Cztery miesiące do mundialu

Stadiony w Tychach i Bielsku-Białej wizytowane były przez przedstawicieli światowej oraz krajowej federacji w minionym tygodniu. Na obu tych obiektach mundial zacznie się 24 maja, czyli dokładnie za cztery miesiące.

Prześwietlili wszystko

– Była to już trzecia wizytacja naszego stadionu przed mistrzostwami świata do lat 20 – opowiada Krzysztof Trzosek, rzecznik prasowy spółki Tyski Sport. – Przedstawiciele FIFA nie ukrywają, że są zadowoleni z zaangażowania klubu i miasta. Możemy zapewnić, że będziemy dobrze przygotowani na przyjazd drużyn z całego świata. Delegaci podkreślają, że nasz stadion jest doskonale przystosowany i spełnia niezbędne wymogi. Odwiedziła nas grupa około 50 osób ze strony FIFA i PZPN.

Obiekt został dokładnie prześwietlony. Sprawdzane były m.in. dach, platformy dla kamer, strefa pracy mediów, a nawet piwnice, gdzie przechodzą kable do telewizyjnych transmisji. Słowem wszystko, co związane jest z turniejem – podkreśla Trzosek. Tyszanie są w o tyle komfortowej sytuacji – podobnie zresztą jak Gdynia, Bydgoszcz czy Lublin – że przed dwoma laty współorganizowali już Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Takie doświadczenie mocno procentuje, bo przygotowania do młodzieżowego mundialu znacząco nie różnią się od tych, które miały miejsce w przypadku Euro.

– Jeszcze czekamy na ostateczny dokument z FIFA, ale wielu zmian raczej nie należy się spodziewać. Prawdopodobnie w innym miejscu zlokalizowana zostanie strefa pracy mediów, a pozostałe obszary będą funkcjonować bez zmian. Na pewno niczego nie będziemy burzyć. To będą raczej prace kosmetyczne, jak usunięcie czy wstawienie jakiejś barierki. Żadna większa ingerencja w stadion nas nie czeka. Przygotowania rozpoczęły się tak naprawdę już kilka miesięcy temu. Wiemy już, jak taką imprezę organizować. Odbył się u nas przecież półfinał Euro U-21. Oczywiście są kwestie, które musimy spełnić przed mistrzostwami świata. Chodzi choćby o „branding” stadionu. Na razie trwa praca papierkowa, a te fizyczne zauważalne będą za około dwa tygodnie przed startem turnieju, gdy obiekt przejmie już FIFA – zaznacza rzecznik Tyskiego Sportu.

Obawy o murawę

W kontekście tyskiego stadionu przy ul. Edukacji 7 wiele zawsze mówi się o murawie. Jej stan niemal od zawsze pozostawia wiele do życzenia. Przed dwoma laty, gdy do Euro pozostawało kilka tygodni, płyta boiska została wymieniona. Czy teraz możemy spodziewać się podobnego zabiegu? W Tychach walczą, by nie było to konieczne. Zainwestowano w specjalne lampy, które nawet zimą ogrzewają fragmenty murawy. Obecnie jest ona przykryta agrowłókniną.

– Ostateczna weryfikacja murawy nastąpi w marcu. Mamy dokładnie rozpisany harmonogram prac, który sporządziliśmy w porozumieniu z greenkeeperem z FIFA, który zajmuje się murawami stadionów na całym świecie. Przez całą dobę świecą lampy, dokonujemy szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. Na pytanie, czy murawa może zostać wymieniona, odpowiem tylko, że nie chcę spekulować. Musimy poczekać do marca – tłumaczy Krzysztof Trzosek.

Będzie co oglądać!

FIFA przejmie stadion 13 maja, a więc na 11 dni przed pierwszym meczem. Tyszanie będą już wtedy mieli za sobą ostatnie w sezonie domowe spotkanie w Fortuna 1 Lidze z GKS Jastrzębie. Potem – już tylko MŚ… Tyskie terminy mundialowych gier, to: 24, 25, 27, 28, 30 i 31 maja, 3 czerwca – 1/8 finału, a 7 czerwca mecz ćwierćfinałowy .

