Brakuje nam wykończenia

Rozmowa z Bartoschem Gaulem, trenerem Górnika Zabrze.


Jak zapatruje się pan na tak długą przerwę w rozgrywkach, spowodowaną mundialem w Katarze?

Bartosch GAUL: – W tym tygodniu będziemy jeszcze intensywnie trenować, podobnie jak w ostatnich dniach. Później czeka nas sparing z Miedzią Legnica i trzy tygodnie przerwy. Chcemy, aby chłopacy trochę odpoczęli psychicznie przed powrotem do treningów. Do nich wracamy na początku stycznia. Będziemy pracowali przez cztery tygodnie, aż do pierwszego meczu ligowego.


Nie zastanawiał się pan, aby wcześniej zakończyć okres treningowy i dopiero w grudniu wrócić na pełnych obrotach? W sumie chyba trudno jest zaplanować tak nietypowy okres przygotowawczy, szczególnie w kontekście przerwy związanej z reprezentacją.

Bartosch GAUL: – Tego, co jest najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji nikt nie może nam powiedzieć. W mojej opinii my budowaliśmy zespół do 10. kolejki. Ważne dla nas było, aby zostać jeszcze razem. Chcemy spędzić trochę czasu wspólnie, aby budować i szanować atmosferę. Wolę teraz popracować, by później mieć przerwę na odpoczynek. Możliwe, że zawodnicy także potrzebują tygodnia, aby „zjechać” mentalnie i wówczas zacząć znów trenować. Ja osobiście nie jestem fanatykiem, by trenować cały czas i robić przygotowania dla samych przygotowań. Tak naprawdę na ten temat jest wiele różnych opinii.


W styczniu czekają was dwa wyjazdy – najpierw do Essen, gdzie zagracie sparing z miejscowym Rot-Weiss oraz turniej halowy, a następnie udacie się do Turcji. W tym drugim przypadku rozegracie trzy sparingi. Wiadomo już z kim się zmierzycie?

Bartosch GAUL: – Jak dobrze pamiętam będą to zespoły z Hiroszimy, Sofii i Budapesztu. Tak to wygląda na ten moment.


Co będzie pan próbował jeszcze „wpoić” zespołowi przed rundą wiosenną?

Bartosch GAUL: – Panował u nas lekki chaos. Plan był związany ze wszystkimi transferami, jakich musieliśmy dokonać. Nie mieliśmy odpowiedniego przygotowania, choćby motorycznego. Wielu zawodników w ogóle go nie miało. Musieliśmy budować wszystko w trakcie sezonu, na przykład odpowiednie zachowania taktyczne. Podczas tego okresu będziemy to wszystko powtarzali. Myślę, że część tych rzeczy widać, choćby w defensywie mamy już swoje automatyzmy. Potrafimy grać już przez 90, 96, nawet 100 minut, co zresztą pokazaliśmy w sparingach, a czego zabrakło nam w ostatnich spotkaniach ligowych. Graliśmy w nich dobrze, jednak przegrywaliśmy jak choćby z Lechią Gdańsk czy Stalą Mielec. Aktualnie brakuje nam zachowania w polu karnym, co zresztą pokazały ostatnie sparingi. Nie potrafimy jeszcze wykończyć akcji czy dośrodkowania. Będziemy nad tym pracować, ponieważ wówczas będziemy mogli decydować w jakim kierunku potoczy się dane spotkanie. Gdy strzelimy jedną, dwie albo trzy bramki, to będzie z nami trudniej wygrać.

Czy do tego, zbudowanego już zespołu będą dokładane kolejne elementy podczas okna transferowego?

Bartosch GAUL: – Rozmawiamy na ten temat, jednak wiadomo, że nie będziemy mieli możliwości przebudowania całej drużyny. To nie tak, że mamy budżet bez dna na nowe transfery. Będziemy musieli więc obserwować co wydarzy się podczas tego okna transferowego. Nie wiadomo ile będzie ruchów do klubu, ale i z klubu. Musimy być w tym temacie lepiej przygotowani niż latem i mieć na każdej pozycji zawodników w momencie, gdy ktoś od nas odejdzie.

Macie cztery punkty przewagi nad strefą spadkową. Biorąc pod uwagę niewielkie różnice punktowe w całej lidze skupiacie się na obronie przed spadkiem czy na czymś więcej?

Bartosch GAUL: – Ekstraklasa jest bardzo wyrównana. Drużyny są dość do siebie podobne. Trudno mi więc jednoznacznie stwierdzić, w jakim kierunku to wszystko pójdzie. Na ten moment dla nas najlepiej skupić się na ustabilizowaniu formy, co wiemy wszyscy. Nie było drugiego takiego zespołu, który budowałby się do 10. kolejki, tak jak my. Myślę, że już po części to ustabilizowaliśmy, co pokazaliśmy w niektórych meczach ligowych. Gorzej by było, gdybyśmy grali kapitalnie, a zaczęłoby nam brakować punktów. Oby tego nie było.

Plan przygotowań Górnika Zabrze do rundy wiosennej

02.01.2023 – rozpoczęcie przygotowań
03.01. – 05.01. – treningi na własnych obiektach
06.01. – wylot do Essen.
07.01. – sparing z Rot-Weiss Essen (Essen)
08.01. – turniej halowy w Gummersbach
10.01. – 21.01. – obóz przygotowawczy w Belek (Turcja); trzy mecze towarzyskie (rywale do ustalenia)

30.01 – pierwszy mecz ligowy (Cracovia)


Na zdjęciu: Trener Górnika w najbliższych tygodniach będzie miał wiele spraw do przemyślenia.

Fot. Tomasz Kudala/PressFocus