Chcą wypłynąć w Wiśle

Nowi piłkarze „Białej gwiazdy” mają za sobą kilkumiesięczny rozbrat z występami ligowymi.


Na pierwszym w tym roku, wtorkowym treningu w ORLEN OIL Centrum Treningowym w Myślenicach, gdzie podopieczni Radosława Sobolewskiego rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej, z zawodnikami „Białej gwiazdy” spotkali się także prezes Jarosław Królewski i dyrektor sportowy Kiko Ramirez wraz z asystentami.

W gronie 32 piłkarzy, którzy najpierw z trenerem przygotowania fizycznego Kazimierzem Piechniakiem udali się na rozgrzewkę w siłowni, a następnie wybiegli na boisko, była także trójka nowych „wiślaków”: Igor Sapała, Alex Mula i David Junca.

Polski pomocnik, który urodził się 11 października 1995 roku w Kartuzach swoją przygodę z futbolem rozpoczynał w stolicy, występując w młodzieżowych zespołach Polonii Warszawa, której barw bronił także 10 lat temu w Młodej Ekstraklasie. Następnie seniorskie doświadczenie jako młodzieżowiec zbierał na wypożyczeniach w czwartoligowych drużynach Żyrardowianki i Bzury Chodaków. Jeszcze jako 19-latek, w lipcu 2015 roku, przeniósł się do I-ligowego Dolcanu Ząbki, żeby po rundzie jesiennej przenieść się do Piasta Gliwice i zadebiutował w ekstraklasie 8 maja 2016 roku w meczu z Legią w Warszawie.

W gliwickiej drużynie nie zagrzał jednak miejsca i po półrocznym okresie wypożyczenia do GKS-u Katowice latem 2017 roku trafił do Rakowa Częstochowa, z którym w 2019 roku awansował do ekstraklasy. W klubie spod Jasnej Góry dwukrotnie świętował zdobycie Pucharu Polski i wicemistrzostwa Polski, a także wywalczył Superpuchar i grał w europejskich pucharach. Pożegnał się Rakowem we wrześniu ubiegłego roku i chce wypłynąć w Wiśle.

Reprezentant Hiszpanii U17

Z dwójki hiszpańskich zawodników, mających za sobą występy w La Liga, jako pierwszy pod Wawelem zameldował się napastnik Mula. Urodził się 23 lipca 1996 roku w Barcelonie, gdzie rozpoczynał również swoją piłkarską przygodę, występując w młodzieżowych zespołach RCD Espanyol i 2-krotnie zagrał w reprezentacji U17. W 2010 roku zawodnik opuścił rodzinne miasto i przeniósł się do Malaga CF. W niebiesko-białych barwach piął się po kolejnych szczeblach, by w sezonie 2017/2018 zadebiutować na szczeblu hiszpańskiej La Ligi i zagrać w niej 11 spotkań. Znacznie więcej, bo 113 występów zanotował w La Liga2 w: CD Tenerife, Alcorcon i CF Fuenlabrada. Rundę wiosenną poprzedniego sezonu spędził w Alcorcon, w którym występował do lipca 2022 roku.

Doświadczenie z La Liga

Junca jest natomiast obrońcą. Urodził się 16 listopada 1993 roku w Riumors, a pierwsze piłkarskie kroki stawiał w młodzieżowych zespołach Girona FC, żeby 17 grudnia 2011 roku zadebiutować w La Liga 2. W 2015 roku trafił do SD Eibar, w którym grał w hiszpańskiej ekstraklasie tak samo jak od lipca 2018 roku w barwach Celty Vigo. W sumie w La Liga zanotował 79 występów, żeby w lipcu 2021 roku wrócić do macierzystego klubu Girona FC i grać w nim do końca poprzedniego sezonu.

Trzy tygodnie w Turcji

Wszyscy pozyskani zimą nowi zawodnicy Wisły mają więc za sobą kilkumiesięczny rozbrat z występami ligowymi i dla każdego z nich najbliższe tygodnie będą niezwykle ważne, tak samo jak dla reszty zespołu, którego kadra na zgrupowaniu w Antalyi liczy 30 zawodników. W środę i czwartek zaplanowano dla nich badania, a w nocy z piątku na sobotę odlecieli z Pyrzowic na trzy tygodnie do Turcji, gdzie krakowianie mają zagrać 6 sparingów między innymi z: Neftczi Fergana z Uzbekistanu, Banikiem Ostrawa i Szachtarem II Donieck. Powrót do kraju nastąpi 28 stycznia, a Radosław Sobolewski planuje jeszcze jeden domowy sparing – próbę generalną tydzień przed inaugurującym rundę wiosenną starciem z Resovią.


Fot. Bartek Ziółkowski/Wisła Kraków