awans do strefy medalowej, przyszedł zimny prysznic w postaci dwóch porażek w drugiej fazie zmagań, także w Warnie. Zaskoczeniem była zwłaszcza pierwsza porażka z Argentyną 2:3. W tie-breaku podopieczni trenera Vitala Heynena prowadzili już 14:11… Następnie obrońcy tytułu ulegli Francji 1:3 i ich sytuacja znacząco się skomplikowała. W „meczu o życie” pokonali jednak pewnych już awansu do czołowej szóstki Serbów bez straty seta.

Po przenosinach do Turynu na fazę finałową biało-czerwoni nie zwalniali już tempa. W drugim z rzędu pojedynku z ekipą z Bałkanów znów wygrali 3:0. Potem co prawda ulegli Włochom 2:3, ale po wygraniu pierwszej partii w tym meczu Polacy byli już pewni awansu do półfinału z pierwszego miejsca w grupie. Heynen wystawił więc rezerwowych, którzy dokończyli to spotkanie.

Najtrudniejszym pojedynkiem w turnieju biało-czerwonych był półfinał z Amerykanami, który zakończył się tie-breakiem. Mimo że spotkanie zakończyło się prawie o północy, to dzień później uskrzydleni gwarancją medalu zawodnicy w imponującym stylu i błyskawicznym tempie uporali się z Brazylijczykami, nie oddając rywalom seta.