Buty trenera Southgate’a

Gdybyśmy nie wygrali tego meczu, wspominalibyście go przez następnych 30 lat – tymi słowami Gareth Southgate, selekcjoner reprezentacji Anglii, zobrazował wagę wygranej 3:0 nad Walią.


Kazimierz Mochlinski z Londynu

Nie chodzi o to, że rywal był słaby i żegnał się z turniejem, ale o presję, jaka przed tym spotkaniem na Anglikach ciążyła. „Synowie Albionu” w dobrym stylu awansowali do 1/8 finału. W dwóch meczach z rzędu nie stracili gola. Znów trochę cieplej mówi się o selekcjonerze, choć przed turniejem nie brakowało głosów, że to jego ostatnie tygodnie na ławce, a w kolejce do zatrudnienia na stanowisku czekają Thomas Tuchel albo Mauricio Pochettino.

Marcus Rashford – strzelając na 3:0 – został autorem setnego gola „Synów Albionu” na mundialach. Zaczęło się w 1950 roku od trafienia Stana Mortensena. Anglia to siódma w historii reprezentacja – po Brazylii, Niemcach, Włochach, Argentynie, Francji i Hiszpanii – która osiągnęła trzycyfrową barierę trafień na mundialach, a Southgate to pierwszy trener, który wygrał 10 spotkań na wielkich turniejach. Szkoleniowiec ten pobił rekord Sir Alfa Ramseya, a wiadomo, że to właśnie legendarny selekcjoner doprowadził w pamiętnym 1966 roku, jedyny raz w historii, reprezentację Anglii do mistrzostwa świata.

Southgate pozostaje skromny. Mówi, że statystyki nie mają żadnego znaczenia i wierzy w sukces swojej drużyny. Na jego butach, których używa podczas treningów, napisane jest „Anything is possible”, czyli „Wszystko jest możliwe”.

Drugi raz w historii MŚ reprezentacja Anglii strzeliła 6 bramek w jednym meczu, pokonując Iran 6:2. Poprzednie takie spotkanie Anglików miało miejsce również za kadencji Southgate’a, cztery lata temu w Rosji – 6:1 z Panamęą Wówczas udało się dotrzeć do półfinału. Na Euro 2020 Anglia zagrała w finale. Czy zatem teraz uda się wykonać jeszcze jeden krok i wygrać cały turniej?

Harry Kane nie strzelił jeszcze w Katarze ani jednej bramki. Przed turniejem był jednym z kandydatów do korony króla strzelców, której broni, bo cztery lata temu był najskuteczniejszym strzelcem w Rosji. Goni Wayne’a Rooneya, który strzelił 53 bramki w drużynie narodowej i jest rekordzistą. Obecny kapitan nadal traci do „Wazzy” dwa trafienia. Padł za to inny rekord. W meczu z USA reprezentacja Anglii odnotowała 12. bezbramkowy remis w historii startów w mistrzostwach świata. Żaden inny zespół tak często 0:0 nie remisował. Przed turniejem obawiano się o postawę angielskich defensorów. W Katarze jednak nie jest z nią tak źle. W 1/8 finału na „Synów Albionu” czeka Senegal.


Fot. Grzegorz Wajda