Czernica spadła z… 7. miejsca!

Do tej pory rozgrywki na 6. poziomie rozgrywkowym w województwie śląskim prowadzone były w:

Bielskiej Lidze Okręgowej, Football Factory Częstochowskiej Klasie Okręgowej oraz czterech grupach ZINA Klasy Okręgowej. Od nowego sezonu również będziemy mieli 6 grup, ale uporządkowanych ściśle według podziału terytorialnego. Każda z nich będzie bowiem zrzeszać kluby z dwóch podokręgów.

W grupie bytomsko-zabrzańskiej, po zdobyciu awansu przez Dramę Zbrosławice, żaden zespół nie spadł. To znaczy, że utrzymały się: Piast II Gliwice, Orzeł Miedary, Jedność 32 Przyszowice, Sośnica Gliwice, Odra Miasteczko Śląskie, KS 94 Rachowice, Przyszłość Ciochowice, Silesia Miechowice, Tęcza Wielowieś, Górnik Bobrowniki Śląskie, Sokół Orzech i Czarni Pyskowice. Z kolei 16-zespołową stawkę uzupełnią mistrzowie i wicemistrzowie klasy A Podokręgu Bytom i Zabrze, czyli Czarni Kozłowa Góra i Unia Strzybnica oraz ŁTS Łabędy i Concordia Knurów.

W częstochowsko-lublinieckiej, po awansie Znicza Kłobuck oraz spadku z IV ligi MKS-u Myszków i Zielonych Żarki, pozostały: KS Panki, Amator Golce, MLKS Woźniki, Liswarta Krzepice, Piast Przyrów, Olimpia Truskolasy, Stradom-AJD Częstochowa, Pogoń Kamyk, Gmina Kłomnice, Warta Mstów i Sparta Lubliniec. 16-drużynową stawkę uzupełnią mistrzowie I i II grupy klasy A podokręgu Częstochowa,. A więc Grom Cykarzew i Unia Rędziny, oraz mistrz klasy A podokręgu Lubliniec, Jedność Borodnów.

W mającej liczyć w sezonie przejściowym 18 zespołów grupie katowicko-sosnowieckiej, zgodnie z podziałem 9 miejsc dla każdego z podokręgów, z podokręgu Katowice – po awansie AKS-u Mikołów – pozostały: LGKS 38 Podlesianka Katowice, MKS Siemianowiczanka, Pogoń Imielin, Sparta Katowice, Urania Ruda Śląska, Orzeł Mokre, MK Górnik Katowice i Naprzód Lipiny. Dołączy do nich Wawel Wirek, czyli mistrz klasy A, do której spadły: MKS Mysłowice i AKS Wyzwolenie Chorzów. Natomiast z podokręgu Sosnowiec, po spadku z IV ligi Górnika Piaski, pozostały: Szczakowianka Jaworzno, Górnik Wojkowice, Tęcza Błędów, Zagłębie II Sosnowiec, AKS Niwka, Źródło Kromołów i Cyklon Rogoźnik. Dołączą do nich Niwy Brudzowice, mistrz klasy A, do której spadły MKS Łazowianka i SKS Łagisza.

W grupie skoczowsko-żywieckiej, po awansie do IV ligi Beskidu Skoczów lub Błyskawicy Drogomyśl (na dwie kolejki przed końcem sezonu skoczowianie mają 5 punktów przewagi), grać będą: jeden z wyżej wymienionych zespołów oraz: Góral Żywiec, Koszarawa Żywiec, Tempo Puńców, Soła Rajcza, WSS Wisła, Orzeł Łękawica, Cukrownik Chybie, Spójnia Zebrzydowice i LKS 99 Pruchna. Do klasy A podokręgu Skoczów, spadnie więc jedynie LKS Kończyce Małe. Awansują po trzy najlepsze drużyny z klasy A podokręgów Skoczów i Żywiec. A więc Wisła Strumień, Piast Cieszyn i Olimpia Goleszów oraz Skałka Żabnica, Bory Pietrzykowice i Podhalanka Milówka.

Urodzinowy łup „Denzela”

W grupie bielsko-tyskiej zobaczymy „stare” firmy. Żaden z zespołów z podokręgów Bielsko-Biała i Tychy ani nie awansował, ani nie spadł. Zagrają więc: BKS Stal Bielsko-Biała, Iskra Pszczyna, Pasjonat Dankowice, LKS Bestwina, MKS Lędziny, Fortuna Wyry, Rekord II Bielsko-Biała, KS Bestwinka, Piast Bieruń Nowy, Ogrodnik Tychy, Czarni Jaworze, Sokół Wola, LKS Studzienice i LKS Łąka. 16-zespołową stawkę uzupełnią mistrzowie klasy A podokręgu Bielsko-Biała i Tychy, MRKS II Czechowice-Dziedzice i LKS Wisła Wielka.

O ile reorganizacja w pięciu wymienionych już grupach przeszła „bezboleśnie”, to przy formowaniu 18-zespołowej grupy raciborsko-rybnickiej trzeba było zastosować ostre cięcie. Z podokręgu Racibórz w grupach II i III, grało w minionym sezonie 12 drużyn. W dodatku z IV ligi spadły Unia Racibórz i Dąb Gaszowice. Gdy dodamy do tego miejsce dla LKS-u Tworków, mistrza klasy A, to okaże się, że aż połowa zespołów została zdegradowana. Z raciborskiego tuzina spadły więc KS Kornowac, Rafako Racibórz, Przyszłość Rogów, Naprzód Syrynia i Naprzód Czyżowice. Czyli 5 ostatnich zespołów z III grupy oraz Zameczek Czernica, który w grupie II zajął… 7. miejsce, z dorobkiem 44 punktów.

To, w porównaniu z LKS-em 1908 Nędza, Czarnymi Gorzyce i Silesią Lubomia, które w grupie III uplasowały się na miejscach 7-9. Zdobywając po 46 punktów, okazał się niewystarczający. Z podokręgu Rybnik grało natomiast 11 drużyn. Skutki reorganizacji złagodziły awanse: APN-u Odry Wodzisław Śląski i Unii Książenice. Co przy spadku Płomienia Połomia z IV ligi sprawiło, że w okręgówce nadal grać będą: Rymer Rybnik, ROW 1964 II Rybnik, MKS Czerwionka. A także Pierwszy Chwałowice z grupy II oraz Forteca Świerklany, Granica Ruptawa i Polonia Marklowice. 9-zespołową grupę uzupełni mistrz klasy A podokręgu Rybnik, Polonia Łaziska Rybnickie.

Od następnego sezonu wszystko będzie już jasne i przejrzyste. Z klasy A każdego podokręgu awansują mistrz i wicemistrz, z kolei szeregi klasy okręgowej opuszczać będą po trzy zespoły. Liczba spadkowiczów może się jednak zwiększać w przypadku, gdy z IV ligi zostanie zdegradowana drużyna przynależąca terytorialnie do konkretnej grupy okręgówki.

(D)

 

Na zdjęciu: Paweł Polak (z lewej) i jego koledzy z Zameczku Czernica wielokrotnie uciekali rywalom i od wielu byli lepsi, ale degradacji do klasy A nie zdołali uniknąć.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