Akcja przekroczyła granice… wyobraźni

Śląski ZPN zebrał 3265 par piłkarskich butów dla dzieci w Kamerunie.


Wszystko zaczęło się pod koniec stycznia od pomysłu działacza Śląskiego Związku Piłki Nożnej Tadeusza Maziarza, biznesmena wchodzącego na afrykański rynek.

Podchwycone hasło

– Od partnera biznesowego z firmy Dec Motors dowiedziałem się, że dla młodych chłopaków, którzy grają tam w piłkę, prawdziwe buty piłkarskie są czymś o czym marzą – mówi Maziarz.

– Dlatego patrząc na „korki”, z których wyrósł już mój syn, pomyślałem sobie, że można je zawieźć do Afryki i przekazać tamtejszym adeptom futbolu. Pomyślałem sobie jednak, że rodziców, którzy mają jeszcze dobre buty, z których ich dzieci wyrosły, może być na Śląsku więcej, więc rzuciłem hasło: „Zbieramy piłkarskie buty dla dzieci w Kamerunie”, dodając, że za każde 5 par butów dam ofiarodawcy piłkę.

Pomysł spodobał się prezesowi Śląskiego ZPN Henrykowi Kuli i akcja zyskała wymiar wojewódzki. Na początku lutego lecący z roboczą wizytą do Duali, największego miasta Kamerunu, Tadeusz Maziarz spakował 40 par najszybciej zebranych butów oraz koszulki z logo Śląskiego ZPN i po załatwieniu spraw biznesowych sprawdził jak naprawdę wygląda sytuacja sprzętowa kameruńskich adeptów piłki nożnej.

Trenują na bosaka

– Odwiedziłem cztery szkółki – wyjaśnia Tadeusz Maziarz – i przekonałem się, że dzieci w Kamerunie grają w piłkę na bosaka. Zobaczyłem też w jak trudnych warunkach trenują i byłem zaskoczony, że niemal każdy kawałek w miarę równej powierzchni służy im za boisko. A kiedy jechałem z Duali do stolicy kraju Jaunde, to dosłownie na każdym placu widziałem dzieci uganiające się za piłką. Naprawdę grają wszędzie i moje serca pasjonata futbolu naprawdę się cieszyło. Jednocześnie rosła we mnie chęć pomocy tym młodym piłkarzom, więc z największą przyjemnością wręczałem im pierwsze buty.

Informacja o tym, że pierwsze pary piłkarskich butów ze Śląska dotarły do Kamerunu spowodowała, że akcja nabrała tempa, a dostarczany sprzęt zajmował coraz więcej pomieszczeń. Wreszcie 30 marca akcja została zakończona i wtedy okazało się, że zebranych zostało 3265 par piłkarskich butów i nie tylko, bo wśród darów były także rękawice bramkarskie, dresy, koszulki, ochraniacze…

Żeby się mogły cieszyć

– Wiemy, że to jest kropla w morzu potrzeb, ale dziękujemy wszystkim ofiarodawcom – mówi prezes Henryk Kula.

– Afrykańskie dzieciaki graja na bosaka na kamienistych boiskach. Cieszymy się więc, że te buty trafią do nich, bo chcemy, żeby dzieci w Afryce też się mogły cieszyć jak nasze.

Najwięcej (195) piłkarskich butów dostarczyła Akademia Piłkarska Górki Śląskie, ale tak samo cenny był dar przedszkolaków Maksymiliana i Oliwiera Paulusów, którzy przekazali 5 par. Dumni mogą być też ci, którzy reprezentują Gwiazdę Ruda Śląska, która najszybciej odpowiedziała na apel, jak i ci, którzy utożsamiają się z Klubem Sportowym 25 Kokoszyce, skąd dary dotarły tuż po odjeździe pełnego po brzegi samochodu dostawczego i… zostały zapakowane do osobowego auta Tadeusza Maziarza. Na pochwałę zasłużyli zarówno uczniowie Szkoły Podstawowej z podgliwickiej Wielowsi, jak i zawodnicy Miejsko-Gminnego Klubu Sportowego Narew Choroszcz spod Białegostoku, skąd dotarło 175 par butów oraz rękawice bramkarskie.


Czytaj jeszcze: Czekając na odmrożenie niższych lig

Akcja przekroczyła więc granice województwa i… wyobrażenia pomysłodawcy. Najważniejsze jest jednak to, że podczas najbliższego załadunku towarów wysyłanych przez Tadeusza Maziarza do Afryki w kontenerze znajdą się także piłkarskie dary dla dzieci, które tak samo jak my kochają piłkę nożną.

Lista darczyńców

A oto lista darczyńców: Gwiazda Ruda Śląska, SWSM Promotor Zabrze, AP Team Gliwice, Szkoła Podstawowa nr 31 w Rybniku, SMS Ruda Śląska, APN Knurów, MKS Siemianowiczanka, Szkoła Podstawowa Wielowieś, Filip Maziarz, Lidia Miecznikowska, Amator Rudziniec, MTS Knurów, Leśnik Kobiór, Piotr Srebro, Orzeł Pawonków, Fundacja Espanola, Bożena Tarach, Sparta Katowice, Łukasz Porada, Jedność 32 Przyszowice, Dariusz Krawiec, Szkoła Podstawowa nr 15 w Gliwicach, MKS Skawa Wadowice, Orlik Ruda Śląska, Rymer Rybnik, Maksymilian i Oliwier Paulusowie, Natanael Kolebacz, Krupiński Suszec, Pogoń Ruda Śląska, Olimp Stok Lacki, Akademia Techniki Champion Biała Podlaska, Jakub Ganita, Jastrząb Bielszowice, Dąb Gaszowice, Gracz Lyski, Szkoła Podstawowa w Adamowicach, Szkoła Podstawowa w Pstrążnej, Unia Kosztowy, Concordia Knurów, Józefka Chorzów, Zuch Orzepowice, Zespół Szkolno-Przedszkolny Rudnik, CKS Czeladź, Szkoła Podstawowa Lubsza, Sośnica Gliwice, Tomasz Sobota, Future Sport-Jacek Rzepa, KS Świerklany, GKS 1962 Jastrzębie, Akademia Piłkarska Bumerang Ruda Śląska, MKS Żory, Naprzód 23 Rydułtowy, Michał Palica, ŁTS Łabędy, Narew Choroszcz, Akademia Piłkarska Górki Śląskie, Akademia Jedność Jejkowice, Start Mszana, Naprzód 46 Zawada, Ciężkowianka Jaworzno, Polonia Niewiadom, Spójnia Zebrzydowice, Pierwszy Chwałowice, KP Warta Zawiercie, LKS 07 Markowice, JUW-e Tychy, GKS Tychy, Orzeł Moszczenica, Radosław Rocławski, ŁKS Łąka, AP Krupski Młyn, Małgorzata Widera, KS 25 Kokoszyce i inni…