Czeka nas ostra walka o punkty

Rozmowa z Janem Urbanem, szkoleniowcem Górnika Zabrze.


Skład na derbowy mecz z Piastem ma pan już gotowy czy są jeszcze jakieś znaki zapytania?

Jan URBAN: – Są znaki zapytania, ale dla mnie najważniejsze jest to, że wszyscy są zdrowi.

W ostatnim czasie był problem z kontuzjowanym Mateuszem Cholewiakiem. Z kolei w sparingowym meczu w ostatni piątek nie grał Lukas Podolski. Co z nimi?

Jan URBAN: – Obaj są do dyspozycji. Lukas nie zagrał ostatnio, bo nie było takiej potrzeby. Nie ma jednak żadnych kłopotów zdrowotnych.

Czego kibice mogą się spodziewać po piątkowych derbach z Piastem?

Jan URBAN: – Tego, że nasza drużyna pokaże wszystko to, co ma najlepszego i że zapunktuje. Jesteśmy w takiej sytuacji, że trzeba zdobywać i gromadzić punkty bez względu na to, z kim się gra i gdzie się gra. Sytuacja w tabeli ekstraklasy jest taka, że w podobnej sytuacji jak my jest wiele ligowych drużyn, w tym nasz najbliższy rywal czyli Piast.

Za wami udany mecz kontrolny z Rakowem na jego terenie, gdzie wygraliście 3:1. To wprawdzie był tylko sparing, ale może być jakimś dobrym prognostykiem dla was przed derbowym starciem w Gliwicach?

Jan URBAN: – Na pewno taka wygrana dodaje pewności siebie, bo przecież częstochowianie zagrali w silnym składzie. My zagraliśmy na dwa różne składy. Wygrana i dobra gra cieszy, ale jakiejś większej wagi nie ma co do wszystkiego przywiązywać. Z drugiej strony to zawsze jest Raków, czyli trudny do pokonania przeciwnik – czy to w rozgrywkach ligowych, czy w takiej grze kontrolnej, w jakiej nam się przyszło zmierzyć. Na pewno i ja i zawodnicy mogliśmy być zadowoleni po tym spotkaniu.

Kluczem do korzystnego dla was rozstrzygnięcia z Piastem będzie dobra gra w defensywie o czym mówił pan na konferencji prasowej już po powrocie do Zabrza?

Jan URBAN: – To na pewno pomaga, bo jeśli nie traci się bramek, to ma się dużo większe szanse na to, żeby przechylić wszystko na swoją korzyść. Z drugiej strony Górnik miał problemy – mam nadzieję że miał, w czasie przeszłym – a chodzi mi o zdobywanie bramek. Z Wisłą Płock w ostatnim meczu strzeliliśmy trzy gole i oby tak było w kolejnych czekających nas ważnych grach.

Piast wiosną zdobył sporo punktów, bo aż 14. Tylko Raków, Legia i Lech są w tym względzie lepsze w rundzie rewanżowej. Pewnie oglądał pan ich występy i analizował grę gliwiczan. Czego się spodziewać po waszym najbliższym rywalu?

Jan URBAN: – Piast ma ciekawy zespół i zawodników. Stało się, jak się stało, że w tej chwili są w dolnej części tabeli. Personalnie to na pewno dobra drużyna. Nie możemy jednak na to patrzeć. Owszem, wiosną punktuje bardzo dobrze i pod tym względem jest w czołówce, ale nie oglądamy się na to. Spodziewamy się tego, że przyjdzie nam się zmierzyć z silnym przeciwnikiem. Będzie ostra walka o punkty.

Na rozkładzie jako szkoleniowiec Górnika ma pan już Piasta. W poprzednim sezonie wyeliminowaliście gliwiczan w 1/8 finału Pucharu Polski na ich terenie, wygrywając w serii karnych 4:2. To jakoś może pomóc?

Jan URBAN: – Gdzieś tam chłopakom przez myśl pewnie przemknie, że można tam dobrze zagrać, że się da. Zobaczymy też na ile pozwoli boisko przy Okrzei, żeby grać tam w piłkę, a na ile trzeba będzie być ostrożnym i szczególnie w okolicach własnej bramki nie ryzykować – bo może się to nie opłacać. Nie wiem na dziś, jak ta murawa teraz wygląda. Piast to zresztą też zespól, który potrafi w piłkę fajnie grać, jak my, ale czy warunki na to pozwolą? Zobaczymy w piątek wieczorem.


Na zdjęciu: Trener Jan Urban, jak wielu kibiców na Górnym Śląsku, z niecierpliwością czeka na derbowe spotkanie w Gliwicach.

Fot. Bartek Perek/gornikzabrze.pl