Zobacz
Do góry

Z drugiej strony. To już było

Być może odkryto nowy sposób finansowania klubów sportowych.

Czyżby więc koniec z szukaniem inwestorów i bogatych sponsorów, choćby i w Kambodży, czy też z pukaniem do władz samorządowych, w celu pozyskania pieniędzy na działalność. Tym nowym sposobem może być crowdfunding. To obcojęzyczne słowo oznacza formę finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana.

Tym słowem można bowiem określić pomysł Wisły Kraków, która w ciągu zaledwie 24 godzin zebrała kwotę 4 mln złotych po sprzedaży akcji. Bardzo szybko, bo pomysłodawcy zakładali, że zbiórka na ratowanie klubu może potrwać kilka tygodni. Wyjaśnijmy jednak, te akcje są symboliczne, nie dające ich nabywcom praw do własności klubu bądź partycypowania w ewentualnych zyskach. Ci którzy wpłacili po 100 złotych, mają dostać podziękowania, za wpłacone większe kwoty mają być klubowe gadżety, może bilety na mecze. To była więc klasyczna zbiórka pieniędzy, właśnie forma crowdfundingu.

Zresztą Kraków wcale nie był prekursorem takiego rozwiązania. Jesienią ubiegłego roku głośnym echem, również na naszych łamach, odbiła się inicjatywa ratowania trzecioligowca z Hiszpanii, Realu Murcia. To, podobnie jak „Biała gwiazda”, klub z ponad stuletnią tradycją, który jeszcze dziesięć lat temu odgrywał wiodącą rolę w La Liga, rywalizując z Realem Madryt i Barceloną. I jak w Wiśle niegospodarność spowodowała, że popadł w wielkie zadłużenie. W 2015 roku grający w Segunda Division B (III poziom rozgrywkowy) klub za te długi został relegowany.

Wisła nie stoi już pod murem

Zdołał wrócić na ten poziom, ale z długami się nie uporał i nie miał pieniędzy na bieżącą działalność. Wtedy sprawę w swoje ręce wzięli kibice, którzy w porozumieniu z władzami klubu ogłosili sprzedaż akcji. Za najtańszy pakiet 10 udziałów trzeba było zapłacić zaledwie 1,22 euro. Sprzedano niemal 6 mln akcji, które trafiły do rąk prawie 21 tysięcy akcjonariuszy. Wśród nich jest blisko pół tysiąca z Polski, podobno najwięcej (1250) kupił zaś fan Startu Namysłów, o czym pisaliśmy. I może on nawet uczestniczyć w walnych zgromadzeniach hiszpańskiego klubu, bo uprawnia do tego posiadanie 390 akcji.

Innym, jeszcze świeższym przykładem sportowego crowdfundingu może być zbiórka pieniędzy na wyjazd hokeistów TMH Polonii Bytom na ligowy mecz (18 stycznia) do Gdańska. Potrzebnych było 6 tysięcy złotych i kibice nie zawiedli, bo tę kwotę bardzo szybko zebrano. Ta ofiarność niewiele jednak chyba pomogła, bo bytomski zespół prawdopodobnie nie przystąpi do barażowych spotkań o utrzymanie w ekstraklasie.

To może być też ostrzeżenie dla krakowskiego klubu. Przy Reymonta na pewno te zebrane 4 miliony zł bardzo się przydały, ale pewnie już zostały wydane. A trudno liczyć, że Polacy, choć są narodem lubiącym pomagać i szybko się mobilizującym w wyjątkowych sytuacjach, będą to czynili po każdym alarmie, że Wisła znów jest bez pieniędzy. Wspaniałomyślni darczyńcy muszą bowiem wiedzieć, że ich pieniądze, nawet jeżeli są to niewielkie kwoty, są sensownie i z pożytkiem wydawane.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Sześć bramek w Szczecinie

  Do 70. minuty spotkania w Szczecinie było 1:0, ale później to się podziało. Lechia pokazała swoje groźne oblicze.

  Jakub Kubielas24 kwietnia 2019
 • Sam sobie pomógł

  Kamil Zapolnik okazał się bohaterem Górnika w meczu 31 kolejki ekstraklasy. To jego trafienie zdecydowało o bardzo ważnej wygranej z Arką....

  Michał Zichlarz24 kwietnia 2019
 • Pomoc do przemeblowania

  W składzie Piasta na mecz z „miedziowymi” niespodziewanie zabrakło Toma Hateley'a, którego zastąpił Tomasz Jodłowiec.

  KRIS24 kwietnia 2019
 • Sanogo autostradą na Łazienkowską?

  Napastnik Zagłębia Sosnowiec Vamara Sanogo znowu imponuje skutecznością i strzela bramki jak na zawołanie.

  Redakcja24 kwietnia 2019
 • Sedlar: Pokazaliśmy charakter

  - Nasze podejście jest takie, że koncentrujemy się na każdym kolejnym spotkaniu – mówi Aleksandar Sedlar, obrońca Piasta Gliwice.

  Michał Zichlarz24 kwietnia 2019
 • Twierdza odczarowana

  Piłkarze z Białegostoku dokonali tego, co nie udawało się nikomu przez ostatnie pół roku. Zmusili ekipę „Pasów” do kapitulacji przed jej...

  Redakcja23 kwietnia 2019
 • Drugi raz w życiu

  Najbardziej komentowanym zdarzeniem po meczu w Gliwicach była oczywiście czerwona kartka. Dostał ją dla Jorge Felix, który w 20 minucie trafił...

  KRIS23 kwietnia 2019
 • Forenc: Nie można nas skreślać

  - Mamy dwa, trzy dni, żeby pomyśleć, wyciągnąć odpowiednie wnioski i skorygować nasze błędy - mówi Konrad Forenc, bramkarz Zagłębia Lubin...

  Michał Zichlarz23 kwietnia 2019
 • Trenerzy po meczu w Gliwicach

  Piast Wygrał z Zagłębiem Lubin 1:0. Poznaj opinie trenerów po tym emocjonującym spotkaniu.

  KRIS23 kwietnia 2019