Cracovia przypomina dworzec autobusowy

Klub to ludzie. Ludzie, którzy są tam od lat. A jeśli tak, to Cracovia praktycznie nie istnieje. W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy w klubie doszło do ogromnych zmian. Ciągłości nie ma praktycznie w żadnym dziale. Od marketingu po biuro prasowe. Od akademii piłkarskiej po ludzi zajmujących się murawą w ośrodku treningowym.

Gdybyśmy spojrzeli na Cracovię w ujęciu kilkuletnim, okazałoby się, że w klubie przez ten czas ostały się tylko osoby rządzące klubem – prezes Janusz Filipiak i wiceprezes Jakub Tabisz. Dwie księgowe, pani prokurent zarządu i Tomasz Bałdys, który jednak dwukrotnie był zwalniany i dwukrotnie wracał do klubu.

Honor (tylko u) spikera

W lutym rozsypał się dział handlowy. Najpierw odeszła jedna osoba, potem kluczowy pracownik i dyrektor działu. Nowa dyrektor wkrótce zwolniła jednego z nowych ludzi. W ciągu ostatnich miesięcy mocno skurczyło się biuro prasowe, bo odeszło pięciu pracowników, w tym rzecznik prasowy. W sierpniu z pracy w Cracovii zrezygnował jeden grafik, wcześniej drugi, który liczył na podwyżkę o 500 zł. Pod koniec sierpnia wypowiedzenie złożyła pani zajmująca się sprzedażą biletów, pracująca w klubie od wielu lat, ale Jakub Tabisz zdołał przekonać ją, by została.

Dalej? Z klubu odeszło przynajmniej dwóch specjalistów zajmujących się murawą w ośrodku treningowym przy ulicy Wielickiej. W październiku, po kompromitującej akcji podczas derbów zrezygnował spiker Marek Bartoszek. Rzucił papierami zaraz po tym, jak został zmuszony do puszczenia dopingu z mp3 przez system stadionowego nagłośnienia co jest złamaniem regulaminu. Wykazał się honorem, którego brakło osobie podejmującej tę idiotyczną decyzję.

Kara za mówienie o klubie

Skąd aż tyle odejść? – Wymagania są wielkie, a pieniędzy nie ma praktycznie na żadne projekty. Wiele osób bardzo źle znosi także współpracę z panem Tabiszem, ale z tego co wiem, nikt nie wniósł sprawy o mobbing, bo wszyscy się go boją – mówi jeden z byłych pracowników Cracovii. Woli nie ujawniać nazwiska, bo praktycznie wszyscy byli pracownicy otrzymują zakaz wypowiadania się o Cracovii. Ujawnienie jednej sprawy ma kosztować kilka tysięcy złotych. Nie dotyczy to tylko piłkarzy. W miejsce tych, którzy mieli już dość przychodzą nowi, ale o ciągłość pracy bardzo trudno.

Ale to nie koniec tej wyliczanki. Z akademii odeszli Marcin Kępa, Jakub Dobosz i Krzysztof Hajduk. – Po prostu skończył mi się kontrakt i nie było woli przedłużenia współpracy. Rozstaliśmy się w bardzo miłej atmosferze. Akademia prowadzi szkolenie grup młodzieżowych dla Cracovii, ale jest odrębnym bytem – mówi ten ostatni, który w akademii był trenerem koordynatorem.

Jesteśmy coraz bliżej pierwszej drużyny, bo tu też trudno o ciągłość. Pod koniec lipca zrezygnował wieloletni kierownik drużyny, Tomasz Siemieniec. Miał dość pracy pod wielką presją z niekończącą się listą obowiązków. We wrześniu zwolniony został jeden z asystentów Michała Probierza, Grzegorz Staszewski. W październiku zeszłego roku z klubu odszedł trener przygotowania fizycznego, Jakub Podgórski. W Cracovii spędził raptem pięć miesięcy.

Od przypadku do przypadku

I tak doszliśmy do boiska, gdzie zmiany są równie wielkie. Na wiosnę 2017 w zespole Pasów zagrało 25 piłkarzy. Dziś w Cracovii jest tylko sześciu z nich – Diego Ferraresso, Kamil Pestka, Damian Dąbrowski, Milan Dimun, oraz Marcin Budziński i Mateusz Wdowiak, którzy w międzyczasie zdążyli odejść i wrócić. W ciągu 1,5 roku kadra zespołu zmieniła się w 76 procentach! Tylko trzech piłkarzy grało w ostatnich wygranych derbach z Wisłą. Reszta ma zakodowane, że derby to porażka albo w najlepszym wypadku remis.

