Biało-czerwoni chcą zapomnieć o klęskach

Trener Piotr Przybecki (na zdjęciu) – po nieudanych eliminacjach dwóch kolejnych imprez – mistrzostw Europy 2018 (jeszcze pod batutą Tałanta Dujszebajewa) i czempionatu globu 2019 – buduje zespół na eliminacje kolejnego Euro (2020) – losowanie rywali już za tydzień, 12 kwietnia, start rozgrywek jesienią.

19 zawodników w tym trzech bramkarzy od wtorku trenowało w Katowicach na zgrupowaniu przed towarzyskim dwumeczem z Czechami – dziś w hali katowickiego Spodka i w sobotę (14.00) w miejscowości Zubri.

To pierwsze spotkanie kadrowiczów z udziałem zawodników z zagranicznych klubów od czasu styczniowego turnieju w Portugalii, w którym odpadliśmy z walki o przyszłoroczne MŚ. Z trzonu kadry brakuje tylko bramkarza Piotra Wyszomirskiego (TBV Lemgo) i obrotowego Kamila Syprzak (FC Barcelona), którzy dostali wolne od selekcjonera. Nie ma także trenera bramkarzy Sławomira Szmala, który udał się z kadrą B na turniej na Węgrzech.

Solidny sprawdzian

Rangę spotkania w Spodku podnoszą fakty, że biało-czerwoni po raz pierwszy w tym roku zaprezentują się przed własnymi kibicami, a Czesi byli rewelacją styczniowych mistrzostw Europy (patrz obok). – Czesi stali przed Euro na straconej pozycji, a okazali się rewelacją turnieju, więc czeka nas bardzo solidny sprawdzian – mówi Michał Daszek. – W Spodku zawsze nam się super grało, pamiętam doskonale mecz z Brazylią (w maju 2015 r. biało-czerwoni przegrali 24:25 – przyp. red.), bo mieliśmy wspaniałe wsparcie od kibiców. Teraz też liczymy na znającą się na piłce ręcznej śląską widownię. Nasza ekipa jest fajna i spory potencjał w niej drzemie. Czeka nas jednak dużo pracy, by reprezentacja wróciła na należne miejsce w Europie. Cały czas budujemy nową jakość i poznajemy się, potrzebujemy boiskowej dojrzałości, która potem przydaje się w meczach o stawkę z silnymi zespołami.

Spokojni o doping

O doping kadrowicze mogą być spokojni, bo do wtorku sprzedało się blisko pięć tysięcy biletów. – Spodek to mekka polskiego sportu – przypomina Paweł Paczkowski. – Na tej arenie nasi siatkarze zdobywali tytuł mistrzów świata, pokonując legendarną Brazylię. To bardzo ciekawy obiekt. Dla mnie szczególny, bo debiutowałem tutaj meczem z Litwą w reprezentacji prowadzonej przez Daniela Waszkiewicza i Damiana Wleklaka (w czerwcu 2012 r. – przyp. red.). Jak więc nie cieszyć się z występu w tej hali, w dodatku z dobrym przeciwnikiem. Czesi byli odkryciem mistrzostw Europy. Grają ciekawą piłkę, mają króla strzelców ME, ale i my mamy w składzie kilku zawodników ogranych w zagranicznych ligach, Lidze Mistrzów i europejskich pucharach. Będziemy chcieli wygrać oba mecze – zapowiada rozgrywający Motoru Zaporoże.

Ekipa na dorobku

Gorącą atmosferę Spodka miał okazję poznać także Przemysław Krajewski. – Potrzebujemy gardeł kibiców. Cieszymy się, że nie odwrócili się od nas po nieudanym turnieju w Portugalii, ale także z tego, że zagramy na Śląsku, w Spodku, gdzie piłka ręczna zawsze była doceniana i są żywiołowo dopingujący kibice. Mamy w składzie paru zawodników, którzy z niejednego pieca chleb jedli, jak „Paczuś”, „Dachu” czy Adam Malcher, generalnie jednak jesteśmy drużyną na dorobku. Potrzebujemy takich gier, jak z Czechami, którzy długo dochodzili do pułapu, na jakim obecnie grają. Miejmy nadzieję, że stworzymy dobre widowisko i nie zawiedziemy oczekiwań naszych fanów – mówi Krajewski.

 

Reprezentacja Polski

Bramkarze

12 Mateusz KORNECKI, NMC Górnik Zabrze

61 Adam MALCHER, Gwardia Opole

94 Adam MORAWSKI, Orlen Wisła Płock

Rozgrywający

17 Antoni ŁANGOWSKI, Gwardia Opole

18 Paweł GENDA, VfL Luebeck-Schwartau, Niemcy

24 Michał POTOCZNY, MMTS Kwidzyn

29 Ignacy BĄK, NMC Górnik Zabrze

30 Rafał PRZYBYLSKI, Fenix Toulouse Handball, Francja

33 Paweł PACZKOWSKI, Motor Zaporoże, Ukraina

38 Łukasz GIERAK, TuS N-Luebbecke, Niemcy

48 Tomasz GĘBALA, Orlen Wisła Płock

49 Piotr CHRAPKOWSKI, S.C. Magdeburg, Niemcy

Skrzydłowi

6 Przemysław KRAJEWSKI, Orlen Wisła Płock

14 Adrian NOGOWSKI, MMTS Kwidzyn

25 Arkadiusz MORYTO, Zagłębie Lubin

26 Michał DASZEK, Orlen Wisła Płock

Obrotowi

2 Marek DAĆKO, NMC Górnik Zabrze

10 Patryk WALCZAK, Massy Essonne HB, Francja

28 Maciej GĘBALA, Orlen Wisła Płock

Trener: Piotr PRZYBECKI (ur. 7.08.1972 r.)