Zobacz
Do góry

Anglia. Liga Mistrzów bez „Obywateli”?

Mistrz Anglii, Manchester City, może zostać wyrzucony z najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywek.

Wszystko zaczęło się od artykułu, który pojawił się w poniedziałek na łamach New York Timesa. Amerykańscy dziennikarze, powołując się na źródła bardzo zbliżone do decyzyjnych w UEFA, odkryli, że europejska centrala bardzo poważnie rozważa możliwość wykluczenia Manchesteru City z Ligi Mistrzów. Początki śledztwa sięgają materiału, który swego czasu pojawił się na łamach „Der Spiegel”. Wówczas niemieccy dziennikarze dotarli do informacji portalu Football Leaks. Według których władze klubu z Etihad Stadium skutecznie omijają ograniczenia tzw. finansowego fair play i wkładają kolejne miliony funtów na rzecz funkcjonowania klubu.

Gigantyczne zamieszanie

Jak wyglądał najczęstszy sposób na omijanie obowiązujących przepisów? Otóż piłkarze podpisywali umowy sponsorskie z różnymi firmami, które tak naprawdę były finansowane przez arabskich właścicieli klubu. Np. dany zawodnik, który miał ważny kontrakt z klubem i według niego otrzymywał określoną ilość funtów, podpisywał następnie umowę, dajmy na to, z producentem masła. To, pod warunkiem płacenia ogromnych podatków, jest oczywiście dozwolone. Chodzi jednak o to, że ów producent nabiału otrzymywał pieniądze od klubu i w ten sposób realizował umowę, która była – rzecz jasna – konstruowana przez fachowców z Manchesteru City. UEFA, tworząc „financial fair play”, opowiedziała się zdecydowanie przeciwko takim praktykom i stąd całe, gigantyczne zamieszanie.

Na reakcję klubu nie trzeba było długo czekać. Manchester City wydał oświadczenie, w którym zaprezentował zdecydowane stanowisko. „Artykuł, powołujący się na osoby znające sprawę, jest bardzo niepokojący. Sugeruje się w nim, że Manchester City ma nadwyrężone zaufanie komisji, albo postępowanie tejże jest błędnie interpretowane przez osoby, które chcą zaszkodzić klubowi. Albo też jedno i drugie” – napisano w piśmie rozesłanym do wszystkich najważniejszych brytyjskich mediów.

Bez rozgrzewki. Polski kac przed angielskim finałem

Być może precedens

„Oskarżenia są całkowicie fałszywe. A odpowiednie dowody zostały już przekazane komisji” – zapewniał w dalszej części oświadczenia angielski klub. Wspomniana w cytowanym dokumencie komisja nazywa się Club Financial Control Body, czyli w wolnym tłumaczeniu, komisja kontroli finansów klubowych, której szefem jest, były… premier Belgii, Yves Leterme. W kraju tym Manchester City jest niezwykle popularnym klubem. Z racji faktu, że od 10 lat jego barw broni kapitan reprezentacji Belgii, Vincent Kompany, a od 2015 roku piłkarze „obywateli” jest jeden z filarów trzeciej drużyny świata, czyli Kevin De Bruyne.

Według doniesień New York Timesa to właśnie Leterme ma podjąć decyzję o ewentualnym wykluczeniu „The Citizens” z rozgrywek Ligi Mistrzów. Amerykanie nie są jednak przekonani, czy klubu miałoby zabraknąć w najbliższej, czy też w kolejnej edycji rozgrywek, czyli w sezonie 2020/21. Tak czy inaczej sprawa wygląda na bardzo poważną, a świeżo upieczonemu mistrzowi Anglii pali się grunt pod nogami. Dotychczas, w związku z łamaniem zasady „financial fair play” europejska centrala była w miarę pobłażliwa. Karała kluby finansowo albo też nakładała zakazy transferowe. Przypadek Manchesteru United będzie, być może, precedensem.

 

Na zdjęciu: Kevin De Bruyne jest jednym z filarów Manchesteru City i reprezentacji Belgii. Tymczasem były premier… jego kraju może wykluczyć jego klub z Ligi Mistrzów.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w ligi zagraniczne

 • Hiszpanie królami polowania

  Juventus oficjalnie powiadomił o pozyskaniu Matthijsa de Ligta za 75 milionów euro. To tegoroczny rekord włoskiej Serie A. W Hiszpanii wydano...

  Henryk Górecki19 lipca 2019
 • Anglia. De Gea prawie „stumilionerem”

  375 tysięcy funtów tygodniowo ma zarobić, według nowego kontraktu, David de Gea. W ciągu pięciu lat hiszpański bramkarz uzbiera prawie 100...

  Jakub Kubielas18 lipca 2019
 • Anglia. Grabara na zapleczu

  Bramkarz naszej młodzieżówki, Kamil Grabara, trafił na wypożyczenie do Huddefsfield Town. To spadkowicz z angielskiej ekstraklasy.

  Jakub Kubielas18 lipca 2019
 • Słowacja. Kapitanowie odpłynęli do Polski

  Tomasz Huk i Lubomir Szatka pełnili w ostatnim sezonie funkcję kapitana w Dunajskiej Stredzie. Pierwszy odszedł do Piasta, drugi dzisiaj pożegna...

  Henryk Górecki18 lipca 2019
 • Patryk Dziczek (wreszcie) przeniesie się do Włoch? Kolejny warunek spełniony

  Włoska „Corriere dello Sport” pisze o tym, że Udinese jest mocno zainteresowana sprowadzeniem do siebie młodzieżowego reprezentanta Polski Patryka Dziczka.

  Michał Zichlarz18 lipca 2019
 • Powróciłem, żeby… odejść

  Po przyjeździe do Paryża Neymar spotkał się z dyrektorem sportowym Paris SG oświadczając, że jest zdecydowany opuścić klub. Rozpoczął treningi, ale...

  Henryk Górecki17 lipca 2019
 • Brazylia. Może w ofertach przebierać

  Arsenal wysłał do Brazylii swojego przedstawiciela, aby ten nakłonił odkrycie Copa America do transferu na Emirates Stadium.

  Jakub Kubielas16 lipca 2019
 • Udany weekend BATE Borysów

  Zwycięstwo z Torpedo i porażka lidera z Brześcia zapewniły drużynie z Borysowa mistrzostwo półmetka ligi. Serb Bojan Dubajić pogratulował rodakowi Novakowi...

  Henryk Górecki16 lipca 2019
 • Hiszpania. Wymazać go z pamięci!

  Antoine Griezmann rozpoczął treningi w Barcelonie, a kibice Atletico zdewastowali tablicę upamiętniającą jego występy w madryckim klubie.

  Henryk Górecki16 lipca 2019