Cracovia wygrała oddając hołd mistrzom

19-latkowie Cracovii wystrzelali zwycięstwo na 100-lecie pierwszego tytułu.

Pierwszym mistrzem Polski w 1921 roku została Cracovia. „Pasy” w przedostatniej kolejce rundy finałowej pokonały na swoim boisku Wartę Poznań 6:1 pieczętując tytuł i 23 października 100 lat temu pod Wawelem rozpoczęło się święto.

Atmosfera tamtych lat wróciła podczas niedzielnego spotkania na stadionie przy ulicy Józefa Kałuży, który przed wiekiem wywalczył tytuł króla strzelców. Grający w złotych koszulkach gospodarze chcieli nie tylko godnie uczcić jubileusz, ale także przedłużyć passę spotkań bez porażki i ostatecznie dopięli swego.

Najlepszą okazję w pierwszej połowie krakowianie wypracowali w 35 minucie. Cornel Rapa dośrodkował z prawego skrzydła, a Sergiu Hanca mocno i celnie główkował z 8 metra. Nie zdobył jednak gola, bo znakomitą paradą popisał się Adrian Lis i na przerwę obydwie drużyny schodziły zastanawiając się jak po zmienia stron zaskoczyć przeciwnika.

Lepiej po wznowieniu gry zaczęli goście, ale Lukas Hrosso najpierw w 49 minucie spokojnie obronił uderzenie wprowadzonego do gry Mateusza Czyżyckiego, a w 53 minucie efektownie poszybował pod poprzeczkę i sparował futbolówkę po bombie Rodrigueza.

W odpowiedzi podopieczni Michała Probierza okazali się skuteczniejsi. W 58 minucie bowiem po zagraniu Kamila Pestki, który ograł Jana Grzesika i zagrał spod końcowej linii, piłka dotarła do 19-letniego Michała Rakoczego, a ten na 7 metrze uciekł Bartoszowi Kielibie i znalazł miejsce do oddania celnego strzału.

Wynik 1:0 utrzymał się do 90 minuty spotkania, a w doliczonym czasie gry, wprowadzeni z ławki krakowianie wyprowadzili zabójczą kontrę. Luis Rocha wypatrzył w polu karnym Jakuba Myszora, a kolejny 19-latek z talii trenera Probierza płaskim strzałem z 10 metra w długi róg postawił pieczęć na zwycięstwie.

Cracovia – Warta Poznań 2:0 (0:0)

1:0 – Rakoczy, 58 min (asysta, Pestka), 2:0 – Myszor, 90+1 min (asysta Luis Rocha).

CRACOVIA: Hrosso – Rapa, Rodin, Jugas, Pestka – Hanca (83. Lusiusz), Sadiković (82. Luis Rocha), Hebo Rasmussen (70. Loshaj), Rakoczy (70. Myszor) – van Amersfoort, Rivaldinho (90+3. Bracik). Trener Michał PROBIERZ. Rezerwowi: Niemczycki, Ogorzały, Kakabadze, Piszczek.

WARTA: Lis – Grzesik, Ivanov, Kieliba, Matuszewski – Papeau (63. Jakóbowski), Kopczyński (63. Trałka), Rodriguez, Kupczak (78. Zrelak), Corryn (46. Czyżycki, 89. Sangowski) – Kuzimski. Trener Piotr TWOREK. Rezerwowi: Grobelny, Kiełb, Czyż, Burman.

Sędziował Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 6029. Żółte kartki: Loshaj (83, faul), Lusiusz (90+4, faul) – Matuszewski (3, faul), Kuzimski (29, faul), Kupczak (60, faul), Ivanov (65, faul).

Piłkarz meczu – Michał Rakoczy.

Na zdjęciu: Jakub Myszor jest jeszcze młodzieżowcem, ale wspaniale uczcił rocznicę zdobycia przez Cracovię pierwszego tytułu mistrza Polski 100 lat temu.