Stracona szansa

Wprawdzie Arłan Kokczetaw, lider kazachskiej ligi, debiutuje w Pucharze Kontynentalnym, ale w półfinale w Lyonie okazał się bezkonkurencyjny, wygrywając z miejscowym Lions 2:1 po karnych, Kurbadsem Ryga 4:3 po dogr. i HK Homel 3:0.

Tomasz Malasiński, kapitan Tauronu, przed wyjazdem na finały do Belfastu przestrzegał przed Kazachami, bo grają twardy hokej i potrafią wykorzystać najdrobniejsze potknięcia. Po fatalnych 20 minutach katowiczanie przegrywali 0:3, ale potem zespół Tauronu podjął walkę i po heroicznym boju przegrał 2:4, choć przez II tercję dominował na tafli.

Paraliż ogarnął ekipę Toma Coolena w pierwszej odsłonie. Początkowo grali ostrożnie i zachowawczo. Sztab szkoleniowy przestrzegał przed niepotrzebnymi karami, a to właśnie one zadecydowały o wyniku I tercji. Kazachowie prowadzili 1:0 po trafieniu Konstatntina Sawienkowa, kiedy najpierw na ławkę powędrował Jesse Rohtla, a nieco później Jakub Wanacki i rywale podnieśli na 3:0.

W przerwie między tercjami chyba w naszej szatni doszło do poważnej burzy, bo zobaczyliśmy „GieKSę” agresywnie i bez kompleksów walczącą o każdy metr lodowiska. Iwan Połoszkow, bramkarz Arłana, był w poważnych opałach, a Finowie Niko Tuhkanen i Rohtla popisali się świetnymi uderzeniami. Ten pierwszy z dalszej odległości, zaś drugi z backhandu.

Szkoda, że w III tercji katowiczanie nie wykorzystali 2 przewag. Kiedy atakowali z pasją, Kazachowie wyprowadzili szybką kontrę i zdobyli kolejnego gola, ale katowiczanie niezrażeni nękali rywala. Wycofali bramkarza, ale to nie przyniosło efektu.

TAURON KH GKS KATOWICE – ARŁAN KOKCZETAW 2:4 (0:3, 2:0, 0:1)

0:1 – Sawienkow – Kliemieszow – Kisieljow (11:44), 0:2 – Borowikow – Bierdnikow – Małewicz (14:13, w przewadze), 0:3 – Potajczuk – Kisieljow – Sawienkow (18:00, w przewadze), 1:3 – Tuhkanen (23:40, w podwójnej przewadze), 2:3 – Rohtla – Czakajik – Łopuski (27:26), 2:4 – Kliemieszow – Niestierow (54:21).
Sędziowali: Martin Frano i Andreas Koch – Andrew Cook i Robert Pullar.

TAURON: Lindskoug; Jyrkkio – Tuhkanen, Deveczka, Czakajik, Krawczyk – Wanacki (2), Skokan – Tomasik; Malasiński – Wronka – Fraszko, Łopuski (2) – Rohtla (2) – Laakkonen, Strzyżowski – Starzyński – Urbanowicz, Krężołek – Sawicki – Rybak. Trener Tom COOLEN.
ARŁAN: Połoszkow; Borowikow – Małewicz, Kazancew – Kolesnikow, Geweł – Jegorow, Sielezniow – Guliakow; Jermolajew (2) – Berdnikow (2), Szitikow (2), Potajczuk – Kisieljow – Sawienkow, Niestierow – Gasnikow (2) – Kliemieszow, Petrow – Anciferow – Bażenow. Trener Władimir KAPUŁKOWSKIJ.
Kary: Tauron – 6 min, Arłan – 8 min.

W weekend grają

Sobota (12.01.): Arłan Kokczetaw – Homel (16.00), Tauron KH GKS Katowice – Ginats Belfast (20.00).
Niedziela (13.01.): Tauron KKH GKS Katowice – Homel (14.00), Arłan Kokczetaw – Ginats Belfast (18.00).

Na zdjęciu: Jesse Rohtla popisał się efektownym uderzeniem i był jedną z wiodących postaci.