Wisła przegrała z liderem

Lechia zrewanżowała się też Wiśle za jedną z dwóch w tym sezonie ligowych porażek. 15 września biało-zieloni przegrali w Krakowie 2:5.

W przerwie zimowej do „Białej Gwiazdy” wypożyczony został Sławomir Peszko, ale gdański klub zastrzegł sobie, że przeciwko Lechii nie może zagrać. I 33-letni skrzydłowy obejrzał ten mecz z trybun.

Na początku goście próbowali zaskoczyć Dusana Kuciaka strzałami z dystansu. W 12. minucie tuż obok słupka posłał piłkę Rafał Pietrzak, a sześć minut później nad poprzeczką uderzył zastępujący Peszkę na lewej stronie pomocy Kamil Wojtkowski. Z kolei w 24. minucie z rzutu wolnego nieznacznie pomylił się Pietrzak.

Krakowianie umiejętnie bronili dostępu do własnej bramki, ale jeden błąd zakończył się objęciem przez Lechię prowadzenia. Po ich stracie w środku pola gospodarze wyprowadzili kontrę, w finale której Artur Sobiech zagrał do Filipa Mladenovica, a serbski obrońca mocnym strzałem bez przyjęcia pokonał Mateusza Lisa.

Po przerwie tempo specjalnie nie wzrosło i kibice nie mogli ekscytować się nadmierną liczbą bramkowych sytuacji. W 54. minucie efektowną akcję przeprowadzili zawodnicy „Białej Gwiazdy”, ale po centrze Mateja Palcica Patryk Plewka uderzył obok słupka. 180 sekund później powinno być 2:0 dla Lechii, jednak po dośrodkowaniu Daniela Łukasika Flavio Paixao przeniósł z bliska piłkę nad poprzeczką.

Przed kolejną szansą podwyższenia wyniku Portugalczyk stanął jeszcze w 72. minucie, kiedy po błędzie Lukasa Klemenza tuż przed własnym polem karnym przejął piłkę i też nie zdołał trafić w bramkę. W 84. minucie bardziej precyzyjny był Michał Mak, ale golkiper Wisły obronił jego uderzenie.

Lechiści skuteczniej poczynali sobie w defensywie, bo Kuciak nie miał za wiele pracy i wywalczyli skromne, ale już 14. w tym sezonie zwycięstwo. Goście przez 90 minut nie oddali celnego strzału na bramkę Kuciaka.

Lechia Gdańsk – Wisła Kraków 1:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Filip Mladenovic (41).

Żółta kartka – Lechia Gdańsk: Konrad Michalak, Michał Mak. Wisła Kraków: Maciej Sadlok.

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów 12 557.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak – Karol Fila (78. Michał Mak), Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenovic – Konrad Michalak (70. Joao Nunes), Daniel Łukasik, Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski, Flavio Paixao – Artur Sobiech (85. Jakub Arak).

Wisła Kraków: Mateusz Lis – Matej Palcic, Marcin Wasilewski, Maciej Sadlok, Rafał Pietrzak (79. Wojciech Słomka) – Jakub Błaszczykowski, Patryk Plewka (62. Lukas Klemenz), Vullnet Basha, Krzysztof Drzazga (80. Marcin Grabowski), Kamil Wojtkowski – Marko Kolar.