Autografy Naszych Mistrzów

W marcu 2020 roku z powodu pandemii COVID-19 szef MKOL Olympics Thomas Bach oraz premier Japonii Shinzō Abe postanowili przenieść igrzyska olimpijskie w Tokio na następny rok.


Ich początek wyznaczono na 23 lipca 2021 roku. Igrzyska w Japonii odbędą się już po raz czwarty. Tokio było już gospodarzem letnich igrzysk w 1964 roku, a latach 1972 w Sapporo i 1998 w Nagano odbyły się igrzyska zimowe.

Ta najważniejsza sportowa rywalizacja, kończąca czteroletni okres kolejnej olimpiady, elektryzuje cały świat, a niemal każdy zdobywca złotego medalu staje się bohaterem i przechodzi do historii.

Reprezentacja Polski po raz pierwszy wystąpiła na igrzyskach w Paryżu w 1924 roku, wtedy nikomu nie udało się wywalczyć olimpijskiego złota. Dopiero cztery lata później w Amsterdamie sięgnęła po nie dyskobolka Halina Konopacka.

Od tego czasu 101 reprezentantek i reprezentantów Polski wywalczyło ten najcenniejszy sportowy medal (wśród nich trzech polskich artystów, którzy złote medale zdobyli w organizowanych w latach 1912–1948 Olimpijskich Konkursach Sztuki i Literatury). 26 spośród nich związanych jest z Górnym Śląskiem i Zagłębiem – 18 poprzez miejsce urodzenia a 8 sięgało po olimpijskie złoto będąc reprezentantami śląskich i zagłębiowskich klubów.olimpijskie złoto będąc reprezentantami śląskich i zagłębiowskich klubów. 

Ten region był sportową potęgą! Na wystawie zgromadzono autografy 15 spośród nich oraz innych wybitnych śląskich sportowców, którym nie było dane stanąć na najwyższym stopniu podium, ale ich walka o złoto przeszła do historii, m.in.: Zbigniewa Pietrzykowskiego, Adama Małysza i Tomasza Sikory. Kibice i znawcy sportu już od początku 2021 roku mogą śledzić na Facebooku cykl pod tym samym szyldem co wystawa – „Autografy naszych mistrzów”. Prezentacje opierają się na unikatowych zbiorach Biblioteki Śląskiej a także prywatnych kolekcjach i materiałach.

Autografom i zdjęciom towarzyszy komentarz, jak zawsze pełen pasji i niesamowitej wiedzy sportowej red. Henryka Grzonki, znanego dziennikarza, sprawozdawcy sportowego. Szukajcie #autografynaszychmistrzów, zaprezentowaliśmy już m.in: Gerarda Cieślika, Otylię Jędrzejczak czy Stanisława Gazdę.

Fot. materiały prasowe

Biblioteka Śląska, Hol Główny, plac Rady Europy 1, 40-021 Katowice. Od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.


Fot. materiały prasowe