Boks. Zawodowcy chcą na olimpiadę

 

Prawie pół wieku temu, w 1970 roku w popularnym opolskim „Okrąglaku”, zwyciężali m.in. medaliści olimpijscy Hubert Skrzypczak, Jan Szczepański, Jerzy Kulej, Wiesław Rudkowski, Stanisław Dragan, a wśród wicemistrzów byli np. Marian Kasprzyk i Janusz Gortat, ojciec znanego koszykarza Marcina.

Do jubileuszowej, 90. edycji turnieju, który odbędzie się od 24 do 29 listopada, zgłosiło się 178 zawodników w ośmiu wagach olimpijskich. Walki eliminacyjne toczyć się będą w DomExpo, a gala finałowa w Stegu Arenie. Prawo startu mają także zawodowcy i na liście startujących są Paweł Rumiński (75) i były mistrz Europy w junior ciężkiej Mateusz Masternak (91 kg).

Tegoroczne MP będą jednym ze sprawdzianów przed przyszłorocznymi kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Tokio, które odbędą się w marcu w Londynie i w maja w Paryżu. Będzie to trudna przeprawa, bo do IO w Londynie (2012) nie zakwalifikował się nikt, a na ostatniej olimpiadzie w Rio de Janeiro wystąpiło ich zaledwie dwóch, którzy – Tomasz Jabłoński (75 kg) i Igor Jakubowski (81 kg) – odpadli już po pierwszych walkach.

W tym roku polscy pięściarze, prowadzeni najpierw przez Ireneusza Przywarę, a od niedawna przez Ukraińca Iwana Juszczenkę, bez sukcesów uczestniczyli w mistrzostwach kontynentu połączonych z Igrzyskami Europejskimi w Mińsku oraz mistrzostwach świata w Jekaterynburgu.

Największe nadzieje wiąże się z młodym knurowianinem, 20-letnim Durkaczem. Wielkie aspiracje zgłasza 32-letni Mateusz Masternak, który mówi nie tylko o wywalczeniu olimpijskiej przepustki, ale nawet o zdobyciu medalu.

– Próba walki o igrzyska olimpijskie była moim marzeniem, od kiedy zacząłem treningi bokserskie. Szybko przeszedłem na zawodowstwo (w 2006 – red.) i temat się skończył. Teraz w mojej karierze zawodowej nastąpiła stagnacja i pomyślałem, że to ostatnia szansa, by spróbować sił w kadrze olimpijskiej. Dla mnie medal olimpijski ma dużo większą wartość niż pas zawodowego mistrza świata, gdzie w jednej kategorii wagowej potrafi być dwunastu czempionów. Medal w Tokio byłby spełnieniem moich sportowych marzeń – powiedział „Master” w rozmowie z TVP Sport.

 

Mistrzowie sprzed roku

Poprzednie MP seniorów odbyły się wiosną 2018 roku w Karlinie. Złote krążki wywalczyli wówczas: 49 kg – Jakub Słomiński, 52 kg – Maciej Jóźwik, 56 kg – Jarosław Iwanow, 60 kg – Radomir Obruśniak, 64 kg – Damian Durkacz, 69 kg – Mikołaj Tobera, 75 kg – Bartosz Gołębiewski, 81 kg – Arkadiusz Szwedowicz, 91 kg – Michał Soczyński, +91 kg – Mateusz Cielepała.

Na zdjęciu: Zawodowiec Mateusz Masternak stanie przed szansą zdobycia pierwszego w karierze mistrzostwa Polski amatorów.

Komentarze