Zobacz
Do góry

Wisła wciąż bez licencji na grę w ekstraklasie!

PZPN nadal ma wątpliwości, czy w Wiśle Kraków wszystko jest w porządku. Klub nadal nie ma licencji na grę w ekstraklasie.

W piątek odbyło się w tej sprawie posiedzenie komisji licencyjnej PZPN. Ze strony Wisły w posiedzeniu wzięli udział prezes Rafał Wisłocki i Marcin Melzacki z kancelarii LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.

Podjęto decyzje o uchyleniu zawieszenia licencji, ale równocześnie poinformowano, że licencja została ponownie zawieszona z innych powodów. Tym razem głównym powodem jest brak wiarygodnej prognozy finansowej.

Oto co na temat sytuacji Wisły powiedział Krzysztof A. Rozen, przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.

– Działamy nie na podstawie doniesień medialnych tylko na podstawie dokumentów i to jest dla nas podstawa do działania. Ze względu na brak komunikacji z klubu i brak wiedzy, kto jest właścicielem akcji klubu Wisła SA i kto ma możliwość prawnego reprezentowania tego klubu podjęliśmy decyzję o zawieszeniu licencji 3 stycznia.

– Potem skierowaliśmy do klubu pismo z prośbą o wyjaśnienia spraw właścicielskich oraz zadaliśmy dodatkowe pytania związane z sytuacją finansową klubu. Chciałem przypomnieć, że Wisła była objęta nadzorem finansowym.

– Mieliśmy co do przekazywanych nam informacji finansowych pewne obiekcje, czy one są wiarygodne, ale z przekazywanych nam informacji do tej pory wynikało, że od strony formalnej klub spełniał wymogi finansowe. Ostatnia taka kontrola miała miejsce w październiku. Sprawdzenie czy klub nie zalega ze zobowiązaniami licencyjnymi na dzień 30 września. Czy wszystkie zobowiązania zaciągnięte do końca czerwca – tak jak jest to przewidziane w podręczniku licencyjnym – zostały spłacone do dnia 30 września. Według przekazanych nam informacji tak właśnie było.

– Ale to historia, bo sytuacja w klubie jest dynamiczna i zmienia się z godziny na godzinę. Po naszej decyzji 3 stycznia skierowaliśmy zapytanie z prośbą o dodatkowe informacje, otrzymaliśmy taką odpowiedź z klubu, która odpowiadała tylko na część z zadanych pytań i przekazywała tylko część informacji, które były nam potrzebne. Po analizie informacji i dzisiejszej debacie zdecydowaliśmy, żeby uchylić decyzję z 3 stycznia, bo zniknęły przesłanki do jej podjęcia. Dostaliśmy informację kto, zdaniem klubu, jest właścicielem i prezesem, ale nie otrzymaliśmy wiarygodnych informacji finansowych i prognozy na resztę sezonu. W związku z tym zawiesiliśmy licencję dla Wisły, ale już z innego powodu – tym razem z powodu braku wiarygodnej prognozy finansowej.

– Wszczęliśmy również postępowanie wyjaśniające dotyczące właściciela Wisły Krakow SA, gdyż obecne sprawozdania wzbudzają nasze wątpliwości. W tej chwili nikt nie jest w stanie stwierdzić na 100 procent, czy właścicielem klubu jest TS. Jeśli nie, to TS nie miał prawa ustanowić nowego zarządu i udzielać pełnomocnictw. Czekamy aż ci panowie, którzy dziś z własnej woli przyjechali na spotkanie z nami, uwiarygodnią się przed nami.

Licencja Wisły została zawieszona przez PZPN 3 stycznia w związku z naruszeniem przez klub dwóch kryteriów A. Ludzie z piłkarskiej centrali nie mieli pewności, kto jest właścicielem klubu.

– Komisja podjęła decyzję o zawieszeniu licencji ze względu na brak kontaktu ze strony poprzednich bądź nowych właścicieli Wisły Kraków. Tak naprawdę wszystkie informacje dotyczące klubu czerpiemy tylko z doniesień prasowych, nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z władzami klubu. Nie wiemy, kto jest teraz oficjalnie właścicielem Wisły, kto zasiada na stanowisku prezesa i kto zarządza klubem. Rozumiemy, że wydarzyły się rzeczy formalne, o których my nie zostaliśmy formalnie poinformowani – mówił wówczas Rozen.

Wisła stoi na stanowisku, że umowa sprzedaży klubu firmom Alelega i Noble Capital Partners nie weszła w życie, bo druga strona nie spełniła wymogów formalnych. Przede wszystkim Vanna Ly nie przelał na konto Wisły 12,2 mln złotych, a od tego miało być uzależnione powodzenie transakcji. Mats Hartling zapewnia, że tak łatwo nie odpuści, niewykluczone, że sprawa trafi do sądu, a będzie rozstrzygana w Sztokholmie. Wszyscy w obozie Wisły gorąco wierzą, że do tego nie dojdzie, bo proces mógłby całkowicie sparaliżować działanie klubu.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Bogdan Wilk: Będą kolejne transfery

  - Jeśli nic nie jest podpisane to nie chcę wychodzić przed szereg, ale mogę powiedzieć, że dwa-trzy kolejne wzmocnienia są już w...

  Krzysztof Brommer15 czerwca 2019
 • Prasoł znowu w Zabrzu

  Na razie w Górniku nie ma wielkich transferów, co nie znaczy, że nic się nie dzieje. Sprowadzono juniora i zatrudniono nowego...

  zich15 czerwca 2019
 • Cracovia. Michał Probierz dłużej o 12 miesięcy

  Trener Michał Probierz przedłużył kontrakt z Cracovią o 12 miesięcy. Jego nowa umowa będzie obowiązywać do 2021 roku. W minionym sezonie...

  PAP15 czerwca 2019
 • Raków jednak w Bełchatowie!

  Klub z Częstochowy po awansie do Lotto Ekstraklasy honory gospodarza będzie pełnić nie na sosnowieckim Stadionie Ludowym, jak pierwotnie zakładano, a...

  Redakcja14 czerwca 2019
 • Brosz będzie budował Górnika od nowa?

  Zdaje się, że trenerowi Marcinowi Broszowi i jego sztabowi szkoleniowemu przyjdzie budować latem nową drużynę…

  Michał Zichlarz14 czerwca 2019
 • Fornalik: Nie patrzymy co za nami

  - Nikt nas już wiosną nie lekceważył. Mamy końską dawkę meczów na początku sezonu -mówi Waldemar Fornalik, trener Piasta Gliwice.

  Krzysztof Brommer13 czerwca 2019
 • Ligowcy często w odwrocie

  W barwach reprezentacji Polski, w spotkaniach z Macedonią Północną i Izraelem, nie zagrał ani jeden zawodnik, który w niedawno zakończonych rozgrywkach...

  Jakub Kubielas13 czerwca 2019
 • Badia zostaje. Transfery na horyzoncie

  Piast rozpoczął przygotowania do sezonu, w którym bronić będzie mistrzowskiego tytułu. Obecności i brak kadrowe nie były zaskoczeniem, ale ważniejsze były...

  Krzysztof Brommer13 czerwca 2019
 • Poważne osłabienia Górnika!

  W nowym sezonie w Górniku nie zobaczymy już takich zawodników, jak Dani Suarez i Walerian Gwilia. Obaj odchodzą z Zabrza.

  zich13 czerwca 2019