Boks. Wraca lżejszy „Szpila”

30-letni Szpilka, to były pretendent do tytułu mistrza świata wagi ciężkiej – w 2016 roku przegrał przez ciężki nokaut z Deontayem Wilderem. Półtora roku później, przed czasem uległ Adamowi Kownackiemu. W 2018 roku wygrał na punkty dwa pojedynki – z Amerykaninem Dominickiem Guinnem i Mariuszem Wachem. W lipcu ubiegłego roku został znów znokautowany, przez Brytyjczyka Derecka Chisorę. Ostatnią swoją walkę w ciężkiej stoczył w październiku ub. roku w Sosnowcu i w pierwszej rundzie znokautował słabiutkiego Włocha Fabio Tuiacha. Już wtedy był lżejszy niż we wcześniejszych pojedynkach. W ostatnich miesiącach zrzucił 18 kg i utrzymuje wagę w granicach poniżej 100 kg.

Walką z Radczenko „Szpila” wraca do wagi junior ciężkiej (limit 90,7 kg), w której boksował na początku zawodowej kariery. Jego przeciwnik trzy razy walczył z polskimi pięściarzami, wszystkie te pojedynki miały miejsce w Polsce; w 2018 roku przegrał kolejno z Krzysztofem Głowackim, Michałem Cieślakiem i Adamem Balskim. Od walki z Balskim stoczonej w grudniu 2018 roku, stoczył jeszcze dwa pojedynki na zawodowych ringach, ale również je przegrał. Nie powinien być więc wielkim wyzwaniem dla Polaka.

– To tak naprawdę powrót po dziesięciu latach do swojej kategorii wagowej. Dużo znaków zapytania. To nie jest tak, że już mam kategorię wagową cruiser, bo jeszcze mam trochę do zrzucenia, ale to już jest ta końcówka. Radczenko to przeciwnik, który naprawdę potrafi boksować. Przede wszystkim nie ma nic do stracenia, wychodzi do ringu jak po swoje. Więc kibice powinni się cieszyć, że ściągnęliśmy takiego zawodnika, a nie kogoś kto „dostanie bombę i do spania” – mówił Szpilka na niedawnej konferencji prasowej w Łomży.

W programie gali w Łomży jest osiem walk. Oprócz Artura Szpilki, swoje umiejętności zaprezentują też m.in. Fiodor Czerkaszyn, Paweł Stępień i Przemysław Zyśk.

Galę pokaże Telewizja Polska. Transmisja w TVP Sport rozpocznie się od godz. 20.05. Walka wieczoru, początek około 23.25, zostanie również pokazana przez TVP 1. Całość będzie dostępna także na stronie tvpsport.pl.

Na zdjęciu: W ostatniej walce w Sosnowcu Artur Szpilka szybko rozprawił się z Włochem Fabio Tuiachem.

Komentarze