„Kusy”, czyli mocne uderzenie

Na Stadionie Śląskim spodziewamy się nie tylko ciekawej rywalizacji, ale i wyników na światowym poziomie.


Całą polską czołówke oraz grono światowych gwiazd zobaczymy w najbliższą niedzielę na Stadionie Śląskim w 69. Orlen Memoriale im. Janusza Kusocińskiego, zaliczanym do cyklu World Athletics Continental Tour Silver. Impreza inauguruje sezon międzynarodowy w naszym kraju. A już w połowie lipca będzie jego ukoronowanie – będziemy gościć światowe sławy w mityngu Diamentowej Ligi. Dotychczas nasi najlepsi zawodnicy startowali sporadycznie i taktowali to jako sprawdzian formy po zakończonych zgrupowaniach. Teraz będzie okazja zaprezentować się przed rodzimą widownią i pokazać przynajmniej część swoich umiejętności.

Zawody rozpoczną się od mocnego uderzenia. Jako pierwsi – o godz. 14.30 – do rywalizacji przystąpią młociarze. Nasi mistrzowie, Paweł Fajdek – Wojciech Nowicki, będą mieli okazję zbliżyć się do granicy 80 metrów. Kilka dni temu Fajdek we francuskim Forbach uzyskał najlepszy w tym sezonie wynik 76,42, a Nowicki w Los Angeles rzucił 77,18. Obsada konkursu jest rewelacyjna. W kole pojawi się m.in. Amerykanin Rudy Winkler, który jest liderem światowych tabel – 80,88, ponadto o zwycięstwo będzie się ubiegał zdolny 21-letni Kanadyjczyk Ethan Katzberg, który w tym sezonie legitymuje się rezultatem – 78,41. Fajdek, 5-krotny mistrz świata, lubi startować na Śląskim i zapowiada dalekie rzuty.


Czytaj także:


Również konkurs pań – z Anitą Włodarczyk na czele – zapowiada się ciekawie. Ostatnio 3-krotna mistrzyni olimpijska startowała w Nowym Tajpej na Tajwanie, uzyskując zaledwie 66,38. Jednak należy pamiętać, że Włodarczyk z powodu kontuzji wraca po rocznej nieobecności, a wiadomo, że to zawsze jest trudne. Główną kandydatką do zwycięstwa jest Kanadyjka Camryn Rogers, ubiegłoroczna wicemistrzyni świata. Nie tak dawno w Los Angeles uzyskała 78,62 i jest to piąty wynik w historii tej konkurencji. Ponadto zobaczymy dwie Amerykanki, Janee Kassanavoid (76,60 w tym sezonie) i Annette Nneka Echikunwoke (75,49).

„Kusy” będzie także gościł m.in. mistrzynię olimpijska w biegu przez płotki Jasmie Camacho-Quinn (Portoryko) czy wicemistrzynię olimpijską na 400 m Marileidy Paulino (Dominikana). Ciekawi jesteśmy, jak na jej tle zaprezentują się nasze panie z Natalią Kaczmarek, Anną Kiełbasińską oraz Justyną Święty-Ersetic. Z kolei Ewa Swoboda, nasza najlepsza sprinterka, będzie miała okazję do rywalizacji z Marie-Josee Ta Lou (Wybrzeże Kości Słoniowej). W połowie maja podczas mityngu na Florydzie Iworyjka przebiegła 100 m w10,78 sek. i jest wiceliderką światowych tabel. Rekord „Kusego” (11,08) Swobody jest zatem poważnie zagrożony. Ciekawi jesteśmy też występu tyczkarza Piotra Liska, który skacze coraz wyżej.

Konkurs kulomiotów również powinien dostarczyć sporo emocji, bo w kole zobaczymy m.in. podwójnego wicemistrza olimpijskiego, znakomitego Amerykanina Joe Kovacsa (rekord życiowy 23,23), brązowego medalistę igrzysk i byłego mistrza świata Nowozelandczyka Toma Walsha, Chorwata Filipa Mihaljevića oraz Serba Armina Sinancevića. Honoru domu, pod nieobecność Konrada Bukowieckiego, będzie bronił Michał Haratyk, któremu jednak na razie daleko do wysokiej formy. Może w tych zawodach nastąpi przełom?

Włodarczyk

Wstęp na mityng jest bezpłatny. Natomiast już od godz.11.00 wokół Stadionu Śląskiego będą organizowane liczne imprezy dla najmłodszych i nieco starszych z okazji Dnia Dziecka.


Na zdjęciu: Anita Włodarczyk po roku nieobecności wraca do koła na Stadionie Śląskim.
Fot. Marcin Bulanda/PressFocus.pl


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.