Póki co, kibice nie pytają jeszcze o bilety. Dopiero za miesiąc, 24 lutego, rozlosowane zostaną grupy MŚ. Ceremonia odbędzie się w Gdyni. – Po losowaniu zainteresowanie turniejem powinno wzrosnąć. Wiemy, że bilety nie będą drogie, bo FIFA chce, żeby frekwencja była odpowiednia. Pamiętamy, że na Euro gościliśmy fajną grupę, Czesi stworzyli miłą atmosferę i świetnie się w naszym mieście bawili. Grali tu też Niemcy. Teraz prawdopodobieństwo, że trafią nam się sąsiedzi, jest zdecydowanie mniejsze – przyznaje rzecznik Tyskiego Sportu.

Detale do dopracowania

Stadion Miejski w Bielsku-Białej, to po Tychach drugi obiekt w naszym województwie, który będzie gościł uczestników mistrzostw świata do lat 20. Rozegranych na nim zostanie sześć spotkań fazy grupowej, w dniach 24, 25, 27, 28, 30 i 31 maja, a także jeden mecz 1/8 finału i jedno starcie ćwierćfinałowe, odpowiednio 4 i 8 czerwca. 17 stycznia br. stadion przy ul. Rychlińskiego wizytowała delegacja FIFA, a całość podzielona była na dziewięć segmentów tematycznych, takich jak m.in. infrastruktura stadionu, warunki do przeprowadzenia transmisji telewizyjnych, transport czy bezpieczeństwo i zabezpieczenie imprezy.

W marcu ub. roku w Bielsku-Białej kadra Polski U-20 uległa rówieśnikom z Anglii. Fot. Rafał Rusek/PressFocus

Blisko 20-osobowa delegacja z ramienia światowej centrali dokonała wnikliwej analizy Stadionu Miejskiego i ogólne wnioski są pozytywne. Oczywiście nie jest tak, że wszystko jest już gotowe, bo wymogi dla przeprowadzenia takiej imprezy są niezwykle wysokie.

W Bielsku-Białej do poprawy pozostały detale, jak również niektóre elementy, które na potrzeby takiej imprezy, jak młodzieżowy mundial, należy stworzyć. Najlepszym przykładem jest konieczność zorganizowania stanowiska dla kamery obsługującej „goal-line technology”, której na Stadionie Miejskim, jak zresztą na wielu stadionach, po prostu nie ma. Delegacja pozostawiła po sobie szczegółowe wytyczne odnośnie koniecznych uzupełnień, które do czasu turnieju zostaną wykonane.

***

To jeszcze nie wszyscy

Choć do mistrzostw świata U-20 zostało już niewiele czasu, to nie znamy jeszcze kompletu 24 finalistów. Wiadomo, że z Azji będą to Katar, Japonia, Korea Południowa i Arabia Saudyjska, z Ameryki Północnej: USA, Meksyk, Honduras i Panama, z Oceanii: Nowa Zelandia i Tahiti, zaś z Europy – Włochy, Portugalia, Ukraina, Francja, Norwegia i Polska. Trwają jeszcze eliminacje w Afryce i Ameryce Południowej.

119
DNI pozostało do meczu otwarcia, który 23 maja rozegrają Polacy w Lublinie jako zespół z pierwszego koszyka w grupie A. Turniej zakończy się 15 czerwca.

16
MECZÓW rozegranych zostanie łącznie na stadionach w Bielsku-Białej i Tychach. Obiekty te będą areną zmagań grup D i F (po sześć spotkań), a także 1/8 i 1/4 finału. Półfinały odbędą się w Lublinie i Gdyni, mecz o 3. miejsce – również w Gdyni, zaś finał w Łodzi na stadionie Widzewa.

6
STADIONÓW będzie gościć uczestników MŚ: Gdynia, Bydgoszcz, Łódź, Tychy, Bielsko-Biała, Lublin. Pojemność żadnego z nich nie przekracza 21 tysięcy.

Na zdjęciu: Stadion w Tychach podczas młodzieżowego Euro 2017 był najliczniej obleganym spośród tych obiektów, na których nie grali biało-czerwoni.

 

Maciej Grygierczyk, JK