Babskim okiem. Z przedszkola na… podium

Igrzyska odmłodniały. I to jak! Wystarczyło jedynie wprowadzić do olimpijskiego programu ulubiony sport nastolatków i… sprawa załatwiona.


No i Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma, czego chciał. Średnia wieku uczestników igrzysk wyraźnie spadła, bo oczywiście zawody w skateboardingu zdominowały w Tokio 13-latki. A ujeżdżanie deskorolki, wprowadzone po raz pierwszy do programu igrzysk, znakomicie spełniło rolę magnesu, przyciągając uwagę młodzieży. Nareszcie i ona pokibicować mogła swym rówieśnikom, i zobaczyć, jak to najlepsi z najlepszych walczą w specjalności tak im bliskiej na co dzień. Najsprawniej z deskorolką radziła sobie w czasie tych IO zaledwie 13-letnia Japonka Momiji Nishija. Srebro wywalczyła w tej konkurencji jej rówieśniczka – Brazylijka Ryassa Leal, a brąz „aż” trzy lata od nich starsza reprezentantka gospodarzy, Funa Nakayama.

Nishija, zdobywając olimpijskie złoto, miała dokładnie 13 lat i 330 dni, co daje jej czwartą lokatę w klasyfikacji pod nazwą Najmłodsi Mistrzowie Letnich IO, w której prowadzi Amerykanka Marjorie Gestring. Wygrywając skoki do wody – w czasie IO w Berlinie, w 1936 roku – miała 13 lat i 268 dni. Za tymi dziewczynami plasują się wioślarze, Niemiec Klaus Zerta – 13 lat i 280 dni i Szwajcar Hans Bourquin – 13 lat i 292 dni. Obaj pełnili rolę sterników w rywalizacji dwójek. W stolicy Japonii palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie dzierżył jednak tenis stołowy, bo najmłodszą uczestniczką igrzysk była 12-latka, Syryjka Hend Zaza. Dziewczynka odpadła wprawdzie z rywalizacji już w pierwszej rundzie, bo przegrała z 39-letnią reprezentantka Austrii Liu Jia 0:4, ale przecież kiedy osiągnie wiek swej pogromczyni, to pewnie będzie nie do pokonania…



No, chyba że się tak długim odbijaniem celuloidowej piłeczki znudzi. Najmłodszą zaś japońską olimpijką była w czasie minionych igrzysk też 12-latka, Kokona Hiraki, która została srebrną skateboardzistką. Hiraki pobiła rekord należący do tej pory do 13-letniej pływaczki Yukari Takemoto, która reprezentowała barwy swego kraju w IO w Meksyku, w roku 1968. Do historii, nie tylko sportu w swym kraju, mogła zaś przejść kiedyś też pływaczka, 11-letnia Hiroko Nagasaki, która zakwalifikowała się do startu olimpijskiego w Moskwie, ale jak wiele innych krajów Japonia tamte igrzyska zbojkotowała. Warto przytoczyć w tym miejscu listę najmłodszych sportowców, którzy w ogóle startowali w tak wielkiej, jak igrzyska, imprezie.

Miłośnik olimpijskiego sportu Dawid Brilowski właśnie ją opublikował. Tak więc najmłodszą mistrzynią Zimowych IO jest uprawiająca short track Koreanka Kim Yun-Mi, która w chwili zdobywania złota miała 13 lat i 83 dni. W ogóle zaś najmłodszym uczestnikiem IO jest Grek Dimitrio Loundras, który w roku 1896 wywalczył w Atenach – wraz z drużyną gimnastyków – brąz, mając lat… 10! A najmłodszą polską olimpijką jest Anita Jokiel, córka słynnego gimnastycznego małżeństwa Jerzego i Doroty Jokielów, która reprezentując biało-czerwone barwy w Moskwie, w IO w 1980 roku, miała 13 lat i 232 dni. Najmłodszą natomiast polską mistrzynią olimpijską jest Kamila Skolimowska, która triumfowała w roku 2000, w Sydney, licząc 17 lat i 328 dni. No cóż? Jak tak dalej pójdzie, to żeby zostać mistrzem, treningi trzeba będzie rozpoczynać już nie w przedszkolu, ale w żłobku.


Na zdjęciu: 13-letnia Brazylijka Ryassa Leal, wicemistrzyni olimpijska w skateboardingu.

Fot. PressFocus