Zobacz
Do góry

Inni też zarobią

Opłaca się szkolić, opłaca się stawiać na swoich zawodników. Transfer Szymona Żurkowskiego jest tego najlepszym przykładem. Zarobi Szkółka Piłkarska MOSiR Jastrzębie-Zdrój, zarobi też Gwarek Zabrze.

W poniedziałek 21-letni piłkarz podpisał 4-letni kontrakt z ACF Fiorentina. Na transferze do Włoch Górnik zainkasuje 3,7 milion euro, a ze wszystkimi bonusami ta suma ma wzrosnąć aż do 5 mln. Zacierać ręce mogą też w klubach, w których Żurkowski wcześniej trenował i grał, a chodzi o Szkółkę Piłkarską MOSiR Jastrzębie-Zdrój, gdzie jako kilkulatek zaczynał swoją karierę i Gwarek Zabrze, którego był zawodnikiem od 2012 do 2016 roku.

Mechanizm solidarności FIFA

Transfer „Zupy” oznacza dla tych klubów wymierną korzyść finansową, a wszystko w związku z funkcjonującym w przepisach FIFA mechanizmem solidarności, zgodnie z którym klubom, w których transferowany zawodnik występował pomiędzy 12, a 23 rokiem życia, należy się łącznie 5 proc. sumy transferowej. Akurat w przypadku nowego zawodnika Fiorentiny, który trafi tam z Górnika latem, będzie to nie 5, a cztery procent. Zawodnik ma bowiem 21 lat.

Jak w takim razie będzie wyglądał podział pieniędzy? 4 procent z 3,7 miliona euro, to 148 tys. euro. Od 12 do 15 roku życia, za każdy spędzony sezon, klub otrzymuje 0,25 proc. sumy z mechanizmu solidarności. Od 16 do 23 roku, to już 0,5 procenta. W tym układzie na konto jastrzębian powinno wpłynąć 37 tys. euro, czyli jeden procent od sumy transferu, a więc ok. 159 tys. złotych. Żurkowski grał tam bowiem do 15 roku życia. Więcej dostanie Gwarek. Za cztery lata gry, w słynącym ze świetnej pracy z młodzieżą zabrzańskim klubie, powinna to być kwota dwa razy większa niż w przypadku MOSiR-u, a więc ok. 320 tys. złotych. Jeden procent z tego tzw. „solidarity payment” FIFA otrzyma też Górnik, gdzie przez ponad dwa lata występował jako młodzieżowiec. Będzie więc to, tak jak w przypadku jastrzębian, około 159 tys. złotych.

W Gwarku Zabrze (białe stroje) wiedzą jak pracować z młodzieżą. Fot. Irek Dorozański/400mm.pl

W Gwarku Zabrze (białe stroje) wiedzą jak pracować z młodzieżą.
Fot. Irek Dorozański/400mm.pl

Roczny budżet

– Czy to dla nas duża suma? Oczywiście – odpowiada indagowany o finansową kwestię Michał Szelong, zastępca dyrektora MOSiR w Jastrzębiu, a przez lata wiceprezes ds. szkolenia jastrzębskiej szkółki, która od niedawna działa pod szyldem Akademii Piłkarskiej GKS Jastrzębie. Szkółka MOSiR dalej jednak istnieje i to na jej konto trafią pieniądze z futbolowego mechanizmu solidarności. Tak było też niedawno w przypadku Kamila Glika, który w 2016 z Torino Calcio przeszedł do AS Monaco.

– Przez lata naszego istnienia roczny budżet szkółki oscylował w granicach 120-130 tys. złotych. To więc dla nas spore pieniądze. Będą spożytkowane na zakup sprzętu, transport czy obozy dla naszej zdolnej młodzieży – tłumaczy dyrektor Szelong.

Zasługują na te pieniądze!

Powody do zadowolenia mogą też mieć w Zabrzu, gdzie młodzieżowy reprezentant z powodzeniem występował przez kilka lat. – To duża suma. Zobaczymy jak będzie, bo wcześniej nie mieliśmy takich doświadczeń. Raz w przypadku Kamila Kosowskiego mieliśmy otrzymać pieniądze, ale jeden z menedżerów stwierdził, że to nieduże pieniądze i na tym się skończyło – opowiada Jan Kowalski, legenda Górnika Zabrze, świetny piłkarz i znakomity szkoleniowiec, który aż pięć razy prowadził 14-krotnego mistrza Polski, a który od lat z synem Januszem, związany jest z Gwarkiem.

