Byle do play offu. W Rybniku nieco spuścili z tonu

Byle awansować do play offu. Tam wszystko i tak zacznie się od nowa – słychać teraz w obozie 12-krotnych mistrzów Polski. ROW rozpoczął sezon słabo. Zespół nie przekonuje swą jazdą na własnym obiekcie, a na wyjazdach doznał dwóch bolesnych porażek – w Daugavpils i Lublinie. W kontekście play offu najważniejsze jest jednak, by ekipa z Górnego Śląska nie traciła punktów u siebie.

Dlatego rybniczanie w niedzielę nie mogą sobie pozwolić na wpadkę w starciu z innym zespołem marzącym o PGE Ekstralidze – Zdunek Wybrzeżem Gdańsk. Kluczem do zwycięstwa będzie postawa drugiej linii ROW-u. Liderzy Kacper Woryna i Tory Batchelor oraz juniorzy robią bowiem swoje. Na dodatek młodzieżowa formacja pojedzie najpewniej w najsilniejszym składzie. Po wypadku w półfinale Srebrnego Kasku do zdrowia powrócił już bowiem nieobecny w Lublinie, Lars Skupień. – Na szczęście obyło się bez złamań. Lars był jedynie poobijany i potrzebował kilku dni odpoczynku – przyznał menedżer żużlowca, były gwiazdor ROW-u, Eugeniusz Skupień.

Szansą na przebudzenie drugiej linii jest wyraźna zwyżka formy Andrieja Karpowa, który w ładnym stylu awansował do finału eliminacji indywidualnych mistrzostw Europy. Problem tylko w tym, iż ten finał odbędzie się w przededniu meczu z Gdańskiem, w odległym włoskim Terenzano. Ukrainiec z Woryną stawią się w Rybniku w ostatniej chwili i z pewnością będą zmęczeni podróżą.

W meczu z Gdańskiem kolejną szansę dostanie też Craig Cook. Brytyjczyk specjalnie przyjechał w tym tygodniu na treningi do Rybnika i ponoć wypadł bardo obiecująco, znacznie lepiej niż Artur Czaja mający problemy z silnikami.

Jeśli druga linia i tym razem zawiedzie, to można spodziewać się znacznie bardziej radykalnych działań i kadrowych wzmocnień. Działacze przede wszystkim liczą na to, iż strzałem „w dziesiątkę” okaże się 19-letni Daniel Bewley. Brytyjczyk ma się związać z ROW-em kontraktem 15 maja (gdy otworzy się „okienko” transferowe). Ponadto podjęto też rozmowy z forBet Włókniarzem Częstochowa nt. wypożyczenia Andrieja Kudriaszowa, ale na razie obie strony nie zdołały dogadać się w kwestii finansowej.

Trzecią ewentualną opcją wzmocnienia klubu, tą której działacze nie biorą pod uwagę, a której najgłośniej domagają się kibice, jest też powrót do zespołu Rafała Szombierskiego. Ulubieniec rybnickiej publiczności w listopadzie nie dogadał się prezesem Mrozkiem i nie podpisał nowego kontraktu. Stwierdził wówczas, iż „za jałmużnę nie będzie jeździł”. Potem oskarżył jeszcze sternika ROW-u o malwersacje finansowe, błyskawicznie jednak wycofując się z tych słów i wystosowując nawet oficjalne przeprosiny. W czwartek na pytanie czy byłby w stanie pomóc swemu klubowi w kryzysowej sytuacji, stwierdził krótko: – Niech radzą sobie sami.

 

Program 5. kolejki Nice 1. LŻ:

Niedziela, 6 maja

ROW Rybnik – Zdunek Wybrzeże Gdańsk (godz. 14:45, transmisja Polsat Sport)

ROW: 9. Karpow, 10. Mat. Szczepaniak, 11. Batchelor, 12. Cook, 13. Woryna, 14. Chmiel, 15. Skupień. Manadżer Jarosław Dymek.

WYBRZEŻE: 1. Bech, 2. Mich. Szczepaniak, 3. O. Fajfer, 4. Thomsen, 5. Michelsen, 6. Kossakowski, 7. Turowski. Trener. Lech Kędziora.

Arge Speedway Wanda Kraków – Euro Finannce Polonia Piła (godz. 14.45)

Lokomotiv Daugavpils – Speed Car Motor Lublin (godz. 17.15)

Car Gwarant Start Gniezno – Orzeł Łódź (godz. 18.00)