Zobacz
Do góry

Przeszkoda zaliczona

Sensacji nie było i ostatecznie jeden z faworytów ligowych zmagań, Tauron KH GKS Katowice, awansował do półfinału.

Katowiczanie zaliczyli pierwszą przeszkodę w tegorocznym play offie. By jednak to uczynić, potrzebowali aż 7 meczów, by wyeliminować Unię Oświęcim. Chyba nie tak sobie wyobrażali tę serię, ale liczy się końcowy efekt. W półfinale skala trudności wzrośnie, ale to dopiero za kilka dni.

Zwycięskiego składu się nie zmienia – ta zasada obowiązywała w katowickiej ekipie. Stąd też grało 5 obrońców oraz 4 ataki. Witold Magiera, trener Unii, dokonał drobnych przesunięć, ale nie miały one żadnego wpływu na poczynania zespołu gości. Ostrożność nade wszystko – tak rozpoczęły obie drużyny, choć już w 6 min GKS mógł objąć prowadzenie. Bartosz Fraszko, po raz wtóry w tej rywalizacji, znalazł się sam na sam z Michalem Fikrtem i znów nie zdołał go pokonać. Kiedy do końca kary Aleksija Trandina pozostało 64 sek. w zamieszaniu podbramkowym Tomasz Malasiński uniósł ręce na znak radości. Kapitan GKS-u zdobył długo oczekiwanego gola, choć nie obyło się bez pomocy Jakuba Saura, od którego odbił się krążek tuż przed bramkarzem. Przy 2. bramce już nie było wątpliwości, bowiem Jesse Rohtla przypomniał sobie poprzedni sezon, kiedy spisywał się znacznie lepiej. Fin otrzymał krążek od swojego krajana Jana Laakkonena i natychmiast wystrzelił w stronę bramki. Fikrt był bez szans. To była już niezły kapitał gospodarzy na kolejne odsłony.

Goście nie mieli nic do stracenia i musieli szukać swojej szansy w ataku. Kiedy w 27 min Laakkonen powędrował do boksu kar, za chwilę Martin Przygodzki miał wyśmienitą sytuację, ale jej nie wykorzystał i na bramkę goście musieli jeszcze poczekać. Najpierw świetnym uderzeniem pod poprzeczkę popisał się Patryk Wronka i gospodarze znów zyskali pewien komfort, ale nadal musieli być czujni. Minutę później wysiłki hokeistów Unii zostały nagrodzone. Peter Tabaczek za drugim uderzeniem pokonał Kevina Lindskouga. Ta odsłona była bardziej wyrównana i goście częściej grali w strefie gospodarzy. Ostatnia odsłona była najsłabsza w wykonaniu obu zespołów i gra była mocno szarpana. Jednak Unia występów w play offie nie musi się wstydzić.

Hokeiści z Katowic pokonali pierwszą przeszkodę i teraz ich czeka kolejne wyzwanie – seria meczów z Comarch Cracovią, zespołem jeszcze silniejszym.

Witold MAGIERA: – Miało być święto, ale nie udało się, choć rozegraliśmy dobry mecz. Może gdybyśmy strzelili jeszcze jednego gola w II tercji lub nie stracilibyśmy 3. bramki, wówczas byłoby inaczej. Wygrała drużyna lepsza, a my będziemy mieli okazję przeanalizować miniony sezon.

Piotr SARNIK (II trener GKS-u): – Wygraliśmy i to jest najważniejsze. Jeszcze nie prezentujemy się tak, jak w Belfaście podczas turnieju półfinałowego i finałowego Pucharu Kontynentalnego. Do tego jednak będziemy dążyć.

TAURON KH GKS KATOWICE – UNIA OŚWIĘCIM 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)

Stan rywalizacji (do 4. zwycięstw) 4-3.

1:0 – Malasiński – Laakkonen (10:13, w przewadze), 2:0 – Rohtla – Laakkonen – Łopuski (15:36), 3:0 – Wronka – Tuhkanen (31:14), 3:1 – Tabaczek – S. Kowalówka (32:13).

Sędziowali: Paweł Breske i Przemysław Kępa – Andrzej Nenko i Mateusz Niżnik. Widzów 1200.

TAURON: Lindskoug; Jass – Czakajik, Jyrkkio – Tuhkanen, Wanacki; Łopuski – Starzyński – Urbanowicz, Fraszko – Pasiut – Wronka, Malasiński (2) – Rohtla – Laakkonen (2), Jaszyn – Krężołek – Strzyżowski. Trener Tom COOLEN.

UNIA: Fikrt; Saur (4) – Vehmanen (4), A. Kowalówka – Bezuszka, Maciejewski – Paszek; Themar – Kiilholma (2) – Adamus, Przygodzki – Trandin (2) – Gruszka, S. Kowalówka – Daneczek – Tabaczek, Wanat, Malicki (2). Trener Witold MAGIERA.

Kary: Tauron – 4 min, Unia – 14 min.

 

Na zdjęciu: Patryk Wronka z kolegami zrealizowali pierwszy cel w play offie, ale łatwo nie było.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w hokej

 • I liga hokeja silniejsza i ciekawsza?

  Pomysł I ligi z obcokrajowcami bez limitu, forsowany przez prezesa związku, naszym zdaniem nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości.

  Włodzimierz Sowiński25 maja 2019
 • Tauron KH GKS Katowice. Podpisują kontrakty

  Patryk Krężołek, 20-letni utalentowany napastnik, postanowił przedłużyć pobyt w Tauronie KH GKS-ie Katowice i podpisał nowy, 3-letni kontrakt.

  sow23 maja 2019
 • Trener, dyrektor i sponsor w Unii

  55-letni Słowak Roman Stantien został nowym trenerem drużyny z Oświęcimia, a funkcję dyrektora sportowego powierzono jednej z klubowych ikon, Waldemarowi Klisiakowi.

  sow22 maja 2019
 • Dufva w Katowicach!

  56-letni Risto Dufva, wielce doświadczony trener rodem z Finlandii, podpisał roczny kontakt z Tauronem KH GKS Katowice – poinformowało biuro prasowe...

  sow17 maja 2019
 • Długa kolejka po medale

  Obrońcy tytułu mistrzowskiego Szwedzi oraz silna reprezentacja Rosji należą do głównych faworytów turnieju.

  Włodzimierz Sowiński10 maja 2019
 • Niezastąpiony duet

  Rafał Radziszewski i Damian Słaboń, dwaj wychowankowie, nie zamierzają rezygnować z gry i to jest dobra wiadomość do kibiców.

  Włodzimierz Sowiński9 maja 2019
 • Wronka: Nie pluć w brodę

  Czołowy reprezentant kraju rozpoczyna po raz drugi swoją zagraniczną sportową przygodę.

  Włodzimierz Sowiński8 maja 2019
 • Smutne pożegnanie

  Opuszczam reprezentację, ale będę wspierał moich młodszych kolegów i trzymał za nich kciuki - deklaruje kapitan biało-czerwonych, Tomasz Malasiński.

  Włodzimierz Sowiński7 maja 2019
 • „Przemek Odrobny to doświadczony bramkarz, ale już nie raz wywinął jakiś numer”

  Trzy pytania do Leszka Laszkiewicza, byłego reprezentanta kraju, obecnie dyrektora sportowego JKH GKS Jastrzębie.

  Włodzimierz Sowiński6 maja 2019