Bez Fina, bo pojechał gdzie indziej

Przygotowania do rundy rewanżowej zaczynają dzisiaj „górnicy”. Nie będą w pełnym składzie.


Zabrzanie razem z zawodnikami Lechii jako ostatni pożegnali się z ekstraklasą, grając jeszcze 18 listopada zaległe spotkanie z 2. kolejki, kiedy gdańszczanie byli zaangażowani w grę w eliminacjach europejskich pucharów.

Wyjazd do Niemiec

Po skończonych rozgrywkach trener Bartosch Gaul nie rozpuścił drużyny. Ta dalej trenowała i rozgrywała mecze sparingowe. Przerwa nastąpiła po ostatniej grze kontrolnej z Miedzią Legnica w sobotę 10 grudnia. Tego dnia zawodnicy rozjechali się do domów na świąteczno-noworoczny odpoczynek. Ten właśnie się kończy. Zabrzanie w poniedziałek zaczęli się zjeżdżać do klubu, gdzie dziś pierwsze zajęcia, a raczej badania. Na treningi u siebie nie będzie zresztą wiele czasu. Grafik w pierwszych dniach stycznia jest bowiem dla górniczej ekipy wyjątkowo napięty.

W piątek w Święto Trzech Króli wylot do Niemiec, gdzie następnego dnia sparingowa potyczka z kubem 3.Bundesligi Rot-Weiss Essen. Z kolei dzień później udział w halowym turnieju w Gummersbach pod Kolonią. Tam rywalem w grupie, mecze 2 x 10 minut będą Hamburger SV oraz Blau-Weiss Lohne. W drugiej grupie o awans walczy z kolei trójka Karlsruher SC , Rot-Weiss Essen i 1. FC Kaan Marienborn. Zaraz po turnieju powrót do domu, w poniedziałek 9 stycznia dzień wolny, a następnego dnia wylot na obóz do tureckiego Belek, który potrwa do 21 stycznia. Nad Bosforem drużyna prowadzona przez trenera Gaula zmierzy się w trzech grach sparingowych z zagranicznymi przeciwnikami.

Najpierw kadra

W tej pierwsze części przygotowań, która wiąże się z wyjazdem za zachodnią granicę, nie będzie uczestniczył Richard Jensen. Mający szwedzkie korzenie, ale grający w reprezentacji Finlandii piłkarz, został właśnie przez trenera Markku Kanervę powołany do kadry „Suomi”.

Ta 5 stycznia czyli w czwartek rozpoczyna zimowe zgrupowanie w portugalskim Algarve. Jego zwieńczeniem będą dwa mecze międzypaństwowe ze Szwecją 9 stycznia i z Estonią trzy dni później.

– W kadrze znalazło się dziewięciu zawodników z kadry narodowej do lat 21. Jest to okazja do zaprezentowania się młodym graczom, a także nieco starszym piłkarzom, którzy mieli mniej czasu na grę w reprezentacji. Obóz styczniowy jest jednocześnie ostatnim przed marcowymi eliminacjami do mistrzostw Europy. Ważne jest, abyśmy trenowali w dobrych warunkach i rozegrali dwa dobre mecze – podkreśla selekcjoner Kanerva cytowany przez oficjalną stronę fińskiego związku.

Oprócz Jansena do Algarve leci też dwójka zawodników Warty Poznań: obrońca Robert Ivanov i pomocnik Niilo Maenpaa. Zawodnicy pozostaną do dyspozycji selekcjonera na spotkanie ze Szwecją w Faro, ale nie wezmą udziału w następnym meczu z reprezentacją Estonii. Wśród powołanych piłkarzy znalazł się także Santeri Hostikka, w przeszłości Pogoń Szczecin.

26-letni Jensen na swoim koncie ma póki co 5 występów w reprezentacji Finlandii. Grał w meczach Ligi Narodów w czerwcu i wrześniu. Teraz może poprawić swój bilans. Zaraz z Portugalii poleci do Turcji, gdzie za tydzień zaczyna się zimowy obóz Górnika.

15

W TYLU ligowych meczach zagrał jesienią w Górniku Richard Jensen. Zdobył w nich jedną bramkę w spotkaniu derbowym z Piastem. Otrzymał też cztery żółte kartki co oznacza, że w pierwszym wiosennym ligowym meczu z Cracovią 30 stycznie nie zagra.


Na zdjęciu: Richard Jensen jest mocnym punktem defensywy Górnika.

Fot. Tomasz Kudala/PressFocus