Kosowski: Powinien wyjechać wcześniej

Klub z Zabrza-Biskupic, jak mało który zasługuje na pieniądze z transferu Żurkowskiego. Przez lata wyszkolił przecież plejadę znakomitych ligowców, żeby wymienić tylko Kamila Kosowskiego, Marcina Kuźbę, Mieczysława Agafona, Piotra Gierczaka, Michała Probierza, Tomasza Bandrowskiego, Łukasza Piszczka, Adama Dancha, Dawida Jarkę, Tomasza Cywkę, Adriana Gryszkiewicza czy właśnie Żurkowskiego.

Dobry ruch

Jana Kowalskiego pytamy czy 21-latek dobrze zrobił, decydując się na przenosiny do Serie A. – Na pewno dzięki temu będzie lepszym zawodnikiem. W takim klubie jak Fiorentina będzie mógł podnosić swoje kwalifikacje, żeby stać się jeszcze lepszym piłkarzem. W Zabrzu, po odejściu takich graczy, jak Kurzawa czy Kądzior, to nie bardzo miał z kim grać, dlatego jesień w jego wykonaniu nie była dobra – ocenia Kowalski-senior.

 

Na zdjęciu: Na transferze Szymona Żurkowskiego (z prawej) zrobią też inni.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • „Nie możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy nie będzie emocji”

  W obecnym systemie ESA37 ekstraklasa piłkarska rozgrywana będzie przez dwa najbliższe sezony. Potem rozgrywki mają się zmienić na bardziej atrakcyjne. "Stagnacja...

  PAP22 kwietnia 2019
 • Trzy razy VAR

  Śląsk kolejny raz zagrał fatalnie i sytuacja wrocławian robi się nieciekawa.

  Jakub Kubielas22 kwietnia 2019
 • Ważna wygrana Górnika

  Dzięki trafieniu Kamila Zapolnika zabrzanie wygrali u siebie z Arką Gdynia 1:0. Skrzydłowy zabrzan trafił do siatki w drugiej połowie.

  zich22 kwietnia 2019
 • Sanogo zdmuchnął świeczki, a Zagłębie pikuje

  Starcie Miedzi Legnica z Zagłębiem Sosnowiec stało pod znakiem pojedynku najskuteczniejszych strzelców obu zespołów. Goście tanio skóry nie sprzedali, ale dla...

  Redakcja22 kwietnia 2019
 • Oceniamy Zagłębie po Legnicy

  Zagłębie Sosnowiec zremisowało z Miedzią Legnica 2:2. Oceniamy piłkarzy z Kresowej za postawę w emocjonującym meczu 31. kolejki Lotto Ekstraklasy.

  Redakcja22 kwietnia 2019
 • Zgaszona „Biała gwiazda”

  Koszmarna postawa w defensywie sprawiła, że krakowska Wisła nie obroniła dwubramkowej zaliczki w potyczce z imienniczką z Płocka.

  Bogdan Nather22 kwietnia 2019
 • Wielkanoc jak marzenie

  Nowy kontrakt Waldemara Fornalika, przełamanie Piotra Parzyszka i zdobycie twierdzy Gdańsk. Kibice Piasta nie mogli sobie wyśnić lepszych świąt.

  Krzysztof Brommer22 kwietnia 2019
 • Polczak: Sytuacja trudna, ale nie beznadziejna

  - Wystarczy, że wygramy dwa razy pod rząd i nasza sytuacja w dole tabeli ulegnie poprawie - mówi Piotr Polczak, obrońca...

  JEM22 kwietnia 2019
 • Zagłębie Sosnowiec. Replay na ostatniej prostej

  Kibice Zagłębia Sosnowiec mają nadzieję, że taki finisz, jakiego byli świadkami dokładnie przed rokiem, nie zdarza się raz na 10 lat....

  żuk22 kwietnia 2019