„Cidry” świętują 100-lecie!

Ruch Radzionków to jeden z najstarszych klubów sportowych na Górnym Śląsku, a także jeden ze starszych w Polsce, który istnieje do dziś. Zawiązany został 14 sierpnia 1919 roku, na dwa dni przed wybuchem I Powstania Śląskiego, jako polska organizacja sportowa i towarzyska. Po 9 miesiącach działalności podjęto uchwałę, by klub przyjął nazwę Ruch i taki stan trwa po dziś dzień. Przez 100 lat „Cidry” walczyły o punkty w wielu klasach rozgrywkowych, z ekstraklasą włącznie. Dziś przychodzi im grać w IV lidze, ale nadal mają grono wiernych sympatyków, którym taki stan rzeczy nie przeszkadza i nadal wspierają swoich ulubieńców.

– W niedzielę 18 sierpnia czeka nas jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Ruchu Radzionków – mówi prezes Marcin Wąsiak, zapraszając tym samym na obchody zacnego jubileuszu. Rozpoczną się one o 10.00 uroczystą mszą w intencji klubu, która odprawiona zostanie w kościele pod wezwaniem Świętego Wojciecha. Następnie impreza przeniesie się na obiekt Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy ul. Knosały 113.

Gwiazdy w jednym miejscu

– Zostanie on otwarty o 14.00, a godzinę później rozpocznie się mecz przedsiębiorców z samorządowcami, czyli drużyn złożonych z jednej strony ze sponsorów klubu i ich pracowników, a z drugiej z przedstawicieli samorządu lokalnego i różnych organizacji – dodaje prezes Wąsiak.

– Tuż po nim na boisko wybiegną oldboje. Będzie więc można podziwiać w akcji legendy i ikony klubu, które swoją grą cieszyły kibiców w najlepszych latach. Z jednej strony staną więc piłkarze ekstraklasy, jej zaplecza oraz II ligi, a ich rywalami będą nasi byli zawodnicy, którzy wciąż grają w piłkę. Okazji do zobaczenia tylu osób, które zapisały się na kartach historii Ruchu, prędko nie będzie, więc tym bardziej zachęcam do przyjścia na stadion.

Coś dla ducha

Po meczu oldbojów wystąpi Silesian Brass Quartet, zespół z Tarnowskich Gór, który – jak mówią o sobie jego członkowie – zaraża pozytywną energią, przenikają do serc słuchaczy i wybucha w nich niczym bomba z opóźnionym zapłonem. Recital tej grupy będzie z pewnością jedną z większych atrakcji niedzielnej imprezy. – O 18.30 zagra natomiast orkiestra górnicza – informuje Marcin Wąsiak.

– Nasz klub przez większość swej historii był przecież mocno związany z górnictwem, więc orkiestry na festynie nie mogło zabraknąć. Dla dzieci ustawimy dmuchańce, a dla nieco starszych namiot z gastronomią. Uruchomiony również zostanie sklep kibica, więc każdy kibic będzie mógł nabyć wiele nowych jubileuszowych gadżetów.

Unikatowe koszulki

Kulminacyjny moment nastąpi o 19.19. O tej symbolicznej godzinie zabrzmi bowiem pierwszy gwizdek meczu o ligowe punkty, Ruch – Drama Zbrosławice. – Będzie on miał specjalną otoczkę, bo nasi zawodnicy wystąpią w szytych tylko i wyłącznie na tę okazję strojach retro – podkreśla szef IV-ligowca.

– Koszulki mają sznureczki i duże kołnierze. Projektując je wzorowaliśmy się na fotografii z lat 30. ubiegłego wieku. Zawodnicy będą się w nich prezentować efektownie, a niemałą gratką dla fanów będzie możliwość zakupu strojów we wspomnianym sklepie kibica. Całość imprezy zwieńczy pokaz fajerwerków, a równocześnie na dużym ekranie ledowym wyświetlane będą archiwalne zdjęcia i filmy nawiązujące do najważniejszych wydarzeń w historii Ruchu.

21 bramek

Żółto-czarni sezon zaczęli przed tygodniem od wyjazdowej porażki (0:1) ze Zniczem Kłobuck, ale… – Głów nie spuszczamy – podkreśla trener Michał Majsner. – Ta drużyna już za chwilę zacznie regularnie punktować. Ze Zniczem długimi fragmentami była dobrze ustawiona, dobrze też operowała schematami gry i stwarzała okazje strzeleckie. Brakowało tylko gola. Z meczu na mecz powinniśmy prezentować się lepiej i mocno wierzę, że w dniu klubowego święta – przy okazji spotkania z drugim beniaminkiem – damy powody do radości zarówno sobie, jak i kibicom.

Potwierdzeniem tego, że forma radzionkowian idzie w górę był środowy mecz I rundy Pucharu Polski na szczeblu podokręgu, w którym rozgromili Nadzieję Bytom 21:0 (9:0).

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