Czas na Mistrzostwa Europy i Afryki w wakeboardzie i wakeskacie! Sosnowiec zaprasza na zawody do „Wake Zone Stawiki”

Rok 2019 przywitaliśmy świetną informacją dla miłośników wakeboardu i wakeskatea. Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego otrzymał od IWWF (Międzynarodowej Federacji Narciarstwa Wodnego i Wakeboardu) prawo do organizacji w naszym kraju Mistrzostw Europy i Afryki. Miejsce zawodów – tu zaskoczenia nie będzie, biorąc pod uwagę znakomite doświadczenia z zeszłorocznych mistrzostw Polski – to „Wake Zone Stawiki” w Sosnowcu. W dniach 25-57 lipca właśnie na Stawikach będziecie mogli podziwiać w akcji najlepszych zawodników w najbardziej prestiżowej kategorii Open, a także w odmianie wakeboardu dla osób niepełnosprawnych, czyli Seated (w naszym kraju określanej jako SitWake).

Polskę będzie reprezentowało 13 zawodniczek i zawodników. Szanse medalowe biało czerwonych? Największe mają nasze specjalistki od deski bez wiązań, czyli wakeskatea. Agnieszka Kobylańska (klub Kartel Wieliczka) i Martyna Andrzejczak (klub Margo9 Margonin) już zdobywały medale w imprezach tej rangi. Liczymy też na Polaków w kategorii Seated, czyli odmianie wakeboardu dla osób niepełnosprawnych. W tej konkurencji mamy trzech zawodników, a na lidera polskiej ekipy wyrasta Igor Sikorski (Klub Avalon Extreme), czwarty podczas zeszłorocznych mistrzostw Europy, które odbyły się w Mediolanie. Przypomnijmy, że Igor to bardzo wszechstronny sportowiec – podczas zimowych igrzysk paraolimpijskich w Pjongczangu (Korea Południowa) zdobył brązowy medal w slalomie gigancie na monoski.

Dlaczego tak ważna światowa impreza, Mistrzostwa Europy i Afryki trafiły właśnie do Sosnowca? – „Wake Zone Stawiki” to znakomity obiekt. Jego infrastruktura z pewnością pozwoli na przeprowadzenie tej imprezy na najwyższym światowym poziomie. Miejscowy klub – KS Wake Zone Stawiki prowadzą ludzie z pasją i doświadczeniem – mówi Wiesław Kurnik, prezes honorowy Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. – Do Mistrzostw Europy i Afryki przygotowujemy się z ogromną starannością. Mamy doświadczenie w organizacji takich zawodów i jestem przekonany, że przedstawiciele ponad dwudziestu narodowych reprezentacji wyjadą z Sosnowca ze znakomitymi wspomnieniami – dodaje Kurnik.

– Jesteśmy dumni , że ośrodek, który zrodził się z pasji, teraz stanie się miejscem, gdzie odbędzie się impreza rangi światowej. Zrobimy co w naszej mocy, by zawody zostały rozegrane na najwyższym poziomie, w duchu sportowej rywalizacji. Jako mieszkaniec Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii cieszę się, że możemy promować na arenie międzynarodowej nie tylko region, ale i nasz kraj. Inwestując na Stawikach wierzyliśmy, że przy współpracy z miastem Sosnowiec powstanie nowoczesne miejsce na poziomie europejskim – dodaje Bartosz Pieczonka, prezes Wake Zone Stawiki.

– Włożyliśmy wiele pracy, by Stawiki znów przyciągały mieszkańców całego regionu. Zainwestowaliśmy kilka milionów złotych ale nie spodziewaliśmy się, że ta przestrzeń będzie robiła taką furorę. Dopełnieniem wszystkich zmian jest wyciąg wakebordowy na samym akwenie. Cała grupa osób związanych z klubem Wake Zone Stawiki to bardzo fajni ludzie, otwarci na współpracę z miastem, która układa się bardzo dobrze – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

– Organizacja Mistrzostw Europy i Afryki w Wakeboardzie i Wakeskacie to bez wątpienia wyróżnienie dla naszego Związku. Od lat Międzynarodowa Federacja Narciarstwa Wodnego i Wakeboardu IWWF powierza nam zawody tytularne, a to pokazuje, że ma do nas i naszych klubów ogromne zaufanie – podsumował Paweł Szabelewski, sekretarz generalny Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

Zapraszamy na zawody. Wszelkie szczegóły dotyczące tej imprezy, a także innych ze świata #SpeedOnTheWater znajdziecie na oficjalnej stronie Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego www.motorowodniacy.org oraz na stronie www.wake-zone.pl.

Program Mistrzostw Europy i Afryki (WAKEBOARD, WAKESKATE, SEATED, kategoria OPEN)
Miejsce: „Wake Zone Stawiki”, ul. Kresowa 1, Sosnowiec
Data: 25-27 lipca 2019 r.
25 lipca – oficjalne treningi, ceremonia otwarcia, kwalifikacje
26 lipca – kwalifikacje, ćwierćfinały
27 lipca – półfinały, finały i ceremonia wręczenia nagród

 

Przygotował Adrian Skubis. Zdjęcia Simona Supino

 

Bieżące informacje o sportach wodnych TUTAJ