Światła na szpadzistki. Ruszają mistrzostwa Świata

Wyniki tegorocznych mistrzostw będą odnotowane w rankingach, bo mogą decydować o rozstawieniu w przyszłorocznych turniejach i późniejszych rankingach olimpijskich. Dlatego też 23-osobową ekipę biało-czerwonych w Wuxi będziemy postrzegać przez pryzmat dokonań naszych drużyn. Oczywiście, wyniki indywidualne nie idą w odstawkę, zaś pozytywne niespodzianki będą mile widziane.

 

Cztery drużyny

– Wyniki drużyn są teraz najważniejsze. Awans drużyny do igrzysk w Tokio automatycznie oznacza start trzech zawodników w turnieju indywidualnym. W tej sytuacji jest o co walczyć i dlatego od pewnego czasu do znudzenia opowiadamy o dokonaniach zespołów. Realne szanse kwalifikacji mamy dla czterech drużyn: trzech żeńskich oraz florecistów. Szpadziści zajmują odległą, 23. lokatę w światowym rankingu i straty mają spore. O szablistach w ogóle nie ma mowy, bo drużyny nie mamy. Startują indywidualnie Mikołaj Grzegorek, jako mistrz kraju i nasza nadzieja, oraz Jakub Ociński z racji miejsca w światowym rankingu – wyjaśnia prezes, Adam Konopka, który do Chin wysłał związkowy pion szkoleniowy z jego dyrektorem Ryszardem Sobaczakiem na czele.

 

Eksportowa broń

Szpada kobiet to najsilniejsza i eksportowa broń biało-czerwonych. Ewa Nelip, rodem z Katowic, w ubiegłym roku w Lipsku wywalczyła wicemistrzostw świata, zaś wysiłek drużyny został nagrodzony brązowym medalem. Natomiast w tegorocznych czerwcowych mistrzostwach Europy w Nowym Sadzie Nelip i Renata Knapik-Miazga odpadły dość nieszczęśliwie w ćwierćfinale, zaś drużyna przegrała jednym trafieniem z Francuzkami złoto.

– Konkurencja w tej broni jest najsilniejsza, a czołówka najszersza, więc bitwa o czołowe lokaty będzie ciekawa. Ewa Nelip już na stałe zagościła w czołówce i mam prawo ją widzieć na podium. Ponadto ona jest doskonałym motywatorem w walkach drużyny. Liczę nie tylko na nią i Renatę Knapik-Miazgę, ale również na pozostałe panie. Nie wykluczam miłej niespodzianki ze strony florecistki Julii Walczyk, choć to jej koleżanka Martyna Synoradzka zdobyła w Nowym Sadzie brąz. Zresztą, na ten zespół również mocno liczę – przekonuje prezes związku.

 

Drużynowe roszady

Marta Puda, szablistka TMS Sosnowiec, w Nowym Sadzie zdobyła brązowy medal, ale decyzją trenera Dariusza Nowinowskiego nie startowała w drużynie. Sympatyczna szablistka nie kryła rozgoryczenia, ale historia może się powtórzyć w Wuxi, gdzie pojechało 5 zawodniczek i Martyna Komisarczyk jest przewidziana do startu w drużynie. Kto obok niej stanie do walk drużynowych zadecydują wyniki w turnieju indywidualnym.

– To nie są żadne fanaberie trenera, lecz ciągłe poszukiwania optymalnego ustawienia drużyny – wyjaśnia prezes Konopka. – Tak było w Nowym Sadzie i tak też będzie teraz. Uważam, że w przyszłym roku skład zespołu będzie już stabilny – tak jak to ma miejsce w zespole florecistów, którzy w mistrzostwach kontynentu sięgnęli po brąz. O powtórkę tego wyczynu będzie trudno, bo przecież dochodzą Azjaci oraz Amerykanie, jednak liczę, że grupa trenera Stanisława Szymańskiego zamelduje się czołowej „8” i na pewno będzie to sukces.

Wyprawa na MŚ to spore wyzwanie logistyczne. Polscy szermierze do Chin wyjeżdżali grupami. Jako pierwsze, 11 lipca, wyleciały szpadzistki i szpadziści, dzień później szablistki i tak było z kolejnymi broniami. Niemal wszyscy mieli okazję trenować z reprezentacją Chin w Nakinie oraz przejść aklimatyzację.

W mistrzostwach świata będzie obowiązywał nieco inny harmonogram, bo przez 3 pierwsze dni będą się toczyły eliminacje do turnieju głównego i zostanie wyłoniona „64”, która przystąpi do walki o medale. To nowy system, który nie wiemy jak wpłynie na samopoczucie szermierzy. Dzisiaj, dla przykładu, startują szpadzistki w eliminacjach, zaś o medale będą walczyły dopiero w niedzielę. (sow)

 

Biało-czerwoni

[Floret K:] Hanna Łyczbińska, Julia Walczyk (obie KU AZS-UAM Poznań), Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań), Martyna Jelińska (Budowlani Toruń);

Floret M:] Andrzej Rządkowski, Leszek Rajski (obaj Wrocławianie), Michał Siess, Krystian Gryglewski (obaj Fundacja Gdańska Szkoła Floretu);

[Szabla K:] Marta Puda (TMS Sosnowiec), Angelika Wątor (ZKS Sosnowiec), Małgorzata Kozaczuk, Aleksandra Shelton, Martyna Komisarczyk – tylko w drużynie (wszystkie AZS AWF Warszawa);

[Szabla M:] Jakub Ociński (AZS AWF Katowice), Mikołaj Grzegorek (UKS Victor Warszawa);

[Szpada K:] Ewa Nelip (UKS Żoliborz Warszawa), Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Zamachowska (obie Wisła Kraków), Barbara Rutz (Szpada Wrocław);

[Szpada M:] Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków), Mateusz Nycz (Piast Gliwice), Maciej Bielec (Szpada Wrocław), Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice);

 

Harmonogram MŚ

Czwartek (19.07.): eliminacje szpady K i szabli M.

Piątek (20.07.): eliminacje floretu K i szpady M.

Sobota (21.07.): elimiancje szabli K i floret M.

Niedziela (22.07.): finały szpady K i szabli M.

Poniedziałek (23.07.): finały floretu K i szpady M.

Wtorek (24.07.): finały szabli K i floretu M.

Środa (25.07.): drużynowo szpada K i szabla M.

Czwartek (26.07.): drużynowo floret K i szpada M.

Piątek (27.07.): drużynowo szabla K i floret M

Komentarze