Czas powrotów

Trener biało-czerwonych, Stefano Lavarini, podał szeroki skład na nadchodzący sezon reprezentacyjny. Do kadry wraca Malwina Smarzek. Pierwsze zgrupowanie już 8 maja w Szczyrku.


Malwiny Smarzek, która do niedawna była jedną z liderek reprezentacji, zabrakło w kadrze w poprzednim sezonie. Siatkarka, grająca obecnie w brazylijskim Osasco Voleibal Clube, nie chciała uczestniczyć w pierwszej części sezonu, zasłaniając się problemami zdrowotnymi. Na drugą nie została już powołana, ale też obie strony nie komentowały całej sytuacji. Najwyraźniej Lavarini teraz porozumiał się z 26-letnią atakującą i powołał ją na sezon 2023.

Smarzek nie jest jedyną zawodniczką, która po roku wraca do reprezentacji. Kolejną jest Marlena Kowalewska. Rozgrywająca Grupy Azoty Chemika Police pod koniec poprzedniego sezonu zerwała więzadła w kolanie i przez siedem miesięcy przechodziła rehabilitację. Teraz jest zdrowa i gotowa na reprezentacyjne wyzwania.

Lavarini w sumie powołał 30 zawodniczek. Pierwsza selekcja nastąpi już 2 maja. Do tego czasu Włoch musi bowiem podać nazwiska siatkarek, które zagrają w Lidze Narodów. Pierwsze zgrupowanie zaplanowano natomiast w Szczyrku. Początek 8 maja.

Biało-czerwone w tym roku czekają trzy kluczowe imprezy, pierwszą z nich jest Liga Narodów, która rozpocznie się 30 maja.

– Mamy trzy turnieje Ligi Narodów i jest główna grupa, a część zawodniczek będzie wymieniana pomiędzy poszczególnymi rundami. Wszystko po to, by dać im szansę rywalizacji i sprawdzenia się na najwyższym poziomie. Braliśmy pod uwagę pracę wykonaną w klubie, występy ligowe, ale również to, jak perspektywiczne są dane zawodniczki, jeżeli chodzi o najwyższy poziom międzynarodowy – powiedział Stefano Lavarini.

W drugiej połowie sierpnia Polki zagrają w mistrzostwach Europy. Z kolei w dniach 16-24 września prawdopodobnie w Łodzi rywalizować będą w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Paryżu. To kluczowa impreza.

– Cieszymy się, że jesteśmy gospodarzem naszej grupy turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk i będziemy mogli walczyć o tak ważny cel przed naszą publicznością – podkreślił Lavarini.

SZEROKI SKŁAD KADRY
  • Rozgrywające: Alicja Grabka (Energa MKS Kalisz), Marlena Kowalewska (Grupa Azoty Chemik Police), Julia Nowicka (BKS Bostik Bielsko-Biała), Katarzyna Wenerska (Developres Bella Dolina Rzeszów), Joanna Wołosz (Prosecco-Doc Imoco Conegliano/Włochy).
  • Przyjmujące: Martyna Czyrniańska, Martyna Łukasik (obie Chemik), Karolina Drużkowska (Kalisz), Zuzanna Górecka, Julita Piasecka (obie ŁKS Commercecon Łódź), Paulina Damaske (BKS Bostik), Monika Fedusio (Grot Budowlani Łódź), Olivia Różański (Reale Mutua Fenera Chieri/Włochy), Weronika Szlagowska (Developres).
  • Środkowe: Weronika Centka, Anna Obiała, Magdalena Jurczyk (wszystkie Developres), Aleksandra Gryka, Kamila Witkowska (ŁKS), Agnieszka Korneluk (Chemik), Joanna Pacak (#VolleyWrocław), Dominika Pierzchała (BKS Bostik).
  • Atakujące: Monika Gałkowska (Bartoccini-Fortinfissi Perugia/Włochy), Malwina Smarzek (Osasco Voleibal Clube/Brazylia), Magdalena Stysiak (Vero Volley Mediolan/Włochy), Julia Szczurowska (#VolleyWrocław).
  • Libero: Izabela Lemańczyk (Kalisz), Justyna Łysiak (Grot Budowlani), Maria Stenzel (Chemik), Aleksandra Szczygłowska (Developres).

Na zdjęciu: Jest szansa, że znów zobaczymy Malwinę Smarzek w biało-czerwonych barwach.
Fot. Michal Laudy/pressfocus