Bundesliga. Praca w Schalke wrze

Wicemistrz walczy o utrzymanie – takie są obecne realia w Schalke, które zajmuje ostatnią bezpieczną lokatę w tabeli Bundesligi. Swój ligowy byt ma już raczej zapewniony, bo choć w najgorszym przypadku mogą zagrać w barażu o utrzymanie, to jednak taki scenariusz byłby naprawdę trudny do zrealizowania. Ten sezon jest beznadziejny w ich wykonaniu i już od jakiegoś czasu trwają przygotowania pod to, aby ten następny był zgoła inny.

Nie ma ludzi, nie ma kasy

Za jego kształt odpowiada szef pionu sportowego, Jochen Schneider, który jest w klubie od ok. 1,5 miesiąca. To on ma za zadanie znaleźć Schalke trenera oraz dyrektorów technicznego i sportowego, którzy w duecie (i pod okiem Schneidera) pracowaliby nad gruntowną przebudową kadry.

Dalsze kłopoty Schalke

Ta latem będzie konieczna i pewne jest, że szatnia zostanie solidnie przewietrzona, choć nie będzie to wcale łatwe, bo funduszy na transfery na ten moment właściwie nie ma. Co więcej, inne kluby Niemiec już działają na rynku pod kątem letnich wzmocnień, zaś w Schalke… po prostu nie ma kto działać.

Przyjaciel Kloppa

Trener jest tam tylko tymczasowy, bo Huub Stevens zniknie po sezonie, który ma „doturlać” do końca. W kwestii nowego szkoleniowca fani „Koenigsblauen” mogą być w miarę optymistycznie nastawieni. Według najnowszych doniesień najprawdopodobniej ma nim zostać niemiecki Amerykanin David Wagner, przyjaciel Juergena Kloppa będący jego małą trenerską kopią.

Wagner zasłynął ze stworzenia efektownej drużyny w Huddersfield, wprowadzenia jej do Premier League, lecz na początku roku został zwolniony po serii słabych wyników z – powiedzmy to wprost – jedną z najsłabszych drużyn ligi.

Ma być komunikat

Schalke już od dłuższego czasu rozmawia z Wagnerem – tak doniósł „Bild”. W dodatku trener miał już spotkać się z prezesem zespołu z Gelsenkirchen, Clemensen Toenniesem, a rozmowy podobno przebiegły bardzo owocnie. Na dniach możemy więc spodziewać się oficjalnego komunikatu klubu.

„Kicker” stwierdził ostatnio, że wszystkie trzy nowe nazwiska w Schalke (trener i dwaj dyrektorzy) zostaną podane w ciągu tego tygodnia. Na razie nie ma jednak konkretnych kandydatów na stanowiska kierownicze, choć gdzieś w tle przewinął się Markus Kroesche, dyrektor generalny drugoligowego Paderbornu, który walczy o awans do elity.

 

Piotr Tubacki

 

Na zdjęciu: David Wagner ma dużą szansę na przejęcie ławki trenerskiej w Schalke.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