Zobacz
Do góry

Tauron KH GKS Katowice. Z czym na podbój Belfastu?

Już awans katowiczan do finału Pucharu Kontynentalnego jest sporym osiągnięciem. Teraz przyjdzie potykać się ze ścianą wschodnią…

Występy w rozgrywkach to spore wyróżnienie, nobilitacja i świetna sportowa przygoda – tak mówili wicemistrzowie kraju, hokeiści Tauronu KH GKS Katowice przed wyjazdem na turniej półfinałowy do północnoirlandzkiego Belfastu. Wówczas mało kto przypuszczał, że to będzie dłuższa przygoda! Ekipa z Katowic uporała się z mistrzem Włoch Ritten Sport Buam Collalbo 4:0, przegrała z chorwackim Medvescakiem Zagrzeb 2:3 i na zakończenie pokonała drużynę gospodarzy Giants 4:2, awansując do finału! Teraz – ponownie w Belfaście – przyjdzie jej potykać się z kazachskim Arłanem Kokczetaw, gospodarzami oraz białoruskim HK Homel.

Nobilitacja

– Czeka nas ciekawy, ale niezwykle trudny turniej – stwierdził podczas konferencji prasowej trener Tom Coolen. – Mamy swoje problemy, ale postaramy się je zniwelować. Chcemy się zaprezentować jak najlepiej i pokusić o wygraną. Nie będzie łatwo, bo Kazachowie są wymagającym rywalem, zaś gospodarze będą chcieli zrewanżować się za listopadową porażkę. Priorytetem w tym sezonie jest mistrzostwo kraju, zaś Puchar Kontynentalny to coś ekstra, dodatek do tej sportowej przygody.

GKS Katowice wygrywa w Toruniu

– To dla nas nobilitacja, bo po raz pierwszy w historii klubu znaleźliśmy się w finale – dodał dyrektor sportowy, Roch Bogłowski. – Nie stawiamy sobie konkretnych celów, lecz pragniemy się zaprezentować jak najlepiej. Awans do finału jest już sukcesem, zaś ewentualne wygrane będą miłą niespodzianką.

Liderzy z problemami

Jeszcze do niedawna zawodnicy KH GKS Katowic w lidze mieli sporą przewagę nad obrońcą tytułu mistrzowskiego z Tychów. Ostatnie tygodnie sprawiły, że z przewagi pozostały zaledwie 3 punkty i na finiszu sezonu zasadniczego znów rozgorzeje ciekawa rywalizacja.

– Mieliśmy swoje problemy sportowe i organizacyjne – wyjaśnia kapitan drużyny Tomasz Malasiński, który powrócił po miesięcznej przerwie po złamaniu palca. – Kryzys? To zbyt mocne słowo. Po zmianie władz w klubie mieliśmy spotkanie z prezesem Mariuszem Janickim i otrzymaliśmy zapewnienie, że cel pozostaje ten sam. To ważne, bo zespół w tym momencie jeszcze bardziej się konsoliduje.

Rewolucja we władzach u lidera!

O pechu może mówić ważna postać zespołu, środkowy Grzegorz Pasiut, który uskarża się na przepuklinę i może już w najbliższym czasie przejdzie zabieg. Rehabilitacja po nim trwa ok. 4 tygodnie i wówczas może wróciłby na najważniejsze mecze play offu.

Ściana wschodnia

Możliwości gospodarzy turnieju katowiczanie już mieli okazję poznać i oceniają je wysoko. Ireneusz Jarosz, trener wideo, przygotował analizę Arłana Kokczetaw. Hokeiści już wczoraj w Belfaście zapoznali się z jego dobrymi i słabszymi stronami.

Brat przeciwko braciom

– Gramy w dwóch zupełnie innych turniejach – przekonuje Malasiński. – W listopadzie mieliśmy okazję potykać się z zespołami, w których występuje wielu hokeistów zza oceanu, i grały bardziej technicznie. Teraz będzie nieco inaczej, bo potykamy się z rywalami ze Wschodu. Wielu z nas miało okazję poznać ten twardy hokej, spodziewamy się walki przy bandach. Na początek spotykamy się z Kazachami (piatek, godz 16 – przyp. red.), rywalami stawianymi za faworytów. Trzeba się nastawić, przynajmniej na początku, na grę ostrożną, defensywną. Mecz meczowi nie jest równy, ale fajnie byłoby rozpocząć od wygranej. Bramkarz to ważna pozycja w zespole i Kevin Lindskoug w półfinale spisywał się rewelacyjnie. Mocno wsparł zespół i liczę, że teraz też tak będzie, zarówno w finałowym turnieju, jak i w play offie.

 

Na zdjęciu: Takich scen radości życzymy hokeistom z Katowic podczas finałowego turnieju w Belfaście.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w hokej

 • Calcoen: Wygrana z Polską to warunek podstawowy

  Rozmowa z Pieterem-Janem Calcoenem, belgijskim dziennikarzem Het Laatste Nieuws

  Krzysztof Brommer16 czerwca 2019
 • Przygotowania katowiczan do sezonu idą pełną parą. Będzie nowa jakość?

  Dzisiaj zawodnicy Tauronu GKS-u Katowice rozpoczynają przygotowania do nowego sezonu. Pierwsza ich część potrwa 7 tygodni.

  sow3 czerwca 2019
 • Bogaci nie chcą biednych

  System rozgrywek o mistrzostwo świata w hokeju do zmiany. Czy stanie się to już w przyszłym roku? I w którym miejscu...

  Włodzimierz Sowiński30 maja 2019
 • Naprzód Janów. Szopiński u steru

  Trudno oczekiwać transferowych szaleństw, ale Naprzód Janów ma mieć solidne podstawy, a dominować ma w nim młodzież.

  sow29 maja 2019
 • I liga hokeja silniejsza i ciekawsza?

  Pomysł I ligi z obcokrajowcami bez limitu, forsowany przez prezesa związku, naszym zdaniem nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości.

  Włodzimierz Sowiński25 maja 2019
 • Tauron KH GKS Katowice. Podpisują kontrakty

  Patryk Krężołek, 20-letni utalentowany napastnik, postanowił przedłużyć pobyt w Tauronie KH GKS-ie Katowice i podpisał nowy, 3-letni kontrakt.

  sow23 maja 2019
 • Trener, dyrektor i sponsor w Unii

  55-letni Słowak Roman Stantien został nowym trenerem drużyny z Oświęcimia, a funkcję dyrektora sportowego powierzono jednej z klubowych ikon, Waldemarowi Klisiakowi.

  sow22 maja 2019
 • Dufva w Katowicach!

  56-letni Risto Dufva, wielce doświadczony trener rodem z Finlandii, podpisał roczny kontakt z Tauronem KH GKS Katowice – poinformowało biuro prasowe...

  sow17 maja 2019
 • Długa kolejka po medale

  Obrońcy tytułu mistrzowskiego Szwedzi oraz silna reprezentacja Rosji należą do głównych faworytów turnieju.

  Włodzimierz Sowiński10 maja 2019