7 milionów za dawny Rozwój

Spółka Restrukturyzacji Kopalń, w ramach pozbywania się obszarów nieprodukcyjnych, wystawiła na sprzedaż tereny przy ul. Zgody 28 w Katowicach, na których przez 45 lat – do września ubiegłego roku – rezydował KS Rozwój.

Cena terenów to 7 milionów złotych. Na powierzchni ponad 65 tysięcy metrów kwadratowych mieszczą się dwa budynki użytkowe (w jednym była siedziba klubu z szatniami, w drugim sala konferencyjna, siłownia oraz pomieszczenie greenkeepera), parking, stadion, plac manewrowy czy trzy (nie)dawne boiska.

Nie będzie ich klientem

Już od dobrych kilku miesięcy SRK oferuje kupno innej działki przy Zgody (tej po przeciwnej stadionowi stronie ulicy), o powierzchni ponad 16 tys. m2. Jej koszt to 3,5 mln zł. W pakiecie mogą stanowić niezwykle atrakcyjny teren – zarówno blisko południowych dzielnic Katowic, jak i w bezpośrednim sąsiedztwie centrum, autostrady A4 czy nawet Drogowej Trasy Średnicowej. Idealna lokalizacja na galerię handlową czy osiedle…

– Dla tego rejonu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza jedynie obiekty użyteczności publicznej w zakresie usług sportu i rekreacji z towarzyszącą zielenią urządzoną – podkreśla Krzysztof Pieczyński, przewodniczący katowickiej Komisji Kultury, Promocji i Sportu.

Plan może też zostać zmieniony, lecz to długotrwała procedura, na co przede wszystkim muszą wyrazić zgodę radni. Gdy jeszcze w sierpniu rozmawialiśmy z Marcinem Nowakiem, wiceprezesem Rozwoju, od urodzenia mieszkającym w sąsiedztwie (dawnego) stadionu, zapytaliśmy, czy na jego „nos” wkrótce przy Zgody 28 będzie można kupić mieszkanie, czy coś do ubrania, picia i jedzenia. – Nawet gdyby tak się stało – co, mam nadzieję, nigdy nie nastąpi – to z pewnością nie będę klientem ewentualnych inwestorów tego obiektu – odpowiedział wiceprezes Nowak.

Rozmowy niesfinalizowane

Stadion przy ul. Zgody 28 oddano do użytku w 1974 roku, służył zatem Rozwojowi przez 45 lat. Od dawna toczyły się rozmowy w sprawie przejęcia go przez miasto – zanim z SRK, to jeszcze z Katowickim Holdingiem Węglowym – ale nigdy nie zostały sfinalizowane.

Rozwój wyprowadził się, bo nie był w stanie dłużej dzierżyć na barkach statusu płatnika gigantycznego czynszu względem SRK (rocznie kosztowało to klub około 700 tys. zł, przewyższając umowę reklamową z KHW). Wcześniej klub rozgrywał mecze na boiskach przy ul. Mikołowskiej czy na Załęskiej Hałdzie.


Czytaj jeszcze: Tańszy stadion Rozwoju w Piotrowicach?


Od ubiegłego roku siedziba klubu mieści się w piwnicy Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Mikołowskiej (tam, gdzie klub od lat ma klasy sportowe), zaś szatnia trenerów zlokalizowana jest na obiekcie MOSiR przy ul. Alfreda w Katowicach-Józefowcu i tam też najczęściej odbywają się treningi.

Nie ma już drużyny seniorów (jeśli Śląski ZPN wyrazi zgodę, w przyszłym sezonie może wystartować w IV lidze), za to na wysokim szczeblu grają juniorzy starsi, młodsi oraz trampkarze.

Czekając na Asnyka

Przypomnijmy, że nowym domem Rozwoju, który w tym roku obchodzi 95-lecie istnienia, ma być kompleks sportowy przy ul. Asnyka w dzielnicy Piotrowice, na dawnym „Kolejarzu”. W ubiegłym tygodniu otwarto koperty w przetargu na jego budowę, każda z ośmiu ofert okazała się niższa od założonej przez miasto ceny (42,5 mln zł brutto).

Wyłonienie wykonawcy może potrwać nawet 1,5-2 miesiące, a czas budowy określono na 22 miesiące. To będzie nowe otwarcie. Sprzedaż terenów przy Zgody 28 to z kolei symboliczny koniec wcześniejszego rozdziału, najpiękniejszego w historii klubu. Trudno, by patrząc na ogłoszenie na stronie internetowej SRK kibiców Rozwoju nie bolało serce.216 ZŁOTYCH – to cena 1m2 działki, na której święcił triumfy Rozwój Katowice


Na zdjęciu: Tu wychował się Arkadiusz Milik, tu niedawno grała Legia, Górnik czy Zagłębie…
Fot. SRK