Zobacz
Do góry

Gollob senior oddaje Polonię

Władysław Gollob przekazał stery Polonii Bydgoszcz w młodsze ręce. A już w niedzielę śmietanka światowego speedwaya ścigać się będzie na bydgoskim torze dla Tomasza Golloba.

Senior rodu Gollobów jesienią 2015 r. złożył najkorzystniejszą ofertę miastu Bydgoszcz, które chciało pozbyć się sportowych spółek. Gollob odkupił od miasta akcje ŻKS Polonia wraz z… kilkumilionowymi długami ciążącymi na klubie. Ratusz zagwarantował mu dotacje na okres 4 lat w łącznej wysokości 8 mln zł. – To kwota brutto, więc z tego około 2 mln zł pożarł VAT – podkreślił Władysław Gollob. – Mam satysfakcję, że z 5 mln zł długu, jaki został po poprzednich zarządach klubu, przy udziale miasta spłaciliśmy już zdecydowaną większość. Na 1 stycznia 2019 r. pozostanie nam do spłacenia ok. 700 tys. zł.

Koncepcja się nie sprawdziła

Ostry reżim finansowy odbił się jednak na wynikach sportowych jednego z najbardziej utytułowanych klubów żużlowych w Polsce. Polonia, która w latach 1951-2007 nieprzerwanie jeździła w najwyższej klasie rozgrywkowej, rok temu spadła do II ligi, a w tym sezonie zajęła w niej przedostatnią VI lokatę. – Moja koncepcja drużyny niestety nie sprawdziła się – przyznał Władysław Gollob. – Stawiałem na rozwój klubu poprzez zaangażowanie miejscowych zawodników. Wówczas wydawała się to bardzo dobra koncepcja, ale na dzisiaj okazała się fatalna.

Potwierdziły się krążące od dłuższego czasu pogłoski, że wiekowy już Gollob-senior wycofa się z bezpośredniego zarządzania klubem.

– Z dniem 1 października przestałem być prezesem ŻKS Polonia Bydgoszcz. Zastąpił mnie pan Jerzy Kanclerz, który wykazał się wielkim zaangażowaniem i uważam, że w bydgoskim środowisku żużlowym jest jedyną osobą kompetentną do prowadzenia klubu – poinformował Gollob.

– Pan Władysław uprzedzał mnie, że przekaże mi klub, więc mogłem się do tego przygotować i z wszystkim zapoznać. Będę kontynuował jego drogę, w 2019 r. chciałbym powiedzieć, że Polonia nie ma żadnych zaległości finansowych – zapowiedział Kanclerz, który w minionym sezonie był menedżerem drużyny Polonii. Stuprocentowym właścicielem klubu pozostaje nadal Władysław Gollob, ale nieoficjalnie wiadomo, że między nim a Kanclerzem trwają negocjacje w sprawie odsprzedaży akcji ŻKS Polonia.

Asy dla Tomasza

W najbliższą niedzielę o godz. 15.00 na stadion Polonii powróci po dłuższej przerwie elita żużlowców z całego świata. Przyjadą wesprzeć w walce ze skutkami ciężkiej kontuzji Tomasza Golloba.

Turniej cieszy się ogromnym zainteresowaniem. – Sprzedaż biletów przeszła wszelkie oczekiwania, rozeszło się ich ponad 10 tys. – poinformował Kanclerz.

Spodziewana jest również obecność kilkudziesięciu byłych żużlowców, zarówno bydgoskiej Polonii, jak i żużlowych legend, m.in. Hansa Nielsena, Pera Jonssona, Erika Gundersena. Organizatorzy przygotowali również liczne gadżety, które będzie można nabyć podczas turnieju, a dochód z nich również wesprze leczenie Tomasza Golloba. On sam będzie obecny na stadionie, pojawi się na torze w otwartym cadillacu.

Na zdjęciu: Władysław Gollob uznał, że już czas odpocząć.

Lista startowa

1. Tai Woffinden, 2. Artiom Łaguta, 3. Janusz Kołodziej, 4. Emil Sajfutdinow, 5. Bartosz Zmarzlik, 6. Martin Vaculik, 7. Niels-Kristian Iversen, 8. Peter Kildemand, 9. Maciej Janowski, 10. Krzysztof Buczkowski, 11. Bartosz Smektała, 12. Matej Zagar, 14. Przemysław Pawlicki, 15. Antonio Lindbaeck, 16. Greg Hancock. Wakat pod numerem 13 zostanie uzupełniony w najbliższych dniach, a może nawet godzinach.

 

(Jsk)

 

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w sportowy mix

 • I liga hokeja silniejsza i ciekawsza?

  Pomysł I ligi z obcokrajowcami bez limitu, forsowany przez prezesa związku, naszym zdaniem nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości.

  Włodzimierz Sowiński25 maja 2019
 • ROW Rybnik. Poważny egzamin

  W niedzielę na szczycie pierwszej ligi Arged Malesa TŻ Ostrowia podejmie PGG ROW Rybnik.

  Kacper Janoszka25 maja 2019
 • Siatkarze udanie rozpoczęli sezon!

  Polscy siatkarze, jak przystało na mistrzów świata, wcale nie zamierzają zwalniać tempa i ciekawy, acz wyczerpujący sezon międzynarodowy rozpoczęli wygranej w...

  Redakcja25 maja 2019
 • Polki poczuły dreszcze

  Biało-czerwone po pierwszym z pięciu turniejów mogą być zadowolone – wygrały dwa z trzech spotkań. Oby tak dalej!

  Redakcja25 maja 2019
 • Towarzyski początek

  Biało-czerwoni meczem z Niemcami w Gliwicach otworzą dzisiaj nowy sezon. Jego kluczowymi turniejami będą kwalifikacje olimpijskie i mistrzostwa Europy.

  Redakcja25 maja 2019
 • Ostatni akord sezonu

  Dziś i w sobotę poznamy medalistów PGNiG Superligi mężczyzn. O 20.15 w Opolu Gwardia spróbuje odrobić bramkową stratę do MMTS-u Kwidzyn...

  Tomasz Mucha24 maja 2019
 • MKS Będzin. Pod rękę z piłkarzami

  Rewolucja w Będzinie. Siatkarze mają być w jednym klubie z piłkarzami.

  Jerzy Mucha24 maja 2019
 • Liga Narodów. Krótkotrwałe problemy

  Polki efektownie zakończyły opolski turniej. Tajlandia tylko momentami potrafiła sprawić im problemy i została pokonana bez straty seta.

  Redakcja23 maja 2019
 • Kadra siatkarzy. Trójka z ambicjami

  Będę się starał wznosić ponad swoje możliwości, bo po to tutaj przyjechałem – powiedział Jakub Popiwczak o swoim powołaniu do kadry.

  Redakcja23 maja 2019