Anglia. Niemcy powalczą na Wembley

Anglia. Niemcy powalczą na Wembley. Thomas Tuchel lub Juregnen Klopp. Jeden z tych trenerów przejdzie w niedzielę do historii.


26 stycznia 2021 roku Thomas Tuchel został trenerem Chelsea, a niespełna 4 miesiące później zagrał z „The Blues” w swoim pierwszym finale. Pucharu Anglii, w którym „Niebiescy” nieoczekiwanie ulegli drużynie Leicester. Mówiono wtedy, że mając w perspektywie walkę w finale Ligi Mistrzów, nie do końca przyłożyli się do rywalizacji o najstarsze piłkarskie trofeum na świecie. Tuchel odpierał zarzuty i bardzo solidnie przepracował z zespołem dwa tygodnie. Do tego stopnia, że tym razem Chelsea sprawiła niespodziankę, pokonując w finale Champions League Manchester City po bramce Kaia Havertza.

O Superpuchar Europy „The Blues” zagrali w sierpniu 2021 roku, czyli niespełna 7 miesięcy po zatrudnieniu Niemca na stanowisku. Po rzutach karnych pokonali Villarreal i 49-letni dziś szkoleniowiec miał już drugie trofeum na swoim koncie. Trzecie zdobył już w tym roku, nieco ponad rok po zatrudnieniu, w lutym wygrał Klubowe Mistrzostwo Świata. Dziś staje przed szansą wywalczenia czwartego trofeum i zagra w piątym finale. 397 dni po objęciu posady i 288 dni po pierwszym finale. Starcie z Liverpoolem w finale Pucharu Ligi Angielskiej na Wembley będzie dla niego 73. meczem na ławce Chelsea. Bilans ma znakomity. 45 zwycięstw, 18 remisów i tylko 9 porażek.

Juergen Klopp, mentor i nauczyciel Tuchela, poprowadzi jutro Liverpool po raz 359 (218-81-59). Przed dłuższy czas mecze o trofea wychodziły mu tak sobie. Przegrał w finale Pucharu Ligi w 2016 roku, w tym samym roku nie wyszło w finale LE. Przegrał również „Kloppo” pierwszy swój finał Ligi Mistrzów z „The Reds”.

Wszystko zmieniło się w 2019 roku. Najpierw wygrał Ligę Mistrzów, a następnie Superpuchar Europy i Klubowe MŚ. Jednak nie wszystkie mecze o wielką stawkę wygrywał, bo w 2019 i 2020 roku jego drużyna uległa w meczach o Tarczę Wspólnoty. Łącznie Niemiec prowadził „The Reds” w ośmiu finałach. Trzy wygrał, pięć przegrał, jednak nie triumfował w żadnym pucharze na angielskim podwórku. Podobnie, zresztą, jak Tuchel. Starszy z niemieckich trenerów ma na swoim koncie wywalczone w 2020 roku mistrzostwo Anglii.

Nigdy trener z Niemiec nie zdobył Pucharu Ligi Angielskiej i teraz Tuchel albo Klopp przejdzie do historii. Ponadto trener Liverpoolu ma szansę poważnie zapunktować u fanów „The Reds”, bo jeśli jego zespół wygra, to oderwie się od Manchesteru City i z 9 trofeami na koncie – zostanie samodzielnym liderem w klasyfikacji wszech czasów EFL Cup.

Po raz ostatni po to trofeum „Czerwoni” sięgnęli w 2012 roku, pod wodzą Kenny’ego Dalglisha. Pokonali wówczas po rzutach karnych Cardiff City. Fani Chelsea czekają na sukces w rozgrywkach krócej, od 2015 roku. Ich ulubieńcy pokonali wówczas Tottenham. Przed jutrzejszym meczem wiadomo też, że po raz pierwszy od 2015 roku Puchar Ligi Angielskiej nie pojedzie do Manchesteru. Sześć ostatnich edycji wygrały zespoły z tego miasta – United raz, City aż pięciokrotnie.


62. finał Pucharu Ligi Angielskiej

Niedziela, 27 lutego, godz. 17.30, Stadion Wembley

Chelsea – Liverpool

Sędzia – Stewart Attwell (Nuneaton)


Na zdjęciu: Juergen Klopp, choć jest mistrzem Anglii, nie zdobył jeszcze z Liverpoolem żadnego z krajowych pucharów.

Fot. PressFocus