Będziemy drżeli do końca?!

Gdy stery rządów reprezentacji obejmował trener Ted Nolan, towarzyszyła temu euforia. Ale od września ubiegłego roku wiele się zmieniło – nie tylko w kadrze, również w hokejowej centrali. Nie da się ukryć – zawierucha organizacyjno-finansowa w PZHL-u miała wpływ na pracę oraz atmosferę przygotowań biało-czerwonych do mistrzostw świata Dywizji IA w Budapeszcie. M.in. dlatego, poczynając od najbliższej niedzieli, a na przyszłej sobocie kończąc, występom polskiej reprezentacji będzie towarzyszył olbrzymi niepokój. Każdy z rywali – Włochy, Słowenia, Wielka Brytania, Kazachstan i gospodarze imprezy, Madziarzy marzy o jak najwyższym miejscu. A o czym możemy marzyć my? Także o awansie? O utrzymaniu?

Nolan żałuje?

Ted Nolan, 60-letni kanadyjski trener, mający w dorobku sukcesy w NHL oraz z reprezentacją Łotwy, chyba nie spodziewał, że tym razem będzie miał takie kłopoty. Prowadził biało-czerwonych w 9 oficjalnych meczach z których 4 wygrał (z Japonią 3:2 i 5:2, Węgrami 4:1 oraz Ukrainą 4:2), ale omal zabrakłoby go na zgrupowaniu w Nowy Targu i Budapeszcie. Związek miał wobec niego, pozostałych członków sztabu szkoleniowego oraz zawodników spore zaległości finansowe, w związku z czym selekcjoner opóźniał swój przylot z Kanady. Ostatecznie doszło do porozumienia i częściowego uregulowania zobowiązań finansowych. Nie wiemy jednak, czy gdyby Nolan wiedział o braku profesjonalizmu ze strony działaczy, byłby się zgodził pełnić tę funkcję. Jesteśmy zarazem niemal pewni, że po turnieju w Budapeszcie, bez względu na końcowy wynik, Nolan zakończy współpracę z naszym związkiem.

Nie tylko kontuzje

Gdy ogłoszono w lutym szeroką, 38-osobową kadrę na MŚ, co i rusz dowiadywaliśmy się absencjach, nie tylko z powodu kontuzji. Najpierw zgłosili je obrońcy Cracovii: Maciej Kruczek i Bartosz Dąbkowski. Potem napływały wieści o urazach Patryka Wronki oraz Grzegorza Pasiuta i to właśnie one wydają się najbardziej dotkliwe. Sprawy osobiste wykluczyły z przygotowań napastników GKS-u Tychy: Radosława Galanta, Kamila Kalinowskiego oraz Michaela Cichego. Dwaj pierwsi lada chwila zostają ojcami i nie wyobrażali sobie wyjazdu na przygotowania kadry. Z kolei Amerykanin z polskim paszportem również wykpił się z ostatnich zgrupowań kłopotami osobistymi, po raz kolejny zresztą. Choć Cichy już dawno zapowiedział, że nie zamierza grać w reprezentacji dopóki nie zostaną mu wypłacone zaległości. Z drugiej strony… – Cichy jest gwiazdą naszej ligi, lecz w reprezentacji jest jednym z wielu – to zdanie swego czasu wypowiedział kierownik reprezentacji, Andrzej Zabawa. Nie dziwimy się też, że poprzedni selekcjoner, Jacek Płachta, nie zabiegał o jego grę w zespole.

Bilansu kłopotów personalnych dopełnia udział Arona Chmielewskiego w finale ligi czeskiej i nie wiadomo, czy zdąży dojechać do Budapesztu.

Skala trudności

Od kilku lat powtarzamy, że Dywizja IA jest coraz silniejsza. Podczas mistrzostw w Krakowie oraz w Katowicach zajmowaliśmy 3. miejsca i byliśmy blisko premiowej lokaty. Z kolei w poprzednim sezonie, w Kijowie, zajęliśmy miejsce tuż za podium, ale na zakończenie turnieju ponieśliśmy kompromitującą porażkę z Austrią 0:11. I ona miała wpływ na końcową ocenę występu biało-czerwonych. Jacka Płachtę zastąpił Ted Nolan, a ówczesny prezes związku, Dawid Chwałka, głośno mówił o awansie do elity. Z czasem jednak optymizm się ulotnił i teraz nikt nie mówi o awansie. Być może wręcz do końca będziemy drżeli, by przypadkiem nasi hokeiści nie spadli z tej dywizji.

 

PROGRAM TURNIEJU

Niedziela (22.04.): Wielka Brytania – Słowenia (12.30), Węgry – Kazachstan (16.00, transmisja TVP Sport), POLSKA – WŁOCHY (19.30, transmisja TVP Sport).
Poniedziałek (23.04.): SŁOWENIA – POLSKA (16.00, TVP Sport), Włochy – Węgry (19.30, TVP Sport).
Wtorek (24.04.): Kazachstan – Wielka Brytania (16.00).
Środa (25.04.): Włochy – Kazachstan (12.30, TVP Sport), WIELKA BRYTANIA – POLSKA (16.00, TVP Sport), Słowenia – Węgry (19.30).
Czwartek (26.04.): POLSKA – WĘGRY (19.30 TVP Sport).
Piątek (27.04,): Kazachstan – Słowenia (16.00, TVP Sport), Włochy – Wielka Brytania (19.30).
Sobota, (28.04.): KAZACHSTAN – POLSKA (12.30, TVP Sport), Słowenia – Włochy (16.00, TVP Sport), Węgry – Wielka Brytania (19.30).