Polacy polubili złoty kolor

Tomasz Mucha, Włodzimierz Sowiński

W 2016 roku w Amsterdamie polscy lekkoatleci zdobyli 12 medali w tym aż 6 złotych, co sprawiło, że po raz pierwszy w historii wygrali klasyfikację medalową, ale w roku olimpijskim było im o to łatwiej, bo wiele gwiazd nie widziało Holandii w drodze do Rio.

Wydawało się, że w tym roku ten wynik powtórzyć będzie trudno, nawet jeżeli PZLA wysłała do Berlina najliczniejszą w historii, bo 86-osobową reprezentację, a trzy tygodnie wcześniej w Pucharze Świata biało-czerwoni ustąpili tylko Amerykanom; inni tłumaczyli wtedy, że do Londynu nie wysłali wielu najlepszych.

Tymczasem Polacy potwierdzili rosnącą klasę: dzięki 7 złotym medalom zajęli 2. miejsce w klasyfikacji; Brytyjczycy wyprzedzili ich dopiero dzięki zwycięstwom w dwóch ostatnich konkurencjach, sztafetach 4×100; w tej punktowej – bardziej obrazującej szeroki poziom LA (punktują zawodnicy z miejsc 1-8) – zajęli 3. miejsce, także za Niemcami.

Już pierwszego dnia znokautowali rywali w męskim młocie i kuli, sięgając po dwa złoto-srebrne dublety i od razu objęli prowadzenie w klasyfikacji. Sukcesy Wojciecha Nowickiego, Michała Haratyka i kolegów dopingowały pozostałych, jak Paulinę Gubę, która w ostatniej próbie wydarła złoto. W czwartek stracili 1. miejsce, ale po fantastycznej sobocie i złotych medalach Adama Kszczota, Justyny Święty oraz sztafety 4×400 m – wrócili na czoło tabeli.

Wczoraj triumfalny występ zakończyli kompletem na podium, w tym złotem Anity Włodarczyk w rzucie młotem. Tym samym wyrównali w liczbie złotych krążków osiągnięcie z ME 1966 z Budapesztu, skąd ówczesny wunderteam przywiózł w sumie 15 medali. Osiem lat wcześniej w Sztokholmie biało-czerwoni najwięcej razy stawali na najwyższym stopniu podium – 8 razy.