Tym razem chyba się uda…

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA dalej będzie sponsorem tytularnym ligowych rozgrywek piłki ręcznej mężczyzn w Polsce – informował niedawno po podpisaniu umowy Związek Piłki Ręcznej w Polsce. W ramach umowy zawartej z Superliga sp. z o.o. najwyższa klasa rozgrywkowa będzie nadal nosić nazwę PGNiG Superliga. Znak sponsora będzie eksponowany m.in. w logo rozgrywek, na strojach zawodników i bandach reklamowych w halach

– Obdarzenie Superligi sp. z o.o. zaufaniem przez tak potężnego i stabilnego partnera to dla nas dowód wartości biznesowej ligowych rozgrywek. Potwierdzenie właściwego kierunku obranej w 2018 roku strategii rozwoju – mówił Marek Janicki, prezes zarządu Superliga Sp. z o.o.
Jednocześnie PGNiG zaangażowało się w projekt utworzenia zawodowej ligi piłki ręcznej kobiet – umowa została zawarta do 2023 roku.

Trwają prace

Dzięki zapisom nowej umowy Superliga sp. z o.o. wystąpi do ZPRP z propozycją utworzenia oraz zarządzania rozgrywkami zawodowej ligi piłki ręcznej kobiet. Sponsorem tytularnym rozgrywek zostanie PGNiG, gwarantując sobie prawo do umieszczenia znaku PGNiG w nazwie. Logo rozgrywek oraz szereg świadczeń marketingowych do 2023 roku.

– Superliga sp. z o.o. zwróciła się do Związku Piłki Ręcznej w Polsce z propozycją utworzenia i zarządzania rozgrywkami ligi zawodowej w piłce ręcznej kobiet począwszy od 2019/20. Aby liga została powołana, niezbędne jest spełnienie przez ZPRP wszystkich przewidzianych prawem procedur. Następnie podpisanie umowy z Superligą sp. z o.o. na zarządzanie rozgrywkami. W tym momencie trwają prace nad spełnieniem tych warunków – informuje nas Sławomir Kowalewski, specjalista ds. administracji spółki.

Minimum 1,5 miliona

Wypada wierzyć, że profesjonalne żeńskie rozgrywki w handballu wreszcie zaistnieją, bo liga zawodowa kobiet miała już powstać w sezonie 2017/18. Kobiety miały już wtedy ruszyć śladem mężczyzn. Taką decyzję podjęli wówczas w zdecydowanej większości prezesi klubów superligi i jej zaplecza, ale czas pokazał, że to było za wcześnie.

Naturalnie, kluby muszą spełnić szereg warunków, m.in. przekształcić się w spółki akcyjne, mieć odpowiedni budżet – minimum półtora miliona złotych, muszą być transparentne, nie zadłużone w ZUS i Urzędzie Skarbowym, a zawodniczki muszą mieć podpisane profesjonalne kontrakty.

Teraz weryfikacja

Jak liczebna będzie na starcie superliga kobiet, tego na razie nie wiadomo, bo nie wszystkie kluby spełniają aktualnie wymogi licencyjne. – Zarząd superligi wraz z przedstawicielami ZPRP odbył również spotkanie z reprezentantami wszystkich klubów PGNiG Superligi kobiet oraz wybranych klubów I ligi – dodaje Sławomir Kowalewski. – Na spotkaniu zostały przedstawione założenia przyszłych rozgrywek, zasady funkcjonowania i wymogi niezbędne do przejścia procedury licencyjnej nowo powołanej ligi zawodowej. Jeśli uda się domknąć wszystkie kwestie formalne, to w ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się procedura licencyjna i weryfikacja dokumentacji poszczególnych klubów.

 

Na zdjęciu: Żeńska Superliga od nowego sezonu będzie w pełni profesjonalna.