Babskim okiem. Niezwykłe listy

– I mam tu na myśli 10-letniego Daragha, kibica Manchesteru United, który postanowił pomóc swej ukochanej drużynie i napisał list do trenera Liverpoolu Juergena Kloppa, w którym prosi go, aby prowadzona przez niego drużyna przestała… wygrywać. Niewiarygodne? A jednak! „Liverpool wygrywa zbyt wiele meczów. Jeśli wygracie jeszcze dziewięć spotkań będziecie mieli najlepszą serię w historii angielskiej piłki nożnej. Bycie kibicem Manchesteru United jest bardzo dołujące. Więc następnym razem, gdy Liverpool będzie grał mecz, spraw, abyście przegrali. Powinieneś po prostu pozwolić rywalom strzelić gola. Mam nadzieję, że przekonałem Cię, abyś nie wygrał kolejnego meczu i całej ligi” – pisze w nim młodziutki kibic, licząc widać na to, że być może przekona trenera. To prawdziwy akt desperacji, ale to wszystko przecież dla jego ukochanej drużyny. Nie wiem czy naprawdę liczył na to, że słynny trener da się przekonać? Czy myślał, że w ogóle potraktuje ten list poważnie? I że mu… odpisze? Ale tak się stało. „Moim zadaniem jest zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc Liverpoolowi wygrać, ponieważ miliony ludzi na całym świecie chcą, aby tak się stało, więc naprawdę nie chcę ich zawieść. To moja praca. Mam nadzieję, że Twoja pasja do piłki nożnej i klubu nie wygaśnie, a Manchester ma szczęście, że ma takiego kibica. Chociaż nasze kluby są rywalami, darzymy się również szacunkiem. Dla mnie właśnie o to chodzi w piłce nożnej” – napisał w swej odpowiedzi Klopp.

Oba te listy są naprawdę czymś, nad czym warto się pochylić. Chłopak chce jak najlepiej dla swojej ukochanej drużyny. I robi co może, żeby nie mieć potem do siebie pretensji, że czegoś zaniedbał, że nie skorzystał z każdej, nawet nierealnej szansy lub chociażby jej… cienia. Słynny szkoleniowiec nie lekceważy zaś 10-latka. Chłopiec jest przecież wielkim fanem futbolu i wiek nie ma tu żadnego znaczenia. A może właśnie ta jego dziecięca wiara jest dodatkowym atutem? Odpisuje mu więc, ale przypomina, że jego obowiązkiem jest sprawiać, aby drużyna, którą trenuje, wygrywała. Pisze też o szacunku, jakim darzyć się powinny także i kluby, będące na co dzień rywalami. Choćby największymi. A jego odpowiedź na list chłopca jest takiego szacunku najlepszym dowodem. I to chyba w tej całej historii jest najpiękniejsze. To przykre, że Daragh tak bardzo przeżywa porażki swej drużyny. Ale ten smutek – chociaż trochę – powinien mu osłodzić ów list. Chociaż Juergen Klopp, niestety, jego prośby nie spełni.

Na zdjęciu: Muszę robić wszystko, by Liverpool wygrał, bo tego chcą miliony ludzi na całym świecie – stwierdził Juergen Klopp w liście do młodego kibica.

Komentarze