Czternasty sezon Longinusa Uwakwe

34-letni Nigeryjczyk Longinus Uwakwe (od ponad pięciu lat także z polskim obywatelstwem) został w tym sezonie najdłużej grającym w Polsce zagranicznym piłkarzem.


Zaczął swój pobyt w naszym kraju od gry w IV-ligowym KKS Koluszki w 2007 roku, skąd szybko trafił do Widzewa. Tu okazało się, że ekstraklasa to jednak dla niego za wysoki poziom, bo wystąpił w Widzewie tylko raz, i to w meczu o Puchar Ekstraklasy. Znalazł jednak w Polsce swoje miejsce i do tej pory jest wyróżniającym się zawodnikiem zaplecza – I, II i III ligi. Grał w Stali Stalowa Wola, Sandecji, Kolejarzu Stróże, KS Piaseczno, Garbarni i od 2013 roku w Puszczy Niepołomice. Na tym poziomie rozegrał 337 oficjalnych meczów, a jego najbliższy występ w Puszczy będzie jego dwusetnym w tym klubie.

Z zawodników ekstraklasy najdłuższy staż w Polsce ma Dickson Choto – 13 sezonów w latach 2001-13. Staż i osiągnięcia, bo dwa razy był mistrzem Polski z Legią, cztery razy jego drużyna wygrała Puchar Polski i raz superpuchar.

Są jeszcze dwaj Brazylijczycy, którzy na stałe zadomowili się w Polsce. Batata grał z przerwami od 1997 do 2020 roku, a Fabiano Valente od 1998 do 2019 roku. Ligową karierę zakończyli jednak znacznie wcześniej, ale grali później w lokalnych klubach do piłkarskiej „późnej starości”: ostatnim klubem Bataty była Luciążanka Przygłów z piotrkowskiej klasy A, a Fabiano Valenta – podsieradzki UKS Ustków.


Fot. facebook.com/mkspuszcza