By wyłowić kolejne talenty…

Ostatnie dni zapisów do XXIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.


Największy w Europie turniej dla dzieci czeka. Polski Związek Piłki Nożnej wraz ze sponsorami z dumą może podkreślać, że przez 23 lata wyłowił z tych rozgrywek wiele talentów, że wymienimy tylko Piotra Zielińskiego, Sebastiana Szymańskiego, Jakuba Kiwiora czy Arkadiusza Milika – uczestników ubiegłorocznych mistrzostw świata w Katarze. Ich śladem mogą iść następni adepci piłki nożnej.

Do 28 lutego można zgłosić do udziału w zmaganiach szkolne drużyny chłopców i dziewcząt w trzech kategoriach wiekowych: U-8 (roczniki 2015 i 2016), U-10 (roczniki 2013 i 2014) i U-12 (roczniki 2011 i 2012). Zgłoszone drużyny najpierw w marcu i kwietniu rozgrywają eliminacje gminne, z których najlepsi awansują na zaplanowany na kwiecień etap powiatowy, a z niego mistrzowie wystąpią w majowym Finale Wojewódzkim. Zwycięskie drużyny z każdego województwa w kategoriach U-12 i U-10 wezmą udział w Finale Ogólnopolskim w Warszawie, gdzie mecze finałowe zostaną rozegrane na Stadionie Narodowym. Nagrodą główną jest wyjazd na mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie z jej piłkarzami i sztabem szkoleniowym.

Oto 5 powodów… dla których warto zgłosić drużynę do turnieju:

Powszechny: Zaczyna się od etapów regionalnych. Udział w nich biorą drużyny z aż 95 procent powiatów w Polsce. Nieważne, czy pochodzisz z dużego, wojewódzkiego miasta czy z niewielkiej miejscowości, wszyscy uczestnicy rozgrywek mają takie same szanse na udział w ogólnopolskich finałach. W minionej edycji w finale wystąpiły drużyny między innymi z Idzbarku (550 mieszkańców), Żórawiny (2,5 tys. mieszkańców), czy Sławy (4 tys. mieszkańców).

Bezpłatny: To inicjatywa nieodpłatna zarówno dla uczestniczących szkół, jak i dla dzieci. Chłopcy i dziewczynki mogą przeżyć wspaniałe, piłkarskie emocje, a rodzice i nauczyciele nie ponoszą za to żadnych opłat.

Uczy fair play i daje radość: Myślą przewodnią Turnieju jest czerpanie radości z gry w duchu wzajemnego szacunku i zdrowej, sportowej rywalizacji. Choć nagrody są atrakcyjne i warto się o nie starać, najważniejsza jest dobra zabawa i nauka. Bardzo ważne jest też zrozumienie zasad fair play, w czym pomaga specjalny system „zielonych kartek”. Sędziowie pokazują je tym, którzy w czasie gry wyróżnili się uczciwością czy grzecznym zachowaniem – na przykład wybiją piłkę na aut, gdy rywal nie może kontynuować gry albo przyzna się do przewinienia, które umknęło uwadze arbitra.

Umożliwia poznanie idoli: Zwycięzcy turnieju spotkają się z piłkarzami reprezentacji Polski, a następnie obejrzą mecz drużyny narodowej z trybun Stadionu PGE Narodowy. Rok temu mistrzowskie drużyny uczestniczyły w spotkaniu z reprezentantami Polski i oglądały ich mecz oraz wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez trenerów młodzieżowych reprezentacji Polski.

Rozbudza marzenia: Chyba każdy młody adept piłki nożnej marzy, by za kilka lat, gdy już dorośnie, zagrać w reprezentacji Polski. Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to znakomita okazja, by postawić na tej drodze pierwszy, duży krok. Mecze w etapach wojewódzkich i ogólnopolskich turnieju oglądają bowiem trenerzy Polskiego Związku Piłki Nożnej, którzy obserwują utalentowanych chłopców i dziewczynki pod kątem powołań na obozy Akademii Młodych Orłów, czyli „przedsionka” młodzieżowych reprezentacji Polski.

Więcej szczegółów znajdziecie www.laczynaspilka.pl/zpodworkanastadion/


Na zdjęciu: Każdy sukces – niezależnie od wieku – wywołuje eksplozję radości.

Fot. Dorota Dusik