Michał Probierz i Jakub Tabisz to w życiu codziennym Cracovii dwie najważniejsze osoby. Od nich wszystko zależy. Fot. Jakub Gruca/400mm

W trakcie trzech ostatnich okienek transferowych ruch w Cracovii był jak na dworcu autobusowym. Latem zeszłego roku klub pozyskał 11 zawodników, a dodatkowo Mateusz Wdowiak, Krzysztof Szewczyk i Adam Wilk wrócili z wypożyczeń. 13 piłkarzy powędrowało w przeciwnym kierunku. Zimą do Cracovii dołączyło sześciu zawodników, a odeszło dziewięciu. I tego lata – po stronie zysków 15 nazwisk, a po stronie strat – 13.

To okres w którym o ruchach transferowych decydował głównie Michał Probierz, który przez niespełna 1,5 roku doprowadził do kilku rewolucji w kadrze zespołu. W takiej sytuacji trudno o ciągły rozwój zespołu. Ale te zmiany to też efekt polityki klubu. Prezes Janusz Filipiak uważa, że skauting nie jest potrzebny, wzmocnień trzeba szukać po znajomości, czasem jest to kwestia przypadku. W takim wypadku nietrafione transfery są na porządku dziennym. A i piłkarze czasem mają dość traktowania przez władze klubu, czego najlepszym przypadkiem niedawne odejście Miroslava Czovilo.

Kolejne zmiany?

Co ciekawe, w klubie nie ma już kilku piłkarzy ściąganych do Cracovii właśnie przez Probierza. Szybka weryfikacja okazała się brutalna dla Adama Deji, Szymona Drewniaka, Matica Finka, Lennarda Sowaha, Jaroslava Mihalika czy Denissa Rakelsa. Drewniak słyszał, że ma być liderem, a po niespełna pół roku dowiedział się, że nie ma dla niego miejsca.

Ale to nie wszystko, bo odeszli już także Nicolai-Brock Madsen czy Elady, ale w ich przypadku nie decydowała akurat forma sportowa. Można założyć, że już wkrótce Probierz będzie chciał zrezygnować z kilku kolejnych ściągniętych przez siebie zawodników. Na najlepszej drodze do tego jest Antonini Czulina, a i Siergiej Sierdierow na razie wygląda na całkowity niewypał. Gdyby oceny trzeba było dokonać już teraz, to nieudane były także transfery Marcina Budzińskiego, Adriana Danka, Jakuba Serafina i Filipa Piszczka. Odkąd Probierz jest trenerem – z Cracovii, z różnych powodów odeszło już około 30 zawodników.

 

 

Zmiany w trakcie ostatnich okienek transferowych

LATO 2017

Do klubu: Adam Deja, Szymon Drewniak, Ołeksij Dytiatjew, Matic Fink, Michał Helik. Javi Hernandez, Michal Peszkovicz, Michal Siplak, Lennard Sowah, Siergiej Zenjov, Krzysztof Szewczyk *, Mateusz Wdowiak *, Adam Wilk *, Sergei Zenjov – 14

Z klubu: Hubert Adamczyk **, Tomasz Brzyski, Marcin Budziński, Mateusz Cetnarski **, Jakub Czunta, Rafał Dobroliński, Paweł Jaroszyński, Erik Jendriszek, Robert Litauszki, Piotr Polczak, Krystian Stępniowski **, Krzysztof Szewczyk **, Hubert Wołąkiewicz – 13

ZIMA 17/18

Do klubu: Nicolai Brock-Madsen, Antonini Czulina, Niko Datković, Daniel Pik, Deniss Rakels, Krystian Stępniowski * – 6

Z klubu: Deleu, Piotr Malarczyk, Jaroslav Mihalik, Grzegorz Sandomierski, Lennard Sowah, Sebastian Steblecki, Mateusz Szczepaniak, Tomas Vestenicky. Jakub Wójcicki – 9

LATO 2018

Do klubu: Marcin Budziński, Airam Cabrera, Mateusz Cetnarski *, Adrian Danek, Elady, Janusz Gol, Maciej Gostomski, Matheus Santos, Gerard Oliva, Filip Piszczek, Cornel Rapa, Jakub Serafin, Sierdier Sierdierow, Mateusz Szczepaniak *, Vinicius Ferreira – 15

Z klubu: Nicolai Brock-Madsen, Mateusz Cetnarski, Miroslav Czovilo, Adam Deja, Szymon Drewniak, Elady, Matic Fink, Radosław Kanach **, Krzysztof Piątek, Deniss Rakels, Mateusz Szczepaniak, Adam Wilk ** – 12

* – powrót z wypożyczenia
** – wypożyczenie

Na zdjęciu: Luty 2018 Cracovia jedzie na mecz z Białegostoku. Z tego zdjęcia w drużynie pozostał tylko Niko Datković.