100-lecie ŚZPN. Jubileuszowy weekend

 

To będzie wyjątkowy weekend w historii Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Nawiązując do wydarzeń z początku 1920 roku, kiedy to w Bytomiu powstał Związek Towarzystw Sportowych Okręgu Górnośląskiego, który miał za zadanie między innymi zorganizować rozgrywki piłkarskie na terenie Górnego Śląska, śląska rodzina piłkarska świętuje 100-lecie.

Z tej okazji odbyło się już 12 gal, na których w każdym podokręgu, wszyscy prezesi blisko 700 klubów piłkarskich, działających w województwie śląskim, mieli okazję świętować jubileusz. Z jego okazji także, w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskiego odbyła się w piątek uroczysta msza święta dziękczynna. Uczestniczyli w niej działacze, trenerzy, piłkarze, sędziowie i kibice oraz poczty sztandarowe blisko 30 klubów.

Msza w piekarskiej Bazylice

– To wyjątkowa uroczystości, która podkreśla naszą tożsamość i nasze tradycje – stwierdził prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula. – Chcieliśmy podziękować Gospodyni Śląskiej Ziemi – Matce Boskiej Piekarskiej za sukcesy i wszelkie dobro oraz prosić o opiekę na następne lata.

Także w piątek swoje 100-lecie świętowały dwa świętochłowickie kluby Śląsk oraz Naprzód Lipiny, których wyróżniający się działacze, trenerzy i zawodnicy zostali uhonorowani medalami i odznakami Polskiego Związku Piłki Nożnej i Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Miedzy innymi Medale „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej” otrzymali: Marek Kapsa, Rafał Świerk, Damian Wons i Werner Nowak – Brązowe oraz Andrzej Jasicki, Antoni Jojko, Piotr Jojko, Dariusz Rzeźniczek i Wilhelm Wagner – Srebrne.

Zarząd PZPN w Chorzowie i Bytomiu

Na sobotę przewidziano ciąg dalszy uroczystości, które rozpoczną się… na roboczo, od wyjazdowego zebrania Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej na Stadionie Śląskim.

Piłkarska centrala w komplecie weźmie także udział w jubileuszowej gali 100-lecia w Operze Śląskiej w Bytomiu, czyli mieście, w którym wiek temu na Walnym Zgromadzeniu Górnośląskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej przedstawiciele 80 klubów zadecydowali, że ze struktur Górnośląskiego Związku Towarzystw Sportowych wyodrębnią organizację piłkarską. Na jej czele stanął powstaniec śląski i radny frakcji polskiej Stanisław Flieger, z którego inicjatywy powstał KS Polonia.

Ambasador Śląskiej Piłki

Będzie więc okazja do wspomnień oraz wyjątkowych odznaczeń, wśród których szczególną wagę będą mieć tytuły Ambasadora Śląskiej Piłki. Ale to tylko rąbek tajemnicy, której odsłonięcie nastąpi w operze.

Będzie także czas na piłkarskie uczczenie jubileuszu. Kluby, które ukończyły 100 lat, zostały zaproszone do „Pucharu 100-lecia”. Zgłosiły się 23 drużyny, które 14 kwietnia rozpoczną rozgrywki o trofeum, które można zdobyć tylko raz na wiek. Nie zabraknie też rozgrywek dla dzieci oraz oldbojów, bo rok jubileuszu ciągle trwa…

 

 
LICZBY

688 KLUBÓW zrzesza Śląski ZPN

70 TYSIĘCY ZAWODNIKÓW jest zarejestrowanych w związkowych strukturach

1450 MECZÓW w tygodniu odbywa się w obszarze Śląskiego ZPN

367 LIG zrzesza związek

3857 TRENERÓW ze Śląska jest zarejestrowanych w strukturach związkowych

19 PREZESÓW w swojej historii miał Śl. ZPN. Dwukrotnie związkowi szefowali Stanisław Franciszek Flieger i Jerzy Ziętek. Miało to miejsce w latach 20., 30. i 40. p.o. Rudolf Bugdoł

12 PODOKRĘGÓW tworzy Śląski ZPN: Bielsko-Biała, Bytom, Częstochowa, Katowice, Lubliniec, Racibórz, Rybnik, Skoczów, Sosnowiec, Tychy, Zabrze oraz Żywiec.

32 TYTUŁY MISTRZOWSKIE – to dorobek Śląska. Po 14 razy po złoto sięgały Ruch Chorzów i Górnik Zabrze, 2-krotnie – Polonia Bytom, a 1-krotnie: Szombierki Bytom oraz Piast Gliwice

16 PUCHARÓW POLSKI zdobyły kluby ze Śląskiego ZPN: Górnik (6), Zagłębie Sosnowiec (4), Ruch (3) i GKS Katowice (3)