Bez dużych firm

Raków podczas zgrupowania w Belek rozegra cztery sparingi.


Częstochowianie tym razem nie znaleźli aż tak trudnych rywali, jak miało to miejsce podczas pierwszego obozu w tym okresie przygotowawczym. Nie zmienia to jednak faktu, że wicemistrzowie Polski w tydzień zagrają cztery razy z niezłymi przeciwnikami, którzy są na ich obecnym poziomie sportowym.

Mowa przecież o utytułowanych drużynach, które w przeszłości radziły sobie z polskimi zespołami w eliminacjach do europejskich pucharów. Tak przecież było z Qarabagiem i FCSB, choć Rumuni występowali wówczas jako Steaua. Kolejnymi przeciwnikami są liderzy ligi słoweńskiej, NK Olimpija Ljubljana, a cały sparingowy cykl kończy rywalizacja z ukraińskim SK Dnipro-1, które kultywuje tradycje finalisty Ligi Europy sprzed kilku lat.

Dwa z tych zespołów jesienią występowało w Lidze Konferencji Europy. FCSB zakończyło rozgrywki na fazie grupowej na ostatnim miejscu. Ulegli oni West Hamowi, Silkeborgowi, a także niedawnemu rywalowi Rakowa w meczu sparingowym, Anderlechtowi. Dnipro-1 za to wystąpi w fazie pucharowej. Przeskoczyli oni w tabeli Apollon i Vaduz ulegając jedynie AZ Alkmar. W fazie pucharowej z kolei czeka ich rywalizacja z AEK-a Larnaca.

Będą więc to wartościowe sparingi dla wicemistrzów Polski, którzy mają zamiar w tym sezonie sięgnąć po tytuł mistrzowski. To otworzy im drogę do europejskich pucharów. Oczywiście będą musieli oni przejść całą ścieżkę eliminacyjną. Bliżej jednak im będzie nawet do Ligi Konferencji z kwalifikacji do Ligi Mistrzów niż w poprzednich latach. Wówczas odpadali w ostatniej rundzie eliminacji.

Sparingi z trudnym przeciwnikiem pozwolą im przygotować się na trudny rozgrywek pucharowych. Zostały one jednak dobrze zaplanowane – między ostatnim sparingiem a pierwszym meczem rundy wiosennej będzie osiem dni przerwy. Częstochowianie podobną, a nawet dłuższą przerwę zastosowali między przylotem do Belek oraz pierwszym spotkaniem. Nie jest to zaskoczenie. Pierwsze, holenderskie zgrupowanie opierało się raczej na rozgrywaniu sparingów z wymagającymi przeciwnikami. Teraz ciężar przygotowań został przesunięty na kwestie wytrzymałościowe i motoryczne. Czas pokaże, czy taka forma była odpowiednia. Częstochowianie mają dość dużo czasu na to, aby właściwie się przygotować. Najbliższe spotkanie ligowe rozegrają 28 stycznia w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie ich rywalem będzie Warta Poznań.

Harmonogram sparingów Rakowa podczas zgrupowania w Belek

13 stycznia – Qarabag FK

16 stycznia – FCSB

19 stycznia – NK Olimpija Ljubljana

20 stycznia – SK Dnipro-1


Fot. Marcin Bulanda/PressFocus