Czas latania zacznie się soboty, kwalifikacje odwołane

 

Pierwszy raz w tym sezonie skoczkowie narciarscy rywalizują na skoczni mamuciej. Zaczynają na Kulm w austriackim Bad Mitterndorf, a pogoda po raz kolejny w tym sezonie nie była łaskawa dla skoczków i pokrzyżowała piątkowe plany. Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych – wiatr i opady – najpierw zmianom ulegał harmonogram piątkowej rywalizacji.

Jednak jeszcze przed rozpoczęciem przesuniętego treningu został on odwołany, podobnie jak kwalifikacje. Trening odbędzie się przed sobotnim konkursem, a w zawodach, bez kwalifikacji, wystąpią wszyscy zgłoszeni skoczkowie.

Konkurs dla wszystkich

W 2005 roku Adam Małysz był najlepszy w konkursie na Kulm, a od tego czasu żaden z biało – czerwonych tam już nie wygrał. Z siódemki, która obecnie rywalizuje na austriackim obiekcie, jedynie Kamil Stoch stanął tam na podium, na jego najniższym stopniu. I było to osiem lat temu.

Wśród 53 skoczków, bo tylu wystartuje w sobotnim konkursie, jest siedmiu Polaków. Oprócz Stocha, do Austrii udali się też Dawid Kubacki i Piotr Żyła, który w minioną sobotę w Willingen niespodziewanie nie awansował do serii finałowej – jak się później okazało – jedynych zawodów tamtego weekendu.

Na belce startowej pojawi się również Jakub Wolny. Po nieobecności w Sapporo wrócił do rywalizacji na Puchar Świata w Willingen i od razu zapisał na swoim koncie kilka kolejnych punktów za 23. miejsce. Wolny jednak, co pokazał w poprzednim sezonie, dobrze radzi sobie na skoczniach do lotów, a minionej zimy właśnie na nich notował najlepsze rezultaty w sezonie.

W Bad Mitterndorf szansę na zdobycie punktów będą mieli również skoczkowie kadry B – Andrzej Stękała, Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka,

W Bad Mitterndorf skoczków czekają dwa konkursy indywidualne. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata liderem jest Stefan Kraft z 68 punktami przewagi nad Karlem Geigerem. Trzeci jest Dawid Kubacki, a do liderującego Austriaka traci aktualnie 173 punkty.

W marcu mistrzostwa

Tej zimy skoczkowie latać będą jeszcze w norweskim Vikersund, a później, już po zakończeniu sezonu, w mistrzostwach świata w lotach, które odbędą się w słoweńskiej Planicy.

W Bad Mitterndorf ostatni raz rywalizowali przed dwoma laty, a najlepszy był wówczas Norweg, Andreas Stjernen. Z nim na podium stali Daniel Andre Tande i Simon Ammann. Pierwszy z nich zakończył już jednak karierę, Tande wraca w ten weekend do rywalizacji po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, zaś dla czterokrotnego mistrza olimpijskiego najlepszym występem tej zimy było 16. miejsce z Oberstdorfu.